Stacioni hekurudhor në Fushë Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni hekurudhor në Fushë Kosovë

Stacioni hekurudhor në Fushë Kosovë është një stacion në qytetin e Fushë Kosovës, Kosovë. Ky është stacioni më i madh hekurudhor në Kosovë dhe selia e Hekurudhave të Kosovës. Stacioni është në Qarkun e Prishtinës, por qyteti i Prishtinës shërbehet edhe nga stacioni hekurudhor i Prishtinës .

Në shtator të vitit 1999, pas Luftës së Kosovës, Treni i Kosovës për Jetën mbërriti në stacionin e Fushë Kosovës, duke transportuar 400 tonë ndihma, pasi kishte udhëtuar që nga Mbretëria e Bashkuar, përmes Euro Tunelit, dhe përmes Francës, Belgjikës, Gjermanisë, etj. Republikës Çeke, Sllovakisë, Hungarisë, Rumanisë, Bullgarisë, Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, e ndjekur nga një treshe e lokomotivave britanike me naftë. [1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Flowers, Andy (4 janar 2001). "Class 20s to Kosovo!". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2001. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "KOSOVO - A Train For Life The Greatest Ever Railway Journey from Britain". Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2010. Marrë më 27 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Stacioni hekurudhor në Fushë Kosovë.