Jump to content

Terminal i autobusëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ndalesë autobusi)
Një ndalesë autobusi në Prishtinë

Ndalesë autobusi është një vend i caktuar ku autobusët ndalojnë që udhëtarët të hipin ose të zbresin nga autobusi. Ndërtimi i ndalesave të autobusëve ka tendencë të reflektojë nivelin e përdorimit, ku ndalesat në vendet e ngarkuara mund të kenë strehimore, ulëse, dhe ndoshta sisteme elektronike të informacionit të pasagjerëve; ndalesa më pak të zëna mund të përdorin një shteg dhe flamur të thjeshtë për të shënuar vendndodhjen e tyre. Në disa lokacione, ndalesat e autobusëve grumbullohen së bashku në qendrat e transportit që lejojnë shkëmbimin midis rrugëve nga ndalesat afër dhe me mënyra dhe mjete të tjera të transportit publik për të maksimizuar komoditetin.[1] [2] [3] [4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pioneering Open Data Standards: The GTFS Story". beyondtransparency.org. Marrë më 2017-05-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "stops.txt File | Static Transit | Google Developers". Google Developers (në anglisht). Marrë më 2017-05-11.[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Bus Stop". OpenStreetMap. Marrë më 2010-03-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "National Public Transport Access Nodes (NaPTAN)". data.gov.uk. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2010. Marrë më 12 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)