Stampa:KUTIAUkraina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikulli Ukraina
Ukraina
Україна
Flag of Ukraine.svg Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Flamuri i Ukrainës Stema e Ukrainës
Vendndodhja e Ukrainës
Vendndodhja e Ukrainës   (e gjelbër e errët)

–  në Europë   ( gri e errët)

Himni Kombëtar "Shche ne vmerly Ukrainy ni slava ni volya" (Lavdia dhe dëshira e Ukrainës nuk ka vdekur)
Kryeqyteti Kievi (gjithashtu qyteti më i madh)
Gjuha zyrtare Ukrainisht
Anëtarësimi në OKB 24 tetor 1945
Forma e qeverisjes Republikë Gjysmë Presidenciale
President Volodimir Zelenski
Kryeministër Oleksij Honçaruk
Monedha Hrivnja ukrainase (UAH)
Zona kohore
– zakonisht
– në verë

UTC+2
UTC+3
Prefiksi telefonik +380
Kodi i internetit .ua
Kodi ISO 3166-1 UA
[krijo] Documentation icon Dokumentacioni i stampës