Supernova e Keplerit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

SN 1604, i njohur gjithashtu si Supernova e Keplerit, Nova e Keplerit ose Ylli i Keplerit, ishte një supernova e Tipit Ia[1] që ndodhi në Rrugën e Qumështit, në yjësinë Ophiuchus. Duke u shfaqur në vitin 1604, është supernova më e fundit në galaktikën tonë që është vërejtur pa dyshim me sy,[2] e ndodhur jo më larg se 6 kiloparsek (20,000 pc ) nga Toka.

Vrojtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vizatimi origjinal i Johannes Kepler nga De Stella Nova (1606) që përshkruan vendndodhjen e stella nova-s, të shënuar me një N (8 katrorë sipër-poshtë, 4 majtas-djathtas).

I dukshëm me sy, Ylli i Keplerit ishte më i ndritshëm në kulmin e tij se çdo yll tjetër në qiellin e natës, me një magnitudë të dukshme prej 2.5. Ishte e dukshme gjatë ditës për më shumë se tre javë. Të dhënat e pamjes së tij ekzistojnë në burime evropiane, kineze, koreane dhe arabe.[3][4]

Ishte supernova e dytë që u vëzhgua në një gjeneratë (pas SN 1572 e parë nga Tycho Brahe në yjësinë Cassiopeia ). Asnjë supernova tjetër nuk është vërejtur me siguri në Rrugën e Qumështit, megjithëse shumë të tjera jashtë galaktikës sonë janë parë që nga S Andromedae në 1885. SN 1987A në Retë e Madhe Magellanike ishte lehtësisht e dukshme me sy. Provat ekzistojnë për dy supernova të Rrugës së Qumështit, sinjalet e të cilëve do të kishin arritur në Tokë rreth viteve 1680 dhe 1870 – Cassiopeia A, dhe G1.9 + 0.3 përkatësisht. Nuk ka asnjë burim historik se janë zbuluar në ato vite ndoshta pasi thithja nga pluhuri ndër yjor i bëri ata më të dobët.[5]

Debatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Astronomët e kohës (përfshirë Keplerin) ishin të shqetësuar për të vëzhguar radhitjen e Marsit dhe Jupiterit, të cilën ata e panë për sa i përket një lidhjeje të mbarë, duke e lidhur ate me Yllin e Betlehemit. Moti me re pengonte Keplerin të bënte vëzhgime qiellore. Sidoqoftë, astronomët Wilhelm Fabry, Michael Maestlin dhe Helisaeus Roeslin ishin në gjendje të bënin vëzhgime më 9 tetor, por nuk e regjistruan supernovën.[6] Vëzhgimi i parë i regjistruar në Evropë ishte nga Lodovico delle Colombe në veri të Italisë më 9 tetor 1604.[7] Kepleri ishte në gjendje të fillonte vëzhgimet e tij më 17 tetor ndërsa punonte në gjykatën perandorake në Pragë për perandorin Rudolf II.[8] Supernova më pas u emërtua pas tij, edhe pse ai nuk ishte vëzhguesi i saj i parë, pasi vëzhgimet e tij përcollën objektin për një vit të tërë. Këto vëzhgime u përshkruan në librin e tij De Stella nova in pede Serpentarii ("Mbi yllin e ri në këmbën e Ophiuchus", Pragë 1606).

Debati Delle Colombe – Galileo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1606, Delle Colombe botoi Diskutimin e Lodovico delle Colombe në të cilin ai tregon se Ylli i sapo shfaqur në tetor 1604 nuk është as kometë, as një Yll i Ri, ku ai mbrojti një pamje Aristoteliane të kozmologjisë pasi Galileo Galilei kishte përdorur rastin e supernovës për të sfiduar sistemin Aristotelian.[9] Përshkrimi i pretendimeve të Galileos është si më poshtë:

Galileo shpjegoi kuptimin dhe rëndësinë e paralaksit, raportoi që nova nuk shfaqi asgjë, dhe përfundoi, me siguri, se shtrihej përtej Hënës. Këtu mund të ishte ndalur, pasi kishte shpërndarë shigjetën e tij të vetme. Përkundrazi, ai skicoi një teori që shkatërroi kozmosin Aristotelian: nova me siguri përbëhej nga një sasi e madhe e materialit të ajrosur që lëshohej nga toka dhe shkëlqente nga rrezet e diellit të pasqyruar, si kometat Aristoteliane. Megjithatë, ndryshe nga ata, mund të ngrihet përtej Hënës. Ajo jo vetëm që solli ndryshim në qiejt, por e bëri atë në mënyrë provokuese duke importuar elemente të korruptueshme tokësore në kuintesencën e pastër. Kjo ngriti mundësi për copëtimin e qiellit. Hapësira ndër yjore mund të mbushet me diçka të ngjashme me atmosferën tonë, si në fizikën e Stoics, të cilit Tycho kishte referuar në tregimin e tij të gjatë të novës së vitit 1572. Dhe nëse materiali i kupës qiellore ngjason me atë të trupave këtu më poshtë, një teori e lëvizjes e bazuar në përvojën me objekte në mundësitë tona mund të vlejë edhe për rajonet qiellore. "Por unë nuk jam aq i guximshëm sa të mendoj se gjërat nuk mund të ndodhin ndryshe nga mënyra sesi kam specifikuar."[10]

Debati Kepler – Roeslin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Stella Nova (1606), Kepleri kritikoi Roeslin në lidhje me këtë supernova. Kepler argumentoi se në parashikimet e tij astrologjike, Roeslin kishte zgjedhur vetëm dy kometat, Kometa e Madhe e 1556 dhe 1580. Roeslin u përgjigj në vitin 1609 ai me të vërtetë kishte bërë ashtu. Kur Kepler u përgjigj më vonë atë vit, ai thjesht vëzhgoi se duke përfshirë një gamë më të gjerë të të dhënave Roeslin mund të kishte bërë një argument më të mirë.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Reynolds, S. P.; Borkowski, K. J.; Hwang, U.; Hughes, J. P.; Badenes, C.; Laming, J. M.; Blondin, J. M. (2 tetor 2007). "A Deep Chandra Observation of Kepler's Supernova Remnant: A Type Ia Event with Circumstellar Interaction". The Astrophysical Journal. 668 (2): L135–L138. arXiv:0708.3858. Bibcode:2007ApJ...668L.135R. doi:10.1086/522830. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kepler's Supernova: Recently Observed Supernova". Universe for Facts. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2019. Marrë më 21 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 3. ^ Stephenson, F. Richard & Green, David A., Historical Supernovae and their Remnants, Oxford, Clarendon Press, 2002, pp. 60–71.
 4. ^ Neuhäuser, Ralph; Rada, Wafiq; Kunitzsch, Paul; Neuhäuser, Dagmar L. (2016). "Arabic Reports about Supernovae 1604 and 1572 in Rawḥ al-Rūḥ by cĪsā b. Luṭf Allāh from Yemen". Journal for the History of Astronomy. 47 (4): 359–374. Bibcode:2016JHA....47..359N. doi:10.1177/0021828616669894. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Chandra X-Ray Observatory". Discovery of Most Recent Supernova in Our Galaxy, May 14, 2008. Marrë më 2 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Burke-Gaffney, W. (1937). "Kelper and the Star of Bethlehem" (PDF). Journal of the Royal Astronomical Society of Canada. 31: 417–425. Bibcode:1937JRASC..31..417B. Marrë më 21 janar 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Delle Colombe L., Discorso di Lodovico Delle Colombe nel quale si dimostra che la nuova Stella apparita l’Ottobre passato 1604 nel Sagittario non è Cometa, ne stella generata, ò creata di nuovo, ne apparente: ma una di quelle che furono da principio nel cielo; e ciò esser conforme alla vera Filosofia, Teologia, e Astronomiche dimostrazioni, Firenze, Giunti, 1606.
 8. ^ "Bill Blair's Kepler's Supernova Remnant Page". Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2016. Marrë më 7 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ delle Colombe, Lodovico (1606). Discorso di Lodovico delle Colombe (në italisht).
 10. ^ Heilbron, John L. (2010). Galileo. Oxford University Press, p. 120.
 11. ^ Fritz, Gerd. "Dialogical Structures in 17th Century Controversies" (PDF). www.festschrift-gerd-fritz.de. Gerd fritz. Marrë më 21 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Burime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]