Susan Kare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Susan Kare
Lindi më 1954 Shkurt, 5 (63 vjeç)
Vendlindja lthaca, NY
Profesioni Graphic designer
Website
www.kare.com

Susan Kare (e lindur më 5 shkurt të vitit 1954) është një artiste dhe grafik dizajnere e cila krijoi shumë nga elementët e ndërfaqes për Apple Macintosh në vitet 1980. Ajo ishte gjithashtu një nga punonjëset fillestare të NeXT, kompania e formuar nga Steve Jobs pas largimit nga Apple në vitin 1985, duke punuar si Drejtore Kreative.[1]

Background[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kare ka lindur në Ithaca, Nju Jork, dhe është motra e inxhinierit të hapësirës ajrore Jordin Kare.[2][3] Ajo u diplomua nga Shkolla e Lartë Harriton në vitin 1971, mori B.A., summa cum laude, në Art, nga Kolegji Mount Holyoke në vitin 1975 dhe Ph.D. nga Universiteti i Nju Jorkut në vitin 1978. Ajo më pas shkoi në San Francisko dhe punoi për Muzeun e Arteve të Bukura.[2][4] Ajo është e martuar dhe ka 3 fëmijë.

Apple Computer Inc.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fontet e dizenjuara për Mac rr. {{{1}}} 1983-1984 nga Susan Kare

Kare u bashkua me Apple Computer pasi mori një telefonatë nga miku i shkollës së mesme Andy Hertzfeld në fillim të viteve 1980.[1][2][4][5] Si anëtare e ekipit origjinal të dizajnit Apple Macintosh,[6] ajo punoi në Apple Computer duke filluar në vitin 1982. Kare fillimisht u punësua në grupin e softuerëve Macintosh për të dizajnuar grafikë të ndërfaqes së përdoruesit dhe fonts; kartat e saj të biznesit lexonin "HI Artist Macintosh". Më vonë, ajo ishte një Drejtore Krijuese në Shërbimet Kreative të Apple që punonte për drejtorin e kësaj organizate, Tom Suiter.

Ajo është dizenerja e shumë fonteve, ikonave dhe materialit origjinal të marketingut për sistemin operativ Macintosh. Pasardhësit e punës së saj novatore mund të shihen ende në shumë mjete dhe pajisje të grafikës kompjuterike, veçanërisht ikona të tilla si Lasso, Grabber dhe Bucket Paint. Këto dizenjime krijuan gjuhën e parë vizuale për kompjuterin e ri të Apple-it me point-and-click.[7] Një pioniere e hershme e artit piksel, veprat e saj më të njohura nga koha e saj me Apple janë tipografia e Çikagos (tipari më i shquar i ndërfaqes së përdoruesit të parë në Classic Mac OS, si dhe tipografia e përdorur në katër gjeneratat e para të Apple Ndërfaqja e iPod-it), tipografia e Gjenevës, font-i origjinal i monacidit të Monacos, Clarus the Dogcow, Mac-u i lumtur (kompjuteri qesharak që përshëndeti përdoruesit e Mac-ut kur ata ndiznin makinat e tyre), dhe simboli në butonin e komandës në tastierë Apple.[2][4]

Pas Apple[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit nga Apple, Kare u bashkua me NeXT si një projektuese, duke punuar me klientë si Microsoft dhe IBM.[4][8] Projektet e saj për Microsoft përfshinë kartën për lojëra të Windows 3.0,,[8][9] si dhe ikona të shumta dhe elementë të dizajnit për Windows 3.0.[1] Shumë nga ikonat e saj, të tilla si ato për Notepad dhe Panelet e Kontrollit të ndryshme, mbetën në thelb të pandryshuara nga Microsoft deri në Windows XP. Për IBM ajo prodhoi ikona dhe elementë të dizajnit për IBM OS/2;[9][10]

Në vitin 2003 ajo ishte një nga themelueset e Glam Media (tani Mode Media).[11]

Dyqani i Muzeut të Artit Modern në qytetin e Nju Jorkut ka filluar të mbajë shkrime dhe fletore që shfaqin dizajnet e saj. Duke filluar nga 7 shkurt të vitit 2007, ajo ka prodhuar ikona për tiparin "Gifts" për rrjetin më të famshëm social, Facebook.[12] Fillimisht, fitimet nga shitjet e dhuratave ju dhuruan Susan G. Komen për Fondacionin Cure, për luftën kundër kancerit të gjirit. Pas Ditës së Shën Valentinit[Kur], përzgjedhja e dhuratave u ndryshua për të përfshirë dhurata të reja dhe të kufizuara të edicionit që nuk kanë të bëjnë domosdoshmërisht me Ditën e Shën Valentinit. Një nga ikonat dhuratë, titulluar "Big Kiss" është gjithashtu e paraqitur në disa versione të Mac OS X si një fotografi e llogarisë së përdoruesit.[13]

Në gusht të vitit 2012, ajo u thirr si një dëshmitare eksperte nga Apple në gjyqin e shkeljes së patentës së kompanisë kundër konkurrencës së industrisë Samsung.[14]

Kareprints.com[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që prej vitit 2010, Kare kryeson një praktikë të dizajnit dixhital në San Francisko dhe shet printime të nënshkruara në Kareprints.com.[15] Këtu ajo harton printime të limituara të arteve të bukura të gjitha të vëna në dispozicion për blerje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Wolf, Ron. "The mother of the Mac trash can". San Jose Mercury News. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d Alex Soojung-Kim Pang (19 shkurt 2001). "Interview with Susan Kare". Making the Macintosh. Stanford University. Marrë më 2007-08-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The Monell Connection, Winter 2003" (PDF). Monell Chemical Senses Center. 2003. f. 9. Marrë më 2007-08-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d Janet Tobin (2001). "Designer Susan Kare '75 Gives Pixels Personality". MHC Vista, Summer 2001, volume 6, number 1. Mount Holyoke College. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Hamish Mackintosh (12 qershor 2003). "Technology: Talk Time". Guardian Unlimited. Guardian News and Media Limited. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Lemmons, Phil (shkurt 1984). "An Interview: The Macintosh Design Team". BYTE (interview). f. 58. Marrë më 22 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gonzalez, Robbie. "Iconic Designer Susan Kare Explains How ⌘ Came to Be". WIRED (në anglisht). Marrë më 2017-04-21.
 8. ^ a b http://www.kare.com Susan Kare's personal site
 9. ^ a b [1]Laurence Zuckerman (26 gusht 1996). "The Designer Who Made the Mac Smile". The New York Times. The New York Times Company. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Craig Bromberg (1997). "I.D. Forty/Susan Kare". I.D. Magazine, Jan/Feb 1997. Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Susan Kare", Bloomberg Businessweek
 12. ^ "Posts tagged 'Susan Kare' - Webware: Cool Web 2.0 apps for everyone". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 prill 2020. Marrë më 3 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Jared Morgenstern (7 shkurt 2007). "Give gifts on Facebook!". Marrë më 2007-08-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Joel Rosenblatt (7 gusht 2012). "Former Apple Designer Kare Testifies at Samsung Patent Trial". Businessweek. Bloomberg LP. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 shtator 2014. Marrë më shkurt 7, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Susan Kare Design (2010). "Susan Kare LLC". Marrë më 2010-10-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]