Svetlana Gerasimenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Svetlana Gerasimenko
Svetlana Gerasimenko
Lindi Svetlana Ivanovna Gerasimenko
(1945-02-23) 23 Shkurt 1945 (76 vjeç)
Baryshivka, Kiev Oblast, Ukrainë(Bashkimi Sovjetik)
Vendbanimi Dushanbe, Taxhikistan
Shtetësia Bashkimi Sovjetik
Taxhikistani Taxhikistani
Fusha Astronomi
Alma mater Universiteti Shtetëror i Kyiv Taras Shevchenko
E njohur për Zbulimin e një komete

Svetlana Ivanovna Gerasimenko (Rusisht: Светла́на Ива́новна Герасиме́нко; ukrainisht: Світлана Іванівна Герасименко), e lindur 23 shkurt 1945 në Baryshivka, Kiev Sverdlovskut, është një astronome ukrainase dhe taxhike.

Zbulimi i kometës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 shtator 1969 Gerasimenko duke punuar në Institutin e Astrofizikës Alma-Ata, pranë Almaty, atëherë kryeqyteti Republikës Socialiste Sovjetike Kazake, Bashkimi Sovjetik, e fotografoi kometën 32P/Comas Solà duke përdorur teleskop Maksutov 50-cm.[1]

Pas kthimit në institutin e saj, Klim Ivanovych Churyumov i Observatorit Astronomik i Universitetit Kombëtar të Kievit e shqyrtuar këtë fotografi dhe e gjeti një koment pranë skajit të pllakës, dukes supozuar se ishte Comas Solà.[2][3] Më 22 tetor, rreth një muaj pas marrjes së fotografisë, ai zbuloi se objekti nuk mund të jetë Comas Solà, sepse ai ishte 2-3 gradë jashtë pozicionit të pritshëm. Hulumtimet e mëtejshme prodhuan një imazh të zbehtë të Comas Sola në pozitën e tij të pritshme në pllakë, duke vërtetuar kështu se objekti tjetër ishte një kometë e ndryshme nga Comas Sola.[2] Duke kërkuar nëpër të gjitha materialet e mbledhura gjetën këtë objekt të ri në katër pllaka të tjera, që datojnë nga 9 dhe 21 shtator.[3]

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të emërtuar sipas saj

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Klim Ivanovich Churyumov". International Astronomical Union. Marrë më 8 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Kronk, Gary W.; etj. (2010). "67P/1969 R1 (Churyumov-Gerasimenko)". Cometography: A Catalog of Comets; Volume 5: 1960-1982. Cambridge University Press. ff. 241–245. ISBN 052187226X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Svetlana Gerasimenko - co-discoverer of comet 67P". European Space Agency. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)