Sylhet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sylhet
সিলেট
Qytet
Ora Ali Amjad afër urës Keane
Popullsia
 • Gjithsej463.198
{{{postal_code_type}}}
3100
Faqja zyrtarescc.gov.bd

Sylhet (Bengalisht: সিলেট) është qytet metropolitan në verilindje të Bangladeshit. Është selia administrative e provincës Sylhet. Popullsia e qytetit është mbi gjysmë milioni.[1] Sylhet është një nga qendrat kryesore kulturore. Është një nga qytetet më kryesore pas Dhaka dhe Chittagong për shkak rëndësisë së saj ekonomike.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para Islamit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sylhet ishte nën sundimin e mbretërive Harikela dhe KamarupaBengalit të lashtë dhe Assam. Budizmi ishte mbizotërues në mijëvjeçarin e parë. Në periudhën e hershme mesjetare, zona ishte e dominuar nga principatat Hindu, të cilat ishin nën shtetin federal nominale të Senas dhe Devas.[2][3] Historia e dinastive në rajon është e dokumentuar nga dokumentet e tyre të bakrit.[4]

Islami[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shekulli i 14-të shënoi fillimin e ndikimit Islam në Sylhet. Ushtria e gjeneralit Shamsuddin Firoz Shah mposhti Hindu Raja Gour Govinda. Ushtria e përgjithshme u ndihmua nga një misionar Sufi i Mesëm në Lindjen e Mesme, Shah Xhalal dhe 313 nga shokët e tij.[5] Zona ishte e njohur si Xhalalabad (Toka e Xhalalit) në Sulltanatin Bengali. Kur udhëtari maroken Ibn Battuta vizitoi Shah Xhalalin në Sylhet në vitin 1345, ai vuri në dukje se vendasit e përqafuan Islamin për shkak të veprimtarive misionare të Shah Xhalalit. "Nëpërmjet punës së tij njerëzit e këtyre maleve u kthyen në Islam", shkruan Battuta në ditarin e tij.

Kolonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sylheti erdhi nën administratën britaneze më 1765. Sylhet ishte strategjikisht i rëndësishëm për britanikët në ndjekjen e tyre për pushtimin e Indisë Verilindore dhe Birmanisë së Epërme. Plantacioni i parë komercial i çajit në Indinë Britanike u hap në Estate Mulnicherra në Sylhet në 1857. Sylhet ishte përbërë si një komunë në vitin 1867.

Në vitin 1947, pas një referendumi, pothuajse të gjithë dikur rrethin e Sylhet u bënë pjesë e Bengalit LindorDominimin e Pakistanit, duke ndaluar nënndarjen e saj Karimganj e cila ishte përfshirë në sundimin e Indisë. Referendumi u mbajt më 6 korrik 1947. 239,619 persona votuan për t'u bashkuar me Bengalin Lindor (me efektin e Lindjes së Pakistanit) dhe 184,041 votuan të ishin pjesë e Assam (dmth. Pjesë e Indisë). Referendumi u pranua nga Neni 3 i Aktit të Pavarësisë së Indisë 1947.[6]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011, qyteti ka pasur 531,633 banorë.[1] Shkalla e rritjes së popullsisë në qytet është 1,73%, e cila është zvogëluar nga 1,93% në vitin 1991. Që nga viti 2001, ajo kishte shkallë mesatare të shkrim-leximit prej 69,73%.

Sylheti flitet nga shumica e popullsisë, edhe pse Bengalishtja është gjuha zyrtare që përdoret nga qeveria dhe zyrtarët e shtetit.

Shumica e popullsisë së Sylhetit janë muslimanë (87.2%), grupet tjera të religjioneve janë hindu (12.6%) dhe më pak se 0.2% janë budistë dhe krishterë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "National Volume-3: Urban Area Report" (PDF). Population and Housing Census 2011. Bangladesh Bureau of Statistics. gusht 2014. fq. 25, 48. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-05-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dilip K. Chakrabarti, S. Dara Shamsuddin, M. Shamsul Alam (1992). Ancient Bangladesh: A Study of the Archaeological Sources. Oxford University Press. p. 166.
  3. ^ National Institute of Historical and Cultural Research (Pakistan) (1996). Pakistan Journal of History and Culture. National Institute of Historical and Cultural Research. p. 33.
  4. ^ Gupta, Kamalakanta. Copper-Plates of Sylhet, (Sylhet, Pakistan: Lipika Enterprises, 1967).
  5. ^ Muhammad Mojlum Khan (21 tetor 2013). The Muslim Heritage of Bengal: The Lives, Thoughts and Achievements of Great Muslim Scholars, Writers and Reformers of Bangladesh and West Bengal. Kube Publishing Limited. fq. 25–. ISBN 978-1-84774-062-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Sylhet (Assam) to join East Pakistan". Keesing's Record of World Events. korrik 1947. fq. 8722. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)