Syrja Jusufi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Syrja Jusufi (turqisht: Süreyya Yusuf) është studiues (turkolog) dhe shkrimtar jugosllav nga Velesi, Republika Socialiste e Maqedonisë, me origjinë turke .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u lind në vitin 1923 në Veles, në Mbretërinë e Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve. Ai studioi në Veles dhe kreu Medresenë e MadheShkup [1], ku u vendos familja e tij.

Ai ishte anëtar i Komsomolit Jugosllav - Unioni i Rinisë Komuniste të Jugosllavisë, që nga viti 1939. Mori pjesë në rezistencën kundër pushtuesit në Luftën e Dytë Botërore. [1]

Pas luftës shkoi në Beograd për të studiuar ku u diplomua në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Beogradit, në degën "Gjuhë dhe Letërsi Orientale" në vitin 1951.

Në të njëjtin vit, 1951, martohet dhe vendoset në Prishtinë . Punoi si mësues, më pas u emërua drejtor i shkollës fillore "Meto Bajraktari" të qytetit. Në ndërkohë ai përgatit emisione për fëmijë në gjuhën turke në Radio Prishtinë. [1]

Një kohë ishte mësimdhënës i gjuhës dhe letërsisë turke: fillimisht për një kohë të shkurtër në Shkollën Pedagogjike "Nikola Karev" në Shkup, dhe nga viti 1963, në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Prizren . Që nga viti 1973 ishte mësimdhënës në Departamentin e Studimeve Orientale të Fakultetit Filozofik në Universitetin e Prishtinës .

Ai vdiq nga një atak në zemër [2] në fshatin Yoren (Vilaet Balkesir), Turqi më 19 korrik 1977.dhe u varros me nderime në atdheun e tij [1]

Edhe gruaja e tij ishte mësuese. Ata kanë një djalë Dr. Taner Jusuf dhe një vajzë [2]

Amfiteatri Syrja Jusufi në Universitetin e Thrakës në Edirne, i hapur në vitin 2011, mban emrin e tij [2]

Kreativiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1972 botoi librin “Gjuha dhe ne”. Në vitin 1974 botoi përmbledhjen me tregime “Ali Aga”, kurse në vitin 1976 u botua antologjia e tij “Poezia turke në Jugosllavi”.

Kumtesa (me tituj në turqisht): [1]

  • Dilimiz ve Biz, 1972
  • Ömrümün Tek Rüyası (shfaqje), 1972
  • Ali Ağa (tregime), 1974
  • Jugosllavi Türk Şiri Antolojisi, 1976
  • Öyküler, ed. Tan Yayınları, Prishtinë, 1982
  • Dil Çalışmaları, bot. Tan Yayınları, Prishtinë, 1984
  • Ramazan Akşamları (përkthim nga Branisllav Nushic )

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Süreyya Yusuf (с портрет) – в biyografi.net
  2. ^ a b c Süreyya Yusuf diye bir öğretmen vardı, Dr. Taner Yusuf, 16.12.2013 г. – в kosovahaber.net, 07.01.2014 г.