Szayel Aporro Granz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Szayel Aporro Granz ((ザエルアポロ・グランツ, Zaeruaporo Gurantsu) është personazh fiktiv në anime dhe manga Bleach. Ai është Arrancar në ushtrinë e Sosukes dhe Espada i 8-të.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Szayelaporro është një intelektual i përpiktë, "shkencëtar" i Espada. Ai është shumë narcisist dhe jashtëzakonisht i shkëlqyeshëm, duke tentuar të bëjë komente shqetësuese rreth kundërshtarëve të tij. Szayelaporro është mjaft i pamëshirshëm, mizor dhe sadist, duke i parë të tjerët pak më shumë sesa material kërkimor. Ai mendon keq për jo-Hollow, duke shpresuar se Aizen do një ditë të fshijë të gjitha jo-Hollows nga ekzistenca. Ai mendon për veten si një aktor, duke trajtuar betejat e tij si shfaqje teatrale, sidomos kur luan me viktimat e tij.

Szayelaporro është mjaft i zhurmshëm dhe disi i paqëndrueshëm, pasi ai ka një tendencë për të qeshur sa herë që ai ka dorën e sipërme në një betejë. Përveç kësaj, ai e hoqi vulën mbi fuqitë e kundërshtarëve të tij, kur ai besonte se ata nuk kishin asnjë shans për të fituar. Ai gjithashtu ndryshoi pamjen e kloneve të kundërshtarëve të tij për t'iu përshtatur më mirë idenë e tij të "bukurisë", pavarësisht nga ky veprim, duke i lejuar armiqtë e tij të dallonin lehtësisht klonet.

Ai duket se ka pasur një marrëdhënie më pak se pozitive me vëllain e tij më të madh, Yylfordt. Ndërsa ai u përpoq ta shërojë atë pas betejës së tij me Renjin, ai i referohet vdekjes së Yylfordt-it pasi Renji thjesht thyen një kuti parazitesh, duke thënë se ai nuk do të ishte aq fëminor sa të mërzitej për këtë.

Ai krenohet me arrogancë, sepse ai është një "qenie e përsosur", pasi ai mund të riprodhohet në trupin e një personi tjetër dhe kështu e sheh veten të pavdekshëm.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dikur në të kaluarën, Szayelaporro ndihmoi Nnoitra Gilga të kryente një sulm ndaj Nelliel Tu Odelschwanck. Për ta ndihmuar atë të bënte këtë, Szayelaporro përdori një pajisje që krijonte një iluzion të Nnoitra, i cili hutonte vëmendjen e Nellelit. Duke shfrytëzuar mundësinë, Nnoitra sulmoi Nelliel dhe ajo u godit nga prapa, duke shkaktuar një plagë në kokë dhe maskë e saj për të thyer në anën e majtë të përparme. Sulmi i mbuloi ballin dhe e la pa ndjenja. Ai mori trupin e saj të pavetëdijshëm dhe deklaroi se ajo ndoshta do ta quante këtë akt të një kafshe, por nuk i kishte fare rëndësi atij. Ai u afrua nga prapa nga Szayelaporro, i cili pyeti nëse kishte ndonjë gjë tjetër që mund ta ndihmonte atë, tek e cila Nnoitra u përgjigj se puna e tij ishte tashmë e përfunduar. Szayelaporro e pyeti nëse duhej të ishte aq i ftohtë saqë ata punonin si partnerë, sepse së paku duhet të lejoheshin të admirojnë fundin e tyre. Nnoitra detajonte se ai nuk mban mend që të ishte partneri i tij dhe se ata thjesht ndodhnin të kishin të njëjtat motive. Nnoitra hodhi Nelliel nga ana e Las Noches kështu që ai mund të rriste fuqinë e tij deri në kohën që ajo u kthye.[1]

Nnoitra tha për Szayelaporro se ata po shkonin, por Szayelaporro i tha atij se do ta vlerësonte nëse e humbi tonin suprem. Nnoitra i kujtoi atij se nuk ishte më Espada. Szayelaporro deklaroi se nëse jo për pajisjet që ai përgatiti, Nnoitra nuk do të kishte mundësi të sulmonte Nelliel dhe pastaj pyeti nëse duhet të fliste me të në atë mënyrë. Nnoitra dukej mbi anën e Las Noches në Nelliel dhe trupat e saj të Fracción-s të prirur dhe u habit kur u kthye në një fëmijë. Szayelaporro vuri në dukje se ai nuk e kishte parashikuar këtë dhe ai kurrë nuk kishte parë ndonjë gjë të tillë më parë. Ai konkludoi se Reiatsu e saj po dilte nga plaga në maskën e saj, duke shkaktuar që trupi i saj shpirtëror të tkurrej si pasojë.[2]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Szayelaporro është studiuesi i lartë dhe specialist i zhvillimit të armëve shpirtërore të Espada. Szayelaporro është një shkencëtar i talentuar dhe intelektual, dhe ai është shumë sadist. Szayelaporro ka Fracción unike të cilën ai modifikoi përpara se ata të ktheheshin në Arrancar. Ai i tha Renjit, përpara luftës së tyre të vërtetë, që "të përpiqet të mbajë të gjitha gjymtyrët e tij të paprekura", pasi ai do të studionte më pas trupin e tij. Inteligjenca e Szayelaporro jo vetëm që përfshinte shkencën, por edhe shpikjen, sidomos duke krijuar një labirint vazhdimisht të zhvendosur brenda domenit të tij në Hueco Mundo, si dhe një pajisje që kontrollon Reiatsu.

Ndërsa Dondochakka dhe Renji udhëtuan në sallat e Las Noches, ata ranë në një vrimë shumë të madhe, e cila në fakt ishte një kurth i projektuar nga Szayelaporro. Ai deklaroi se nga të gjitha kurthet që ai kishte parashtruar, ky ishte më themelor, duke nënkuptuar se kishte kurthe shumë më të avancuara në pritje. Ndërsa ndërhyrës i pafuqishëm bie përmes vrimës, ata përfundojnë në një lloj rrëshqitje cilindrike që çon në dhomën e Espadas. Ekspert Hulumtues i Imunizimit: Szayelaporro ka një shumëllojshmëri metodash për të analizuar aftësitë e një kundërshtari, siç është studimi i dëmit të bërë ndaj kundërshtarëve të tyre të mëparshëm. Pasi ta ketë bërë këtë, Szayelaporro mund të anulojë efektet e aftësive të tyre, duke e bërë atë virtualisht imun ndaj sulmeve të tyre. Përdorimi më i shquar i kësaj aftësie ishte kur Dondochakka dhe Pesche zbuluan teknikën e tyre më të fuqishme, Cero Sincrético, që Szayelaporro ishte në gjendje të shpërndante lehtë duke analizuar strukturën e saj dhe Reiatsu.

Szayelaporro pranon se edhe pse ai është një Espada, aftësia e tij luftarake nuk është shumë e lartë. Përkundër kësaj, ai është mjaft i aftë për të shmangur lehtë Zabimarun e Renji Abarai në formën e tij Shikai.

Szayelaporro mund të përdorë Sonído mjaftueshëm për të shmangur lehtë një nga sulmet e Renjit. Ai ishte gjithashtu në gjendje për të kapur Uryū Ishida, duke përdorur Hirenkyaku, jashtë roje.

Megjithë pamjen e tij të hollë, Szayelaporro është shumë i fortë, i aftë për të shmangur sulmet të Renjit me një dorë të vetme.

Ashtu si shumica e Arrancar tjetër, trupi i tij mbrohet me presionin e tij shpirtëror. Ai ishte në gjendje të bllokonte me lehtësi Shiku të Renji Abarai me vetëm pjesën e prapme të duarve të tij. Ai është i aftë të përballojë një shpërthim nga Uryū's Sprenger teknikë menjëherë pas një pikë bosh Kidō sulm nga Renji.

Szayel është në gjendje të përdorë Cero e Espada duke përzier gjakun e tij me Cero e tij. Është ngjyrë trëndafili dhe mjaft e fortë për të shkatërruar majën e një mali.

Si Espada e 8-të, Szayelaporro ka një nivel të madh të fuqisë shpirtërore. Reiatsu e tij është me ngjyrë rozë.

Zanpakutō[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpata e Szayelaporros quhet Fornicaras i cili ka formën e një katana me mbajtëse të kaltërt. Tsuba e tij është e ngjajshme me bërthamën e një atomi. Aftësia e speciale e Resurreción të tij jep aftësi të ndryshme:

  • Kopje: Ai mund të lëshojë një sasi masive të lëngshme të zezë nga shpina e tij. Kur pikat e lëngjeve prekin një kundërshtar, krijohet një kopje e tyre që përdor aftësitë e tyre individuale kundër tyre. Meqë ai gjuan një sasi të madhe lëngu lart, është pothuajse e pamundur që kundërshtarët e tij të shmangejnë ose t'i shmangen sulmit. Szayelaporro herë pas here ndryshon shfaqjen e këtyre kloneve për t'i bërë ato më të këndshme. Për shembull, ai ndryshoi klonet e Dondochakas në mënyrë që të mos kishte njolla, dhe pantallonat e veshur nga Pesche Guatiche në krahasim me një kordon; megjithatë, ai nuk e ndryshoi pamjen e Renjit apo të Uryut. Kur ata munden, klonet shpërbëhen dhe shumohen, duke shtuar numrin e tyre. Ai mund të shpërndajë klonet sipas dëshirës dhe duket se nuk kanë vullnet të lirë ose mendime të tyre.
  • Kukulla: Duke kapur një kundërshtar me një nga "krahët" e tij dhe pastaj duke pështyrë ato, një nga fijet e "krahëve" të tij bëhet i zhytur me lëng të purpurt dhe pastaj shpërthen, duke krijuar një voodoo të vogël si kukull që ka ngjashmërinë e viktimës. Uryū Ishida u dezorientua dukshëm pas procesit, dhe Szayelaporro tha: "Faleminderit për festën". Çdo dëm që i bëhet organeve të brendshme të kukullës, që arrihet duke i ndarë ato dhe duke hequr organet (pa dëmtuar origjinalin), bëhet tek origjinali, duke i dobësuar ato nga brendësia. Ekstrakti i kukullës ka një efekt në viktimën, të tilla si kur Uryu ndjeu që Szayelaporro e gërvishtte fytyrën e kukullës së tij. Të gjithë emrat e organeve janë shkruar në spanjisht.
  • Posedimi: Trupi i Szayelaporros lëngëzon dhe pushton sistemin nervor të atij që e konsumon personin, duke e lejuar atë të marrë kontrollin e plotë të trupit të tyre. Szayelaporro e përdori këtë kundër Konjiki Ashisogi Jizō, duke detyruar Zanpakutō të sulmonte zotin e saj. Efekti i kontrollit vepron si një formë e vullnetit mbi atë që zotëron. Edhe një herë, Mayuri ishte i vetmi që mundi këtë teknikë, pasi ai u përgatit për një ngjarje të tillë duke krijuar një sekuencë vetë-shkatërruese për Bankai e tij, nëse ai do ta sulmonte atë.
  • Gabriel: Aftësia përfundimtare e Szayelaporros i lejon atij të rilindë nëse ai është plagosur përtej riparimit duke "ngopur" një armik. Kur ai ka kontakt fizik me viktimën, ai mund të implantojë një pjesë të vetes brenda trupit të tyre. Ai pastaj "hudh" rrugën e tij nga trupi i tyre duke thithur të gjitha lëngjet dhe kimikatet e viktimës, si një insekt që lë një fshikëz ose lëvore. Ky proces është pretenduar të jetë fatale për viktimën. Ai maturohet dhe zhvillon trupin e tij mbrapa në një sekondë të shkurtër nga një shtresë e lëngshme e ngjashme që vjen nga goja e viktimës. Szayelaporro merr krenari të madhe në këtë aftësi, duke e krahasuar atë me atë të një feniks, duke pretenduar se është një "qenie e përsosur" për shkak të tij. Ajo u përdor në Nemu Kurotsuchi, por megjithë vërejtjet e Szayelaporros për vrasjen e viktimës, ajo mbijetoi.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zëri i Szayelaporro bëhet nga Kōsuke Toriumi në japonisht dhe Benjamin Diskin në anglisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Kapitulli 294, faqet 17-19
  2. ^ Bleach Kapitulli 295, faqet 1-3