Uryū Ishida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Uryū Ishida (石田 雨竜, Ishida Uryū) është personazh kryesor në serialin e animuar Bleach. Ishida është Gemischt Quincy që jeton në Karakura. Ai është doktor në spitalin Karakura dhe shok i Ichigo Kurosakit. Ai është ish-anëtar i Wandenreich me emërtimin "A" - "Antithesis",[1] dhe një nga Schutzstaffel i Yhwach dhe u caktua të jetë pasardhësi i tij i fundit.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uryū është përgjithësisht i qetë dhe i vetmuar, por përpiqet më shumë për të vepruar mirë kur njerëzit e tjerë janë rreth. Uryū është anëtar i klubit të artizanatit në Shkollën e Mesme Karakura, dhe është shumë i aftë në qepje. Ndërsa Uryū nuk e ka mendjen t’i stërvitë gjërat për miqtë e tij, sensi i tij i dizajnit e detyron atë të shtojë modele të papritura. Për shembull, kur ai bën veshje të reja për Chad dhe Orihime, ai zëvendëson vijën e kuqe të vetme të këmishës origjinale të Chadit me një kryq të kuq, duke thënë se ishte më mirë, dhe meqenëse nuk mund të kopjonte tre pikat e bardha në bluzën e Orihime, ai në vend të kësaj shton dantellë të ftohtë dhe dy sytha të ngjashëm me lule në fund.[2] Uryū ka presion të ulët të gjakut dhe e urren vonesën. Gjërat e tjera që i urren janë mjaft të çuditshme: butonat (pavarësisht se janë ekspert në qepje) dhe fjala "mashtrim". Ai i pëlqen shumë programi televiziv i Don Kanonji "Bura-Rei" aq shumë sa që merr pjesë në transmetimin direkt të xhirimeve në Qytetin Karakura.

Ai e do shumë veshjen e një manteli, edhe pse nuk shërben për qëllim tjetër përveç që ta bëjë atë të ndjehet më i freskët, pavarësisht faktit që e pengon lëvizjen e tij, madje edhe duke mbajtur një rezervë me të. Ai ka një tendencë t'i thotë gjërat në mënyrë melodramatike. Gjatë një omake, ai fillon të irritohet me faktin se një armë (një Zanpakutō në këtë rast) ka një vullnet të vetin; Ichigo e mashtron duke menduar se Ginrei Kōjaku është materializuar, të cilit Uryū i lëshon një lot të lumtur. Uryū operon mbi një etikë morale të njohur si "Krenaria e Quincy" dhe ka një sens të fortë drejtësie. Ai është shumë i zjarrtë, duke deklaruar se ai zbaton drejtësi mbi burrat që abuzojnë ose trajtojnë keq gratë, duke e bërë atë të përpiqet të mbrojë Rukia Kuchiki nga Renji Abarai kur ai dhe Byakuya Kuchiki erdhën në Botën Njerëzore për ta arrestuar, dhe mbron Orihime Inoue gjatë kohës së tyrë në Shoqatën e Shpirtërave. Uryū ka një tendencë të mos përdor forcë vdekjeprurëse në betejë, veçanërisht nëse ai mund të fitojë pa e bërë këtë. Në vend të kësaj, ai thjesht do të aftësojë kundërshtarin e tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uryū lindi pasi Ryūken Ishida u martua me Kanae Katagiri e cila ndodhi pas infeksionit të Masaki Kurosaki, me të cilin nëna e Ryūken fillimisht kishte për qëllim që ai të martohej. Gjashtë vjet para se të miqësohej me Ichigo Kurosakin, nëna e tij humbi vetëdijen në të njëjtën ditë kur Masaki vdiq, 17 qershor dhe vdiq vetë tre muaj më vonë ndërsa Yhwach kreu teknikën e tij Auswählen dhe mori fuqitë e saj.

Si fëmijë, Uryū kryesisht ndërvepronte dhe stërvitej me gjyshin e tij, Sōken Ishida. Babai i tij, Ryūken Ishida, ishte më pak se entuziast për të qenë një Quincy, duke pretenduar se nuk ishte një profesion fitimprurës. Ata nuk duket se janë në kushte shumë të mira si rezultat, duke pasur parasysh përdorimin e rastësishëm të emrit të babait të tij nga Uryū. Sōken e kupton arsyetimin e Ryūken, pasi të qenit Quincy ka më shumë drejtësi sesa shpërblime materiale, dhe Ryūken ka një familje për të mbështetur. Sōken i tha Uryū se një ditë do të kuptonte motivet e të atit, por deri më tani nuk është ky rasti. Kjo u bashkua pasi Uryū shikonte Ryūken duke prerë trupin e vdekur të Kanae, dhe ai iu lut babait të tij që të ndalet. Atë ditë, ai vendosi që ai kurrë nuk do të bëhej mjek.

Një nga arsyet përse Uryū urren Shinigami është se ata nuk erdhën për ta shpëtuar gjyshin e tij kur ai u vra nga Hollows.[3]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Yhwach, Uryū ishte i vetmi Gemischt Quincy që shpëtoi nga teknika Auswählen nëntë vite më parë, jo vetëm kaq por ai nuk humbi aftësitë e tij Quincy ndryshe nga Sternritter tjerë.

Aftësia kryesore e Uryūs është shigjeta dhe harku, mirëpo ai ka treguar aftësi të shpatës, duke përdorur Scheele Schneider, dhe luftë dorë me dorë.

Ai posedon dije në gjuhë spanjolle, pasi kupton termet të përdorura nga Arrancar. Para se t'i jep fund Yammy Llargo ai i thotë atij "Mala Suerte" (fat të keq).[4] Ai gjithashtu lexon libra në gjuhën gjermane.[5]

Anthitesis: Uryū mund të përcaktojë çdo dy synime dhe plotësisht të kundërt çdo gjë që ka ndodhur tashmë midis dy prej tyre. Për shembull, nëse Uryū do të lëndohej shumë gjatë luftimit të një kundërshtari, ai mund të kthejë atë që ndodhi midis tij dhe armikut të tij, duke shëruar njëkohësisht veten duke plagosur rëndë kundërshtarin e tij.[6]

Reishi: Si Quincy, ai kryesisht thith energjinë shpirtërore nga atmosfera dhe e kombinon atë me energjinë e tij shpirtërore për të formuar armë. Ai ka një kohë më të lehtë për të mbledhur këtë energji në mjedise me përqendrime më të larta të Reishi si në Shoqatën e Shpirtërave ose Hueco Mundo. Ai mund të manipulojë energjinë shpirtërore për qëllime fyese. Uryū zakonisht riformulon grimcat shpirtërore në lloje të ndryshme të harkut dhe shigjetave, por gjithashtu mund të përqendrojë energjinë shpirtërore në formën e shpatave (Seele Schneider) ose Gintō.

Hirenkyaku: Uryū është shumë i aftë në përdorimin e Hirenkyaku, duke luftuar në të njëjtin nivel me kapitenin Mayuri Kurotsuchi, i cili e komplimentoi aftësinë e tij, duke thënë se ishte një aftësi që ishte e vështirë për t'u zotëruar, veçanërisht në një moshë kaq të re. Uryū ka mësuar gjithashtu një variant të teknikës, e cila krijon një platformë të Reishi nën këmbët e përdoruesit. I përdorur fillimisht gjatë udhëtimit për në Hueco Mundo, ai ka gjetur përdorim për të jashtë Garganta, dhe mund të sjellë me vete të tjerët në platformë.

Shigjetar: Kur një Quincy bëhet më i aftë duke përdorur Harkun dhe Heilig Pfeil, ata fitojnë më shumë fuqi dhe saktësi me shigjetat e tyre. Kjo është e ngjashme me atë se si një shënues fiton aftësi dhe godet më shpesh objektivin. Uryū Ishida ka rritur shumë fuqinë dhe aftësinë e tij gjatë gjithë kohës së tij me Ichigo Kurosaki, dhe është një shembull kryesor i kësaj rritje. Ai ka saktësi të madhe, të aftë të vrasë menjëherë Hollows me një shigjetë. Ai mposhti me lehtësi Jirōbō Ikkanzaka, një përdorues i shurikenëve fluturues. Pas mposhtjes së tij, Uryū gjuan dy shigjeta përmes zinxhirit të tij të shpirtit dhe gjumit të shpirtit, duke e penguar atë që të dëmtonte gjithnjë dikë përsëri.

Heilig Bogen (神聖弓 (ハイリッヒ・ボーグン), Hairihhi Bōgun; Gjermanisht për "Harku i Shenjtë"): Pasi u bashkua me Wandenreich, Uryū ka një hark të ri, me ngjyra të lehtë. Është afërsisht aq i gjatë sa ai dhe ka krahë gjysëm të drejtë duke u ulur në pika, me dorezën që është dukshëm më e hollë se sa pjesa tjetër e harkut. Ndërsa përballet me Jugram Haschwalth më vonë, Uryū përdor një hark me katër gjemba të gjata dhe dy thelpa që shtrihen nga qendra.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Kapitulli 679, faqja 8
  2. ^ Bleach anime; Epizodi 63
  3. ^ Bleach Kapitulli 46, faqja 12
  4. ^ Bleach Kapitulli 344, faqja 5
  5. ^ Bleach anime; epizodi 227
  6. ^ Bleach Kapitulli 679, faqet 8-9