Tahir Sinani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tahir Sinani
25 Maj 196429 Korrik 2001
Vendi i lindjes Gri, afer Bujanit, Tropojë, Shqipëri
Vendi i vdekjes afër Gostivarit, Maqedoni
Pala UCK KLA.svg Ushtria Çlirimtare e Kosovës (1998-1999)

UCPMB logo.svg Ushtria Çlirimtare e Preshevës,Medvegjës dhe Bujanocit (1999-2001)

Uck Nla logo.svg Ushtria Çlirimtare Kombëtare (2001)

Vitet e shërbimit 1998 - 2001
Grada Komandant
Njësia Trupat e Mbrojtjes së Kosovës (TMK) (Kosovë)

Brigada 116 (Maqedoni)

Komandat e patura Zona Operative e Pashtrikut (Kosovë)
Komuna e Tetovës (Maqedoni)
Betejat/luftërat Lufta e Kosovës

Tahir Sinani (25 Maj 196429 Korrik 2001)
ishte një oficer i Ushtrisë Shqiptare dhe komandant i shquar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së) i cili mori pjesë në Luftën e Kosovës, në Luftën e Luginës së Preshevës dhe në Luftën e Maqedonisë (2001). Mori pjesë edhe në Betejën e Pashtrikut, e cila u zhvillua gjatë Luftës së Kosovës. Lindi më 25 Maj 1964 në fshatin Gri, afër Bujanit, rrethi i Tropojës në Shqipëri dhe ra dëshmor më 29 Korrik 2001 në vendin e quajtur "Zabeli i Kukulit" afër qytetit të Gostivarit, në Maqedoni.

Tahir Sinani gjatë Luftës në Kosovë ishte njëri ndër komandantët më aktivë të Zonës Operative të Pashtrikut, dhe më pas emërohet Komandant i Zonës së tretë operative i Trupave Mbrojtës të Kosovës, dhe më vonë iu bashkua UÇPMB-së dhe mori pjesë në Luftën e Luginës së Preshevës. Gjatë konfliktit të armatosur në territorin e Republikës së Maqedonisë në vitin 2001 Tahiri u bashkangjit në rradhët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe u bë udhëheqës i Brigadës 116 e cila e mbante emrin e tij.
Më 29 korrik 2001, Tahir Sinani sëbashku me 4 bashkëluftëtarët e tij e humbi jetën në aksident të rastit duke përgaditur armatimin e sofistikuar të minave me telekomandë kundër armikut në zonat malore të Gostivarit dhe malit Korab në vendin e quajtur "Zabeli i Kukulit". Më 24 maj të vitit 2002, trupi i dëshmorit Tahir Sinani varroset në Varrezat e Dëshmorëve në Landovicë të Prizrenit ku përjetësisht pushon sëbashku me dëshmorët e tjerë të kombit.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]