Takis Loukanidis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Takis Loukanidis
LoukanidisDSC12235.jpg
Loukanidis në vitin 2009
Personal information
Date of birth25 shtator 1937
Place of birthParanesti, Greqi
Date of death11 janar 2018
Place of deathAthinë, Greqi
Position(s)Mesfushor
Youth career
1953–1956M.G.C. Α.Ε. Κomotini
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
1956–1961Doksa Dramas50(13)
1961–1969Panathinaikos142(59)
1969–1970Aris45(8)
Total237(80)
National team
1958–1967Greqia23(3)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Takis Loukanidis (Greqisht: Τάκης Λουκανίδης, 25 shtator 1937 – 11 janar 2018)[1] ishte futbollistë ortodoks greqishtfolës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi të luaj për skuadrën AEK Komotini, dhe u bashkua skuadrës Doksa Dramas më 1955. Ai shumë shpejt filloi të interesohet për klube kryesore të Greqisë dhe jashtë vendit përfshirë Juventus.

Ai ka luajtur edhe për klubin Panathinaikos dhe bëri debutimin e tij më 28 mars 1962 në ndeshjen kundër AEK Athens. Ai përfundoi karrierën e tij në Aris Thessaloniki, ku fitoi kupën greke në vitin 1970.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka luajtur 23 ndeshje dhe shënoi tre gola për kombëtaren greke. Ai luajti për herë të parë në Kupën Kombëtare Evropiane 1960 në ndeshjen kundër Francës më 1 tetor 1958.[2]
Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Greek football legend Takis Loukanidis dies at 81
  2. ^ Mastrogiannopoulos, Alexander (25 shtator 2004). "Greece - International Matches 1948-1960". RSSSF. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)