Tarsius

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tarsiers[1]
Vargu kohor:
uintan – sot, 45–0 Ma
Philippine Tarsier (Tarsius syrichta)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Tarsius
Lloji i species
Lemur tarsier
Erxleben, 1777
Speciet

Tarsius syrichta
Tarsius bancanus
Tarsius tarsier
Tarsius dentatus
Tarsius lariang
Tarsius pelengensis
Tarsius sangirensis
Tarsius tumpara
Tarsius pumilus

Sinonimet
  • Cephalopachus Swainson, 1835
  • Hypsicebus Lesson, 1840
  • Macrotarsus Link, 1795
  • Rabienus Gray, 1821

Tarsiers janë primat haplorrhine e Tarsius gjini, një gjini në Tarsiidae familje, e cila është në vetvete e familjes vetëm që është ruajtur në Tarsiiformes infraorder. Edhe pse grupi ishte edhe një herë më shumë e përhapur, të gjitha llojet që jetojnë sot janë gjetur në ishujt e Azisë Juglindore

Historiku i zhvillimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat fosile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fosile të tarsiers dhe primat tarsiiform janë gjetur në Azi, Evropë Amerika Veriore, dhe ka kundërshtuar fosile nga Afrika, por tarsiers ekzistues janë të kufizuara në disa ishuj të Azisë Juglindore, duke përfshirë Filipinet, Sulawesi, Borneo, dhe Sumatra. Ata gjithashtu kanë të dhënat fosile të vazhdueshme gjatë çdo gjini kryepeshkop, dhe të dhënat fosile tregojnë se dalje dhëmbësh e tyre nuk ka ndryshuar shumë, përveç në madhësi, në 45.000.000 vitet e fundit.

Klasifikim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita phylogenetic e tarsiers ekzistues brenda primat që është debatuar për shumë të shekullit të kaluar, dhe tarsiers janë alternuar klasifikuar me primat strepsirrhine në Prosimii nënrend, ose si grup motra të simians (= Anthropoidea) në infraorder Haplorrhini. Analiza e insertions qua, një lloj i macromutation në ADN, është argumentuar që të ofrojnë dëshmi shumë bindëse për monophyly e Haplorrhini, ku linjat e tjera të provave, të tilla si rend të dhënat e ADN-së, mbeten të paqartë. Kështu, disa systematists argumentojnë se debati është vendosur përfundimisht në favor të një Haplorrhini monophyletic. Në të përbashkët me simians, tarsiers kanë një mutacion në oxidase L-gulonolactone (GULO) gjen e cila jep nevojë për vitaminë C në dietë. Që nga strepsirrhines nuk e kanë këtë mutacion dhe kanë ruajtur aftësinë për të bërë vitaminë C, tipar gjenetik i cili jep nevojën për të në dietë do të tentojnë të zhvillohet tarsiers me haplorrhines.

Në një nivel më të ulët phylogenetic, ajo është treguar se tarsiers, aktualisht të gjitha të vendosura në Tarsius gjini, në fakt duhet të vendosen në dy (një Sulawesi dhe një grup filipine-Perëndimore), ose tre e përgjithshmë të veçanta (një grup Sulawesi, Filipine dhe perëndimore). Llojit taksonominë nivel është kompleks, me morfologjinë e shpesh po e përdorim i kufizuar në krahasim me vocalizations. Disa "morphs vokal" mund të përfaqësojnë undescribed taxa, taxonomically i ndashëm nga tarsier T. (= spektrin e) (të tilla si Minahasa dhe një tarsier nga Ishujt Togian), dhe shumë të tjerë nga Sulawesi dhe ishujt përreth (Shekelle & Leksono 2004). Kjo mund të jetë rasti për një numër të njohur të dobët izoluar popullsive Filipine (të tilla si Basilan, Leyte dhe popullsive Dinagat e grupit syrichta T.). Më tej ekziston huti në lidhje me vlefshmërinë e emrave të caktuara. Ndër të tjera, e përdorur gjerësisht dianae T. është treguar të jetë një sinonim i vogël i dentatus T., dhe krahasimisht spektri T. konsiderohet tani një sinonim i vogël i tarsier T..

Anatomia dhe fiziologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pemë Tarsier ngjitje

Tarsiers janë kafshë të vogla me sytë e madhe, çdo kokërdhok është rreth 16 mm në diametër dhe është aq i madh sa truri i tyre të tërë. Tarsiers gjithashtu kanë gjymtyrë shumë të gjatë e prapme. Në fakt, këmbët e tyre kanë zgjatur shumë eshtra paratrinë, prej të cilave kafshët e marrin emrin e tyre. Kokën dhe trupin shkojnë nga 10 deri 15 cm në gjatësi, por gjymtyrët e prapme kanë rreth dy herë këtë kohë (duke përfshirë edhe këmbët), dhe ata gjithashtu kanë një bisht i hollë 20-25 cm të gjatë. Gishtat e zgjatur e tyre janë gjithashtu, me gisht e tretë duke u lidhur me të njëjtën gjatësi si sipërme të krahëve. Shumica e shifra kanë thonjtë, por këpucë me majë të dytë dhe të tretë të këmbët e prapme mbajnë kthetrat në vend, të cilat përdoren për grooming. Tarsiers kanë shumë i butë lesh, i butë, i cili është përgjithësisht e ngjyej në të verdhë, ngjyrë bezhë, ose okër, në ngjyra.

Ndryshe nga prosimians të tjera, tarsiers nuk kanë toothcomb, dhe formula e tyre dentare është edhe unike.

Vizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha llojet tarsier janë nate në zakonet e tyre, por si shumë organizmave nate disa individë mund të tregojnë më shumë ose më pak aktivitet gjatë ditës. Ndryshe nga shumë kafshëve nate, megjithatë, mungesa tarsiers një zonë dritë-duke reflektuar (lucidum tapetum) i syve. Ata gjithashtu kanë një fovea, e cila është atipike për kafshë nate.

trurit tarsier është e ndryshme nga primat të tjera në lidhje me rregullimin e lidhjeve midis dy sy dhe geniculate lateral bërthamë, e cila është rajoni kryesor i thalamus që merr informacion vizuale. Sekuenca e shtresave qelizore marrja e informacionit nga ana e ipsilateral (të njëjtë të kokës) dhe contralateral (përballë anë të kokës), sytë në geniculate lateral dallon bërthamë tarsiers nga lemurs, lorises, dhe monkeys, të cilat janë të gjitha të ngjashme në këtë drejtim. Disa neuroscientists sugjeruar që "ky ndryshim i dukshëm dallon nga të gjitha tarsiers primat të tjera, për përforcimin e parë që ata u ngrit në një linjë e hershme, të pavarur e evolucionit kryepeshkop".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Stampa:MSW3 Groves
  2. ^ Shekelle, Myron; Groves, Colin; Merker, Stefan; Supriatna, Jatna (2008). "Tarsius tumpara: A New Tarsier Species from Siau Island, North Sulawesi" (PDF). Primate Conservation (23): 55–64. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 korrik 2011. Marrë më 1 janar 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)