Tauresiumi

Coordinates: 41°53′53″N 21°36′41″E / 41.89806°N 21.61139°E / 41.89806; 21.61139
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tauresium
Remains of building walls in Tauresium
Alternative nameGradishte
LocationTaor, Rajoni i Shkupit, Maqedonia e Veriut
RegionMbretëria e Dardanisë
Coordinates41°53′53″N 21°36′41″E / 41.89806°N 21.61139°E / 41.89806; 21.61139
TypeSettlement
Site notes
ArchaeologistsArthur Evans
Websitewww.tauresium.info/english/
Mozaik i Justinianit I - Basilica San Vitale (Ravenna)

Tauresiumi sot i njohur si Gradisht, është një vend arkeologjik në Maqedoninë e Veriut, afërsisht 20 kilometres (12 mi) në juglindje të kryeqytetit Shkup . Tauresium është vendlindja e Perandorit Bizantin Justinian I (rreth viti 482) dhe Mbretit TheodahadOstrogothëve (480). [1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tauresiumi ndodhet në Komunën Zelenikovo, pranë fshatit Taor, rreth 20 kilometres (12 mi) në juglindje të Shkupit. Vendi u zbulua nga arkeologu britanik Arthur Evans në fund të shekullit XIX. Sipas biografit të Justinianit Prokopi, Perandori lindi në Tauresium në vitin 482, më saktësisht në kështjellën Baderiana, e cila është pranë fshatit modern Bader.

Historiani Prokopi i Çezaresë në veprën e tij me titull "De aedificiis" mes tjerash thotë edhe këtë:

"... Ndër Dardanët e Evropës që jetojnë përtej kufijve të Epidamnianëve, afër kalasë e cila quhet Bederiana, ishte një fshat i quajtur Taurisium, nga ku doli Perandori Justinian, themeluesi i botës së qytetëruar. Prandaj ai ndërtoi një mur me busull të vogël rreth këtij vendi në formën e një sheshi, duke vendosur një kullë në çdo cep, dhe bëri që ajo të quhej, siç është në të vërtetë, Tetrapyrgia. Dhe afër këtij vendi ai ndërtoi një qytet shumë të shquar të cilin e quajti Justiniana Prima (që do të thotë "e para" në gjuhën latine), duke paguar kështu një borxh mirënjohjeje ndaj shtëpisë që e rriti atë ... " [2]

Tauresiumi dhe kështjella Baderiana u shkatërruan nga një tërmet në vitin 518 dhe epiqendra e tërmetit ishte në qytetin e afërt të Skupit. Si një gjest mirënjohjeje për vendlindjen e tij, Justiniani I rindërtoi qytetin. Sipas gërmimeve që janë bërë deri më tani, vlerësohet se pjesët më të vjetra të Tauresiumit datojnë nga shekulli IV dhe kjo pjesë më e vjetër është një kështjellë me katër kulla të njohura si Tetrapirgia . Lidhur me Baderianën, Prokopi thotë se ajo është një kështjellë e vendosur me çudira të shekullit IV-VI . [3] Baderiana ose Baderi modern ndodhet 6 km në lindje të Tauresiumit dhe Taorit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archaeological site Tauresium" (në maqedonisht dhe anglisht). Museum of the city of Skopje. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2011. Marrë më 26 janar 2011.
  2. ^ "The Buildings of Procopius" (në anglisht).
  3. ^ "Archaeological site Tauresium" (në maqedonisht dhe anglisht). Museum of the city of Skopje. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2011. Marrë më 26 janar 2011."Archaeological site Tauresium" (in Macedonian and English). Museum of the city of Skopje. Archived from the original on 4 March 2011. Retrieved 26 January 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]