Jump to content

Theodahadi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një monedhë e Mbretit Theodahad (534–536), e prerë në Romë . Ai është treguar me mustaqet e një barbari.

Theodahadi, i njohur edhe si Thiudahad (Latin: Flavius Theodahatus, Theodahadus, Theodatus, lindur rr. vitit 480 pas Krishtit në TauresiumDardanisë - Dhjetor 536) ishte mbreti i Ostrogothëve nga viti 534 deri në vitin 536.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Theodahad ishte një nip i Teodorikut të Madh përmes nënës së tij Amalafrida . [1] Ai është ndoshta djali i burrit të parë të Amalafridas sepse martesa e saj e dytë ishte rreth vitit 500 pas Krishtit. Motra e tij ishte Amalaberga . Identiteti i babait të tij mbetet i panjohur.

Ai mund të ketë mbërritur në Itali me Theodorikun dhe ishte i moshuar në kohën e pranimit të tij. Massimiliano Vitiello thotë se emri "Theodahad" është një përbërje e "njerëzve" dhe "konfliktit". [2]

Para se Theodahadi të bëhej mbret, sundonte e afërmja e tij Amalaswintha. [3] Gjatë sundimit të saj, armiqtë e mundshëm u vranë ose u poshtëruan. [3] Theodahad u akuzua për rrëmbim toke dhe u detyrua të kthejë tokën që supozohet se ishte vjedhur. [3] Letrat e shkruara në emër të mbretit Theodorik drejtuar Theodahadit nënkuptojnë që toka është marrë me forcë.

Pas vdekjes së nipit të Theodahadit, Athalarikut, mbretëresha regjente Amalaswintha zgjodhi të shoqërojë Theodahadin në monarki. Kjo ka të ngjarë të ndihmojë në legjitimimin e sundimit të saj, pasi gotët ishin skeptikë në lidhje me një sundimtare femër. Konfliktet e mëparshme të Theodahadit me kushërirën e tij nuk vonuan të rishfaqen. Ai arrestoi kushërirën e tij të parë Amalaswintha, ish-regjente e Ostrogothëve nga viti 526 deri në tetor 534, ndërsa ata bashkëqeverisnin si mbretëreshë dhe mbret. Ai e burgosi atë në pranverën e viti 535 në një ishull në Liqenin Bolsena. [4] Kur Amalaswintha u vra ndërsa ishte në paraburgim, armiqtë e tij pretenduan se ai e pranoi vrasjen e saj. Meqenëse vrasja e saj ka të ngjarë ta ndante atë nga baza e saj e pushtetit, kjo nuk kishte gjasa.

Paqëndrueshmëria politike brenda mbretërisë shërbeu si pretekst për gjeneralin bizantin Belisarius për të ndërhyrë në Sicili dhe Itali, në shërbim të perandorit Justinian, duke shkaktuar Luftërat Gotike.

Ai ishte i shquar për adhurimin e tij ndaj filozofisë neoplatonike dhe poezisë mbi aftësitë luftarake. Fokusi i tij në erudicionin në vend të luftimit, në një kohë kur Italia ishte konsumuar nga trazirat, pretendohet  të jetë një arsye për rënien e tij. [5] [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jordanes names Amalfridam germanam suam [Theoderici] as the mother of Theodehadi qui postea rex fuit
  2. ^ Massimiliano Vitiello, Theodahad, A Platonic King at the Collapse of Ostrogothic Italy, Toronto: University of Toronto Press 2014, p. 15.
  3. ^ a b c Heather, P. J. (Peter J.) (2018). Rome resurgent : war and empire in the age of Justinian. New York, NY. ISBN 9780199362745. OCLC 1007044617. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  4. ^ Jordanes, LIX, p. 51, and Herwig Wolfram (1998), p. 338
  5. ^ M. Vitiello, Theodahad: A Platonic King at the Collapse of Ostrogothic Italy (2014).
  6. ^ Lillington-Martin, C. (2016), a review of Theodahad: A Platonic King at the Collapse of Ostrogothic Italy by Massimiliano Vitiello (2014) for University of Toronto Quarterly, Issue 85:3 (2016), 470-472. https://dx.doi.org/10.3138/utq.85.3.470.