Jump to content

Temari (personazh)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Temari
Personazh nga Naruto
Paraqitja e parëNaruto kapitulli 34
Krijuar ngaMasashi Kishimoto
Dubluar ngaJaponisht
Romi Park
Anglisht
Tara Platt
Të afërmitRasa (baba)
Karura (nënë)
Gaara (vëlla)
Kankurō (vëlla)
Yashamaru (xhaxha)
Shikarmaru Nara (burrë)
Shikadai Nara (bir)
Shinki (nip të birësuar)

Temari Nara (奈良テマリ) është personazhe fiktive në mangën Naruto, është ish-kunoichi i klanit Kazekage të fshatit të rërës. Pas martesës së saj me Shikarmaru Nara, ajo emigroi në fshatin gjethe dhe u bë anëtare e klanit Nara, ku edhe punon për fshatin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temari është fëmija i madh i Rasa, ndryshe Kazekage i katërt dhe Karurës. Ndërsa ishte e zakonshme që marrëdhëniet e ngushta me një Kage të ishin një jinchūriki, as ajo dhe as vëllai i saj i vogël Kankurō nuk ishin në përputhje me Një bishtin, kështu që u zgjodh Gaara.[1]

Në anime, Temari si fëmijë e kishte të vështirë të shoqërohej me të tjerët pasi të gjithë frikësoheshin gjithmonë nga prejardhja e saj.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pjesën I, e ngjashme me dy vëllezërit e saj, ajo ishte mjaft e ashpër me një varg mizor i cili u demonstrua kur Gaara vrau skuadrën Shigure; ajo thjesht buzëqeshi dhe u dha lamtumirë atyre para se të shtypeshin. Sidoqoftë, Temari duket se vlerëson paqen, pasi vuri në dyshim arsyetimin e fillimit të një lufte me fshatin e gjethes në pjesën I. Në pjesën II, vlera e saj për paqen u rrit, ndërsa ajo vepron si një ndërlidhëse diplomatike midis fshatit të rërës dhe të gjethes për t'u përgatitur për provimet e ardhshëm Chûnin, si dhe duke rrezikuar jetën e saj disa herë gjatë samitit të Kage dhe Luftës së Katërt Botërore Shinobi për të shpëtuar shokët e saj, nuk kishte rëndësi nëse ishin nga fshati i saj apo jo siç bëri fillimisht për shinobët e tjerë.

Gjatë provimeve të Chūnin, zbulohet se personi nga i cili ka frikë është Gaara. Kur Gaara dhe Kankurō po ziheshin, ajo tregoi një humor të lehtë, të lumtur, për t'u siguruar që Gaara nuk e dëmtonte atë ose Kankurō. Përkundër kësaj, gjatë një kohe të shkurtër midis asaj kohe dhe kohës kur i ndihmonte fshatit të gjethes për rikthimin e Sasukes, ajo nuk shprehu më frikë rreth tij, pasi kishte qenë një nga të parat që pranoi Gaara të ri. Temari tregohet të jetë një motër e dashur që kujdeset thellë për vëllezërit e saj: kur Gaara u kap nga Akatsuki, ajo nxitoi të kthehej në fshat për ta shpëtuar; dhe kur Kankurō u helmua, ajo e vëzhgoi atë derisa ai të shërohej. Në Ilusionin e Përjetshëm, ëndërra e saj ishte kujdesja e saj ndaj vëllezërve të saj dhe dëshira e saj më e madhe është që ata të besojnë dhe të mbështeten tek ajo.[2]

Temari shpesh shfaqet përkrah Shikamaru Nara. Megjithëse ata ishin kundërshtarë gjatë provimeve të Chūnin, ata i erdhën në ndihmë njëri-tjetrit në pika të ndryshme në pjesën I. Pavarësisht sjelljes së saj të ashpër të zakonshme, ajo ka një tendencë të tregojë një natyrë më të butë rreth Shikamaru, të tilla si duke treguar simpati për të pasi babait i tij e qortoi atë për ta marrë në pyetje nëse ai duhej të ishte një ninxha pasi dështoi misioni i shpëtimit të Sasuke Uchiha.[3]

Si nënë, Temari tregohet të jetë mjaft e rreptë, pasi ajo ishte shumë e mërzitur kur e dëgjoi se djali i saj u përfshi në ndonjë telashe në shkollë dhe i tha ashpër që t’i bënte xhaxhait të tij, Gaara, një përshëndetje të duhur. Ajo gjithashtu tregohet se ka të njëjtën marrëdhënie me burrin e saj siç kishin Shikaku dhe Yoshino Nara, vjehrrat e saj, me Shikamarun që u bë "në kontroll" nga Temari ashtu si Shikaku nga Yoshino. Ajo është e bezdisur nga mungesa e disiplinës së Shikamarut ndaj djalit të tyre dhe e sheh atë të papranueshme. Ajo është gjithashtu po aq e bezdisshme sa herë që ai përqendrohet shumë në mësimin e djalit të tyre shōgi deri në përdorimin e dhunës, siç tregohet kur ajo shpërtheu si atë ashtu edhe Shikadai nga shtëpia pasi ata e injoruan atë vazhdimisht për shkak se ishin kaq të përqendruar në lojën e shōgit. Në përgjithësi, ajo tregohet të jetë matriarkja e familjes së saj, pasi të dy burrat i frikësohen shumë zemërimit të saj dhe ajo është lehtësisht në gjendje të hamendësoj se çfarë po mendojnë. Ajo gjithashtu u bë shumë besnike ndaj klanit Nara. Ajo gjithashtu u skuq kur Shikamaru deklaroi disa herë se donte të hante me familjen e tij.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë një nga fëmijët e Kazekages së katërt që iu nënshtrua stërvitjes rraskapitëse të fshatit të rërës, Temari është një kunoichi shumë e talentuar dhe e aftë që specializohet në luftime me distancë të largët. Edhe si genin, Temari arriti lehtë të vriste Tayuya, anëtarja e dytë më e fortë të Katër Zërave, pa asnjë gërvishtje të vetme.[4] Ajo ngrihet në rangun e jōnin nga pjesa II, dhe aftësitë e saj e lejuan atë të zgjidhej për të ruajtur Kazekage të pestë gjatë samitit pesë Kage. Si e rritur, megjithëse kishte kaluar vite si një grua shtëpie, Temari shfaqi ende një aftësi të madhe, të aftë për të trajtuar me vetvete Bandën e Byakuya, duke i detyruar ata të tërhiqeshin, dhe lehtësisht ta tejkalonin skuadrën 10.

Ninjutsu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temari përdor një erashkë gjigante hekuri (鉄 扇, tessen) në betejë, të cilin e përdor së bashku me manipulimin e saj të natyrës për stilin e erës për të krijuar erëra të rrepta. Përveç që përdoret si një armë e improvizuar ose për të bllokuar sulmet, erashka mund të përdoret për transport ose frikësim, dhe duket se është bërë nga një lloj çeliku, pasi është në gjendje të devijojë kunai dhe shuriken kur hapet.

Të regjistruara në adhuruesin e saj janë tre qarqe ngjyrë vjollce, të vendosura në të njëjtën mënyrë përgjatë gjatësisë së saj, të cilat ajo i quan "yje" (星, hoshi). Ndërsa hap erashkën për të zbuluar secilin yll në sekuencë, fuqia e erashkës rritet shumë. Sapo të zbulohen të tre yjet, Temari mund të krijojë shakullima të prera që mund t'i drejtojë me çakrën e saj. Erërat e saj e lejojnë atë të sulmojë nga larg dhe të ndryshojë fushëbetejën sipas dëshirës së saj, si dhe të devijojë sulmet më të gjera. Një variant më i fortë i vorbullave të saj mund të përdoret si një kundërsulm kundër sulmeve të valëve të tingullit që mund të shkaktojnë teknika të ilusionit, duke e bërë atë njëkohësisht një mbrojtje dhe një sulm. Në anime, Temari tregoi aftësinë për të përzier rërën në sulmet e saj për të kapur jashtë roje armikun. Ajo gjithashtu mund të krijojë një tornado vdekjeprurëse.

Në Luftën e Katërt Botërore Shinobi, ajo pretendoi se është përdoruesja më e fuqishme e stilit të erës në Divizionin e Katërt, siq shihet kur ajo lëndoi Raikagen e Tretë, trupi i të cilit është shumë i qëndrueshëm. Në anime, ajo ka përdorur stilin e erës edhe pa erashkën e saj, duke qenë në gjendje të krijojë një vorbull ajri duke përdorur pëllëmbën e saj. Dy vjet pas luftës, ajo u njoh si përdoruesja më e mirë e stilit të erës në fshatin e rërës, dhe ndoshta në botë.

Inteligjenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temari është një analiste e mprehtë, e aftë të nxjerrë lehtë strategjitë dhe dobësitë e një kundërshtari menjëherë pasi fillon një betejë. Gjatë luftës së saj në finale të provimeve Chūnin, ajo me lehtësi llogariti distancën që do t'i duhej Shikamaru për ta arritur atë me Teknikën e Imitimit të Hijes dhe ishte në gjendje të mbante larg kapjes së saj. Pavarësisht se ishte përfundimisht e mençur në luftën e saj kundër Shikamaru, ajo u vlerësua nga jōnin Asuma Sarutobi që e quajti atë "një stratege e shkëlqyeshme". Ajo gjithashtu ka treguar se ka ndjenja të mprehta, të afta të tregojnë kur po përdoret një teknikë e stilit të erës, si dhe kur Naruto po përpiqej të përdorte Topin e Bishës së Bishtit. Ajo është gjithashtu me sa duket shumë studiuese pasi që kur u martua me klanin Nara, ajo është bërë e ditur mirë në teknikat e saj (ose së paku njohja e tyre) dhe ndihmoi në zhvillimin e një teknike të re.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto kapitulli 547, faqe 3
  2. ^ Naruto Shippuden epizodi 451
  3. ^ Naruto epizodi 135
  4. ^ Naruto kapitulli 214, faqet 16-19