Teqja e Madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Teqja e Madhe
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Gjakovë, Kosovë
Ndërtuar Shek. XVII
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 705

Teqja e Madhe e tarikatit Saadi është një monument i trashëgimisë kulturore në Gjakovë, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor" dhe është teqja jo vetëm më e vjetër në Gjakovë e këtij tarikati, por në krejt Ballkanin.

Kjo teqe u themelua nga Shejh Sulejman Axhiza Baba (1537-1652), i biri i Ahmet Pashës të familjes së Bushatlijve.[2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  2. ^ "Teqe në Gjakovë".
  3. ^ Bushati, Hamdi (2003). Bushatllinjtë. Shkodër: Idromeno. ff. 294–299.  99927-841-2-1.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]