Tequila Yuen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Inspektor "Tekila" Yuen (Kinezisht: 袁浩雲) është një personazh fiktiv që shfaqet në filmin Hard Boiled (1992) dhe video lojën Stranglehold, të luajtur dhe dubluar nga Chow Yun-fat. Ai është një inspektor me Forcën e Policisë së Hong Kongut dhe është jashtëzakonisht i aftë për armët e zjarrit. Ai është gjithashtu një pijanec i rëndë, gjë që bëri që ai të quhet me pseudonimin "tekila".

Tekila Yuen është prezantuar në Hard Boiled duke luajtur një klarinetë në një bar, ku, siç duket, është vendi i vetëm që ndihet në shtëpi. Pronari i barit, z. Woo, gjithashtu duket se është shoku i tij më i ngushtë.[1] Tekila është portretizuar gjithashtu si një anti-hero tipik dhe ai ka një mospërfillje totale për autoritetin. Edhe pse ai tregon pak emocion përveç zemërimit për shumicën e kohës, ai dëshmon të jetë një mik besnik dhe një romantik, me vlera të forta morale.[2]

Koncepti dhe krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi krijoi filma që përqendroheshin në jetën e bandave, regjisori John Woo dëshironte të bënte një film që lavdëronte policinë në vend. Woo admiroi personazhet e Clint Eastwood dhe Steve McQueen nga filmat e tyre përkatësisht [Dirty Harry]] dhe Bullitt, dhe donte të bënte filmin e tij të policisë Dirty Harry, të stilit të Hong Kongut.[3] Ndërsa krijonte këtë personazh, Woo u frymëzua nga një oficer policie që ishte një anëtar me dëshirë të fortë dhe i ashpër i forcës policore, si dhe ishte një baterist i etur. Kjo çoi në Woo që personazhi i Tekilës të ishte një muzikant, si dhe një polic.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hard Boiled is one of Hong Kong's greatest fim's, and Tequila one of Yun-Fat's best characters
  2. ^ Hard Boiled: Woo's Masterpiece
  3. ^ a b Woo, John (2007). A Baptism Of Fire: An Interview With Director John Woo (DVD). Santa Monica, California, United States: Dragon Dynasty. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)