Jump to content

Chow Yun-fat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chow Yun-fat

Chow Yun-fat (lindi më 18 maj 1955), i njohur më parë si Donald Chow,[1] është një aktor nga Hong Kongu i njohur për bashkëpunimet e tij me prodhuesin filmash John Woo në filmat heroikë A Better Tomorrow, The Killer, dhe Hard Boiled, dhe në Perëndim për rolet e tij si Crouching Tiger, Hidden Dragon dhe Sao Feng në Pirates of the Caribbean: At World's End. Ai kryesisht luan në filma dramatikë dhe ka fituar tre çmime të filmit në Hong Kong për aktorin më të mirë dhe dy çmime të artë të kuajve për aktorin më të mirë në Tajvan.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chow lindi në ishullin Lamma, Hong Kong, tek nëna e tij Chan Lai-fong (陳麗芳) e cila ishte një zonjë pastruese dhe fermere perimesh, dhe babai i tij Chow Yung-Wan (周 容 允), i cili punonte në një cisternë të Shell Oil Company.[2][3] Chow u rrit në një komunitet bujqësor në ishullin Lamma, në një shtëpi pa energji elektrike.[4][5][6] Ai u zgjua në agim çdo mëngjes për të ndihmuar nënën e tij të shiste pelte barishte dhe pudding çaji Hakka në rrugë; pasdite, ai shkoi për të punuar në fusha. Familja e tij u transferua në Kowloon kur ai ishte dhjetë vjeç. Në moshën 17 vjeç, ai u largua nga shkolla për të ndihmuar në mbështetjen e familjes duke bërë punë, të tilla si shërbëtor në hotel,[7] postier, shitës kamerash dhe shofer taksie. Jeta e tij filloi të ndryshojë pas kolegjit kur ai iu përgjigj një shpallje në gazetë, dhe aplikacioni i tij për aktor-praktikues u pranua nga TVB, stacioni televiziv lokal. Ai nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me studiot dhe bëri debutimin e tij në aktrim.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Chow u shfaq në serinë televizive The BundTVB, nuk u desh shumë që ai të bëhej emër familjar në Hong Kong. Seriali, rreth ngritjes dhe rënies së një gangsteri në vitet 1930 Shanghai, ishte një hit në të gjithë Azinë dhe e bëri Chow një yll.

Megjithëse Chow vazhdoi suksesin e tij në televizion, qëllimi i tij ishte të bëhej një aktor me ekran të madh. Sidoqoftë, sipërmarrjet e tij të rastit në filma me buxhet të ulët ishin katastrofike.[8] Suksesi më në fund erdhi kur ai u bashkua me regjisorin John Woo në melodramën e bandave A Better Tomorrow (1986), e cila përfshiu buxhetet në Azi dhe bënën Chow dhe Woo si megastars. A Better Tomorrow i fitoi atij çmimin e tij të parë për aktorin më të mirë në Hong Kong Film Awards. Ishte filmi me humbje më të lartë në historinë e Hong Kongut në atë kohë dhe vendosi një standard të ri për filmat e bandave në Hong Kong. Duke shfrytëzuar rastin, Chow la televizionin tërësisht. Me imazhin e tij të ri nga A Better Tomorrow, ai bëri shumë më shumë filma 'gun fu' dhe heroike, si A Better Tomorrow II (1987), Prison on Fire, Prison on Fire II, The Killer (1989), A Better Tomorrow III (1990), Hard Boiled (1992) dhe City on Fire, një frymëzim për Reservoir DogsQuentin Tarantino.

Chow mund të njihet më së miri për të luajtur djem të nderuar të ashpër, qoftë policë apo kriminelë, por ai gjithashtu ka luajtur në komedi si Diary of a Big Man (1988) dhe Now You See Love, Now You Don't (1992) dhe filma romantikë të tillë si Love in a Fallen City (1984) dhe An Autumn's Tale (1987), për të cilën u emërua aktori më i mirë në Golden Horse Awards. Ai bashkoi personazhin e tij të ndryshëm në filmin God of Gamblers (1989), me regji të Wong Jing, në të cilin ai ishte kthyer nga një hijeshues i guximshëm, një komedian i gjerë dhe një hero i veprimit. Filmi befasoi shumëkush, u bë jashtëzakonisht i popullarizuar, theu rekordin e buxhetit të të gjitha kohërave në Hong Kong dhe bëri një seri filmash të lojërave të fatit, si dhe disa sekuenca komike ku luan Andy Lau dhe Stephen Chow. Dukuria shpesh e ashpër dhe paraqitja rinore e personazheve të Chow i ka fituar atij pseudonimin "Babyface Killer".

Chow Yun-fat në premierën e Pirates of the Caribbean: At World's End më 2007

Los Angeles Times shpalli Chow Yun-Fat "aktorin më të mirë në botë".[9] Në mesin e viteve '90, Chow u transferua në Hollywood në një përpjekje përfundimisht të pasuksesshme për të kopjuar suksesin e tij në Azi. Dy filmat e tij të parë, The Replacement Killers (1998) dhe The Corruptor (1999), ishin zhgënjime në buxhet. Në filmin e tij të ardhshëm Anna and the King (1999), Chow u bashkua me Jodie Foster, por filmi vuajti në box office. Chow pranoi rolin e Li Mu-Bai në filmin Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000). Ajo u bë fituese si në box office ndërkombëtare ashtu edhe në Oskar. Në vitin 2003, Chow u kthye në Hollywood dhe luajti në Bulletproof Monk. Në vitin 2006, ai u bashkua me Gong Li në filmin "Curse of the Golden Flower", me regji të Zhang Yimou.

Në vitin 2007, Chow luajti kapitenin e piratëve Sao Feng në Pirates of the Caribbean: At World's End. Sidoqoftë, pjesa e tij u la kur filmi u shfaq në Kinën kontinentale, ku censorët qeveritarë menduan se personazhi i Chow "shfaros dhe poshtëroi" popullin kinez.[10]

Chow Yun-fat luajti rolin e Muten Roshi në filmin Dragonball Evolution.

Në tetor 2014, Chow mbështeti Lëvizjen Ombrella, një lëvizje e të drejtave civile për të drejtat e drejta universale në Hong Kong. Qëndrimi i tij politik përfundimisht rezultoi në censurë nga qeveria kineze.[11]

Në shkurt 2015, Chow riprodhoi rolin e tij si Ken në vazhdim From Vegas to Macau II.

Libri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 qershor 2008, Chow lëshoi koleksionin e tij të parë fotografik në Hong Kong, i cili përfshin fotografitë e bëra në grupet e filmave të tij. Të ardhurat nga shitjet e librit u dhuruan viktimave të tërmetit në Sichuan. Botuar nga Louis Vuitton, librat u shitën në dyqanet e Hong Kongut dhe Parisit të Vuitton.[12][13]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chow është martuar dy herë; së pari ishte me aktoren Candice Yu më 1983, por martesa zgjati nëntë muaj. Në vitin 1986, Chow u martua me Jasmine Tan. Ata kishin një vajzë të porsalindur në vitin 1991.

Megjithë pasurinë e tij, Chow jeton në mënyrë modeste. Ai është parë shpesh në stalla ushqimore dhe transporti publik.[14] Në intervista, ai ka thënë se planifikon ta lërë pasurinë e tij në bamirësi.[15]

Chow mbështeti protestat e Lëvizjes Ombrella në vitin 2014.[16]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Chow është shfaqur në mbi 121 filma dhe 24 seri televizive.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Yang, Jeff (2003). "Frequently Asked Questions and Additional Information". Once Upon a Time in China: A Guide to Hong Kong, Taiwanese, and Mainland Chinese Cinema. New York City: Atria Books. fq. 275. Marrë më 13 maj 2016 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri i panjohur |chapterurl= është injoruar (sugjerohet |chapter-url=) (Ndihmë!)
 2. ^ "Chow Yun-Fat". Biography.com. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2018. Marrë më 15 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Chow Yun-fat". Encyclopaedia Britannica. 14 maj 2018. Marrë më 15 maj 2018. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Honorary Doctor of Letters - Mr CHOW Yun-fat" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2011-09-26. Marrë më 2008-10-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Slotek, Jim. "Martial parts". Jam.canoe.ca. Arkivuar nga origjinali më 2012-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Film chat: Chow Yun-Fat - Chowing the Fat; How Eastern Hero Chow Not-Fat came to hold the West hostage. By Anna Day. (Features) Article from The Mirror (London, England)". Questia Online Library. 2003-04-18. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Boland, Rory (2007-07-15). "Hong Kong feels like a movie set because it is". The Boston Globe. Marrë më 2010-09-23. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Hughes, Justyn (2012-10-20). "Chow Yun Fat: Profile". Asianmoviespulse.com. Marrë më 2019-09-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Smith, RJ (1995-03-12). "the coolest actor in the world : In This Country, Chow Yun-fat Is Only a Cult Figure. But the Hong Kong Action Star Has a Global Audience That Has Made His Movies International Blockbusters. With China About to Take Back the Crown Colony, He Has His Eye on the United States". Los Angeles Times. Marrë më 2011-06-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Chow's 'Pirates' scenes cut in China". Abc.net.au. 2007-06-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ntdtv.com". 2014-10-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Crouching Tiger actor launches book for benefit of Chinese earthquake victims". Gmanews.tv. Arkivuar nga origjinali më 2011-05-22. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "PR-inside.com | 'Crouching Tiger, Hidden Dragon' star Chow Yun-fat publishes photo collection". Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2011. Marrë më 20 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Chow Yun-fat lives on just $100 a month, will leave entire $714 million fortune to charity". shanghaiist. 15 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2019. Marrë më 30 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Chow Yun-Fat's Elegant Moves: Why The Action Star Will Donate His $700 Million Fortune To Charity". Marrë më 30 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Chow Yun-Fat Speaks Out in Support of Hong Kong Democracy Protestors". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 3 shkurt 2020.