The Punisher (1989 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Punisher
The Punisher 1989.jpg
Posteri teatral i The Punisher
Viti 1989
Regjia Mark Goldblatt
Prodhimi Robert Guralnick
Simon Heath
Mace Neufeld
Skenari Robert Mark Kamen
Boaz Yakin
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Dolph Lundgren
Louis Gossett, Jr.
Kim Miyori
Muzika Dennis Dreith
Kinematografia Ian Baker
Montazhi Stephanie Flack
Tim Wellburn
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 1989
Kohëzgjatja 92 min.
Shteti ShBA, Australi
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga


The Punisher është një xhirim stripi amerikan nga regjisori Mark Goldblatt që filloi shfaqjen më 1989kinemat amerikane. Si bazë shërbej stripi me emrin të njëjtë Punisher.

Në vitin 2004 është xhiruar një film tjetër me të njejtin titull, këtë here i prodhuar me autorizimin e Marvel Enterprises.

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor Perzonazhi
Dolph Lundgren Frank Castle / The Punisher
Louis Gossett, Jr. Jake Berkowitz
Jeroen Krabbé Gianni Franco
Kim Miyori Lady Tanaka
Bryan Marshall Dino Moretti
Nancy Everhard Sam Leary
Barry Otto Shake
Brian Rooney Tommy Franco
Zoshka Mizak Tanaka's Daughter
Larry McCormick TV Newsreader
Kenji Yamaki Sato
Todd Boyce Terrone
Hirofumi Kanayama Tomio
Lani John Tupu Laccone
John Negroponte Musso

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.