Jump to content

Punisher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Punisher
The Punisher Vol.4 #22
Informacioni i publikimit
BotuesiMarvel Comics
Paraqitja e parëThe Amazing Spider-Man #129 (February 1974)
Krijuar ngaGerry Conway (writer)
John Romita Sr. (artist)
Ross Andru (artist)
Informacioni në histori
Full nameFrancis "Frank" G. Castle[1][2][3][a] (born Castiglione)[4]
SpeciesNjeri
Team affiliations
Pseudonimet e dukshmeMr. Smith
Charles Fort
Frank Rook
Johnny Tower
Franken-Castle
War Machine II
Fuqitë
 • Tolerancë anormale e lartë ndaj dhimbjes
 • I aftë në luftën guerile, taktika ushtarake, luftime të afërta, infiltrim, gjuajtje qitëse dhe prishje
 • Artist luftarak shumë i aftë në luftime të armatosura dhe të paarmatosura
 • Kundimi maksimal i njeriut
 • Ekspert hetues
 • Njohuri eksperte në metodat e kriminelëve dhe të zbatimit të ligjit
 • Trajnimi i këmbësorisë USMC[8]
 • Trajnime të ndryshme të operacioneve speciale ushtarake amerikane

Frank Castle i njohur si Ndëshkuesi (Punisheranglisht) është një antihero që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga Marvel Comics. Personazhi u krijua nga Gerry Conway, John Romita, Sr. dhe Ross Andru, disa karikaturistë amerikanë. Punisher bëri paraqitjen e tij të parë në The Amazing Spider-Man #129 (kopertina e datës shkurt 1974), fillimisht i përshkruar si një vrasës dhe kundërshtar i superheroit Spider-Man.

Personazhi përshkruhet si një vigjilent italo-amerikan[9][10] që përdor vrasje, rrëmbime, zhvatje, dhunë, torturë dhe metoda të tjera të paligjshme në luftën e tij kundër krimit. I shtyrë nga vdekja e gruas dhe dy fëmijëve të tij, të cilët u vranë nga turma për dëshmitarë të një vrasjeje në Central ParkNew York City, Punisher bën një luftë me një njeri kundër krimit.[11] Një veteran (fillimisht i Luftës së Vietnamit[12][8] dhe i përditësuar më vonë në mënyrë alternative në Luftën imagjinare Siancong dhe Luftën e Irakut)[13][14] Skaut/Snajper i Trupave Detare AmerikaneForce Recon, Castle është i aftë në luftime dorë me dorë, luftime guerile dhe gjuajtje.[9][10] Ai është i njohur për motivin e kafkës në gjoksin e tij, i parashikuar fillimisht nga krijuesit e tij si një simbol i kafkës dhe kockave të kryqëzuara në gjoksin e tij të djathtë.[15][16] Pas përvetësimit të gjerë të kësaj logoje nga lëvizjet e ekstremit të djathtë, ajo u tërhoq zyrtarisht nga përdorimi aktiv nga Marvel Entertainment në vitin 2022, i zëvendësuar nga një motiv i ri i kafkës me brirë i frymëzuar nga demoni mitologjik japonez Oni.[17]

Natyra brutale dhe gatishmëria e Punisher për të vrarë e bëri atë një anomali në librat komikë amerikanë të zakonshëm kur ai debutoi në vitin 1974. Nga fundi i viteve 1980, Punisher ishte pjesë e një vale antiheronjsh të shqetësuar psikologjikisht. Në kulmin e popullaritetit të tij, personazhi u shfaq në katër botime mujore: The Punisher, The Punisher War Journal, The Punisher: War Zone, dhe The Punisher Armory. Një version alternativ i ardhshëm i personazhit i quajtur "Cosmic Ghost Rider", i krijuar nga Donny Cates dhe Geoff Shaw, filloi të publikohej në vitin 2018 si një personazh mbështetës i Thanos, duke u bërë një personazh i jashtëzakonshëm dhe duke marrë serinë e tij të vazhdueshme, shpesh duke ardhur shpesh në kundërshtim me veten e tij të kaluar. Në vitin 2017, pas historisë së Civil War II më 2016, ku Jim "Rhodey" Rhodes u vra në duart e Thanos, Nick Fury Jr. mori armaturën e Makinës së Luftës nga një sindikatë e tregut të zi dhe e bindi Punisher të vishte armaturën dhe ta mbante emrin e Rhodes, duke e pasuar atë si Makina e dytë e Luftës për një kohë të shkurtër, duke përshtatur armaturën me motivin e kafkës së tij.[18] Pas ringjalljes së Rhodes së bashku me Tony Stark për iniciativën Marvel Legacy, Castle hoqi dorë nga armatura dhe titulli dhe rifilloi si Punisher.

Pavarësisht veprimeve të tij të dhunshme dhe natyrës së errët, Punisher ka shijuar disa suksese kryesore në televizion, duke bërë paraqitje të ftuar në seriale si Spider-Man dhe The Super Hero Squad Show, ku përshkrimi i sjelljes së tij të dhunshme u zbut për shikuesit e familjes.

Në filmat artistikë, Dolph Lundgren portretizoi personazhin në filmin e vitit 1989, The Punisher, siç bëri Thomas Jane në filmin e vitit 2004, The Punisher, dhe Ray Stevenson në vitin 2008, Punisher: War Zone. [[Jon Bernthal[[ portretizoi personazhin në sezonin e dytë të Daredevil, spin-off The Punisher dhe do të riprodhojë rolin në Daredevil: Born Again, i vendosur në Marvel Cinematic Universe (MCU).

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Emri i plotë i Francis "Frank" Castle siç shihet në këtë panel New Avengers: Letters Home, gjithashtu më shumë informacion këtu. Iniciali i mesëm "G." shihet në dogtags në The 'Nam issue #69.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Official Index to the Marvel Universe #3
 2. ^ Punisher vol. 12, #6
 3. ^ Cosmic Ghost Rider Destroys Marvel Universe #1
 4. ^ Punisher #1. 1986
 5. ^ Punisher: Nightmare (Marvel Comics issue #2 2013)
 6. ^ Hulk Vol. 2 #14
 7. ^ "THUNDERBOLTS Take On The Mob… And Thanos' Infinity Army!". Newsarama.com (në anglisht). 8 qershor 2016.
 8. ^ a b Punisher #6 (Marvel Comics, 2000).
 9. ^ a b Library of Congress Subject Headings (në anglisht). Library of Congress Subject Headings. 2009. fq. 6399 – nëpërmjet Google Books.
 10. ^ a b Martone, Eric (12 dhjetor 2016). Italian Americans: The History and Culture of a People (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 334. ISBN 978-1610699945 – nëpërmjet Google Books.
 11. ^ Origjina e Punisher u tregua për herë të parë në Marvel Preview #2 (July 1975).
 12. ^ The Punisher: Invades the 'Nam
 13. ^ History of the Marvel Universe issue #2 (Marvel Comics 2019)
 14. ^ "Marvel Comics Just Retconned the Entire Vietnam War" (në anglisht). 21 gusht 2019.
 15. ^ "The Comics Reporter" (në anglisht). 20 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2012.
 16. ^ Thielman, Sam (11 qershor 2020). "How do you stop the far-right using the Punisher skull? Make it a Black Lives Matter symbol". The Guardian (në anglisht). Marrë më 11 qershor 2020.
 17. ^ Epps, Justin (2 janar 2022). "What The Punisher's New Logo Is Actually Supposed to Mean". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 2 janar 2022.
 18. ^ Punisher #218-228 (2017-2018)