Jump to content

The Punisher (2004 film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Punisher
Posteri teatral i The Punisher
Regjia ngaJonathan Hensleigh
Shkruar ngaJonathan Hensleigh
Michael France
ProdhuesiAvi Arad
Gale Anne Hurd
LuajnëThomas Jane
John Travolta
Rebecca Romijn
Will Patton
Ben Foster
Roy Scheider
Laura Harring
KinematografiaConrad W. Hall
MontazhiSteven Kemper
Jeff Gullo
MuzikaCarlo Silotto

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaLions Gate Films[1]
Data e publikimit
16 prill 2004
Kohëzgjatja
123 minuta.[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$33 million[3]
Fitimi$54.7 million[3]

The Punisher është një film aksion vigjilent amerikan i vitit 2004 me regji nga Jonathan Hensleigh, i cili gjithashtu shkroi filmin së bashku me Michael France. Bazuar në personazhin e Marvel Comics me të njëjtin emër, ai luan Thomas Jane si antiheroi Frank Castle dhe John Travolta si Howard Saint, një shef i krimit që urdhëron vdekjen e gjithë familjes së Castle.

Historia dhe komploti i filmit bazoheshin kryesisht në dy tregime të librit komik Punisher miniseri e vitit 1994 The Punisher: Year One nga shkrimtarët Dan Abnett dhe Andy Lanning, dhe miniseri 2000-01 Welcome Back, Frank nga shkrimtari Garth Ennis, megjithëse disa skena ishin rrjedh nga histori të tjera të Punisher, të tilla si Marvel Preview Presents: The Punisher #2, Marvel Super Action Featuring: The Punisher #1, The Punisher War Zone, dhe The Punisher War Journal. The Punisher u xhirua në një vendndodhje në Tampa, Florida dhe rrethinat në mesin deri në fund të vitit 2003. Ai u shpërnda nga Lions Gate Films në Amerikën e Veriut, megjithëse Artisan Entertainment, i cili lëshoi një përshtatje filmi me të njëjtin emër në DVD në vitin 1989, financoi dhe bashkë-shpërndau filmin me pronarin eventual Artizan Lionsgate. Agjenti i shitjeve të Artisan Summit Entertainment trajtoi shitjet ndërkombëtare, me Columbia TriStar Film Distributors International që merrte të drejtat në të gjitha territoret jo të Amerikës së Veriut, përveç Indisë dhe Kinës.[4] Skenaristi Jonathan Hensleigh pranoi ta drejtonte filmin gjatë fazës së zhvillimit të tij, pavarësisht një mosmarrëveshjeje me Marvel Studios, duke shënuar debutimin e tij regjisorial.

The Punisher u publikua më 16 prill 2004 nga Lionsgate Films, duke fituar 13 milion dollarë në Shtetet e Bashkuara gjatë fundjavës së hapjes dhe arriti një bruto totale prej 54.7 milion dollarë kundrejt një buxheti prej 33 milion dollarësh, por vlerësimet ishin përgjithësisht negative. Marvel Comics dhe Lionsgate filluan zhvillimin në një vazhdim të titulluar The Punisher 2, i cili në vend të kësaj u bë rindezja e vitit 2008 Punisher: War Zone pasi Jane dhe Hensleigh u larguan nga projekti për shkak të dallimeve krijuese. Filmi shënon produksionin përfundimtar nga Artisan Entertainment për shpërndarje teatrale.

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor Perzonazhi
Thomas Jane Frank Castle / The Punisher
John Travolta Howard Saint
Will Patton Quentin Glass
Rebecca Romijn Joan
Ben Foster Spacker Dave
John Pinette Bumpo
Samantha Mathis Maria Elizabeth Castle
Marcus Johns Will Castle
A. Russell Andrews Jimmy Weeks
James Carpinello Bobby Saint / John Saint
Laura Harring Livia Saint
Eddie Jemison Micky Duka
Kevin Nash The Russian
Mark Collie Harry "Heck" Thornton
Roy Scheider Frank Castle, Sr.
Tom Nowicki Lincoln

Soundtrack[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Step Up" - Drowning Pool
 2. "Bleed" - Puddle of Mudd
 3. "Slow Motion" - Nickelback
 4. "Never Say Never" - Queens of the Stone Age
 5. "Broken" - Seether feat. Amy Lee
 6. "Finding Myself" - Smile Empty Soul
 7. "Lost in a Portrait" - Trapt
 8. "Still Running" - Chevelle
 9. "Ashes to Ashes" - Damageplan feat. Jerry Cantrell
 10. "Sold Me" - Seether
 11. "Eyes Wired Shut" - Edgewater
 12. "Slow Chemical" - Finger Eleven
 13. "The End Has Come" - Ben Moody feat. Jason Miller e Jason "Gong" Jones
 14. "Piece by Piece" - Strata
 15. "Bound to Violence" - Hatebreed
 16. "Sick" - Seven Wiser
 17. "Complicated" - Submersed
 18. "Time For People" - Atomship
 19. "In Time" - Mark Collie

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Punisher u hap në 2,649 kinema më 16 prill 2004 dhe fitoi 13.8 milion dollarë gjatë fundjavës së hapjes, duke u renditur në vendin e dytë në arkë, pas Kill Bill: Volume 2.Kill Bill: Volume 2.[5][6] Filmi ka një bruto amerikane prej 33.8 milion dollarë dhe një bruto ndërkombëtare prej 20.9 milion dollarë, duke i dhënë atij një total prej 54.7 milion dollarësh në mbarë botën.[3]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes filmi ka një vlerësim të miratimit prej 29% bazuar në vlerësimet nga 172 kritikë, me një vlerësim mesatar prej 4.5/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë: "Një kast i mirë dështon të lartësojë këtë film hakmarrës tepër të dhunshëm dhe me numra."[7]Metacritic, filmi ka një notë mesatare të ponderuar prej 33, bazuar në vlerësimet nga 36 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të pafavorshme".[8] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit notën "B+".[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "The Punisher". AFI Catalog of Feature Films (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2017. Marrë më 6 qershor 2017.
 2. ^ "THE PUNISHER (18)". British Board of Film Classification (në anglisht). 21 prill 2004. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2020. Marrë më 4 prill 2015.
 3. ^ a b c "The Punisher (2004)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2019. Marrë më 27 janar 2019.
 4. ^ Bloom, David (30 qershor 2003). "'Punisher' painless in Sony, Marvel deal". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2021. Marrë më 22 nëntor 2020.
 5. ^ Ethan Alter (19 prill 2004). "Showdown! Punisher vs. Kill Bill" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2021. Marrë më 27 janar 2019.
 6. ^ "Domestic 2004 Weekend 16". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2021. Marrë më 1 prill 2020.
 7. ^ "The Punisher (2004)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango Media. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2020. Marrë më 28 gusht 2022.
 8. ^ "The Punisher (2004) Reviews". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2021. Marrë më 28 shtator 2019.
 9. ^ "Cinemascore :: Movie Title Search". CinemaScore.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-02-06.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]