Jump to content

Thomas Harris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thomas Harris
U lind më11 prill 1940
Jackson, Tennessee (SHBA)
KombësiaAmerikan
Gjinitë letrareKrim, Horror
Faqja zyrtare
http://www.thomasharris.com/

Thomas Harris (Jackson, 11 prill 1940) është një shkrimtar dhe skenograf amerikan, që ka shkruar një seri veprash ku personazhi kryesor është kanibali Hannibal Lecter. Të gjitha veprat e tija janë përshtatur në versionin filmik, dhe më e famshmja prej tyre, The Silence of the Lambs ka fituar një numër të lartë çmimesh Oscar.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thomas Harris u lind në Jackson në Tennessee.[2] Në vitin1940  transferohet në Rich, në Mississippi, ku frekuenton Clarksdale High School;[3] mëpastaj regjistrohet në Baylor University në Waco, Texas.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë karrierës së tij 30 vjeçare ka shkruar vetëm 5 romane.

Nga viti 1968 në 1974 Harris punoi si reporter për Associated Press n New York, duke u njohur kështu nga afër me botën e krimit, gjë që i shërben mjaft në shkrimin e romanit të tij të parë Black Sunday (1975).[1] Libri u bë menjëherë një bestseller, dhe u përshtat si film në vitin 1977 me regji nga John Frankenheimer. Debutimi me librin Black Sunday, u ndikua nga masakra e atletëve izraelianë në Monaco, në Olimpiadën e vitit 1972.

Në vitin 1982 del libri Red Dragon, (1982). Nga ky roman u përftuan dy filma: Manhunter (1986) dhe Red Dragon  (2002). 

Në vitin 1989 del libri The Silence of the Lambs që i jep famë botërore (falë edhe filmit të regjistit Jonathan Demme, me interpretime nga Jodie Foster dhe Anthony Hopkins, çmime Oscar në vitin 1991).

Në vitin 1999 del libri Hannibal, i ambientuar pjesërisht në Firence. Ndërsa në vitin 2006 del Hannibal Rising që përshkron rininë dhe adoleshencën e personazhit kryesor të veprave, Hannibal Lecterit.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Black Sunday (1975)
  • Red Dragon (1981)
  • The Silence of the Lambs (1988)
  • Hannibal (1999)
  • Hannibal Rising  (2006)

Skenografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hannibal Rising  (2007) - Film

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Conklin, Mike (April 18, 1999), "Hannibal is up to his old tricks in 'Silence' sequel Arkivuar 4 tetor 2012 tek Wayback Machine", Lubbock Avalanche Journal
  2. ^ Cowley, Jason (November 19, 2006), "Creator of a Monstrous Hit", The Observer
  3. ^ Laughlin, Meg (August 15, 1999), "The hunt for Thomas Harris Arkivuar 15 gusht 2013 tek Wayback Machine", Houston Chronicle

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]