Tigri Uansien

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tigri Uansien
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Felidae
Nënfamilja: Felinae
Gjenia: [[Panthera]]
Speciet: 'P. tigris''
Emri binomial
P. tigris'
Emri trinomial
Panthera tigris acutidens
Hooijer, 1947
Sinonimet

Tigri Uansien[1] (Panthera tigris acutidens), është një nënlloj zhdukur tigri që jetoi në Azi. Ata u nxitën të zhdukeshin në ishujt e Indonezisë nga një tjetër nëngrup i tigrave, tigri Trinil (P. t. trinilensis) dhe në Azi nga një tjetër nëngrup, tigri i Kinës Jugore (P. t. amoyensis).

Përshkrimi[redakto | përpunoni burim]

Tigri i Wanhsienit është zanafilla më e hershme e zhdukur e tigrave, dhe populloi një shumicë të madhe të Azisë. Ai ishte më i madh se sa tigri mesatar siberian, duke u rritur në një madhësi prej 2.3 metra në gjatësi, 120 centimetra në lartësi dhe 200 në 350 kg në peshë.[2][3][4]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Valvert 2014_Wanhsien Tiger Data Sheet". Marrë më 20 qershor 2015. 
  2. ^ Uchytel, Roman. "Panthera tigris acutidens". Marrë më 11 mars 2014. 
  3. ^ Zdansky, Otto, 1928. Die Siaugetiere der Quartairfauna von Chou-K'ou-Tien. Palaeont. Sinica, ser. C, vol. 5, pt. 4, pp. 1–146, figs. 1-16, pls. 1-16.
  4. ^ Hooijer, Dirk Albert.; 1947. Pleistocene remains of Panthera tigris (Linnaeus) subspecies from Wanhsien, Szechwan, China, compared with fossil and Recent tigers from other localities. American Museum Novitates; no. 1346.

Cat silhouette.svg Ky artikull në lidhje me felinët është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.