Torcy, Senë-dhe-Marnë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Torci
Torcy (Frëngjisht)
Këshilli Bashkiak i Torcit
Këshilli Bashkiak i Torcit
Stema Torci
Vendndodhja (me të kuqe) në periferitë e brendshme dhe të jashtme të Parisit
Vendndodhja (me të kuqe) në periferitë e brendshme dhe të jashtme të Parisit
VendiFranca
QarkuTorcy
KantoniTorcy
NdërkomunalitetCA Paris - Vallée de la Marne
Qeveria
 • KryetariGuillaume Le Lay-Felzine
Sipërfaqja
1
6 km2 (2 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2019)
22.030
 • Dendësia37/km2 (95/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
77200
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Torcy ( shqiptimi frëngjisht: [tɔʁsi] ) është një komunë në departamentin Senë-dhe-Marnë rajonin Île-de-France Francën veri-qendrore. Ndodhet në periferinë lindore të Parisit, 21.8 kilometra nga qendra e Parisit .

Torci është një nënprefekturë e departamentit dhe selia e një qarku . Komuna e Torcit është pjesë e sektorit Val Maubuée, një nga katër sektorët në " qytetin e ri " të Marne-la-Vallée.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Torci shërbehet nga stacioni Torcy në linjën A të Parisit RER .

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e Torcisë quhen Torcéens (Torcianë) .

Suburbanizimi dhe bumi i popullsisë vietnameze në Francë ka rezultuar në një ndryshim demografik në Torci që nga vitet 1980. Bizneset vietnameze dhe organizatat e këtij komunitetit janë krijuar në Torci, dhe komuna, së bashku me Ivry-sur-Seine aty pranë, përmban një nga përqendrimet më të larta të etnisë vietnameze në Francë me 10% deri në 20% të popullsisë. [1] Që nga viti 1998, rreth 5-6% e popullsisë së qytetit përbëhet nga aziatikë lindorë. [2]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793725—    
1800703−3.0%
1806701−0.3%
1821758+8.1%
1831695−8.3%
1836703+1.2%
1841692−1.6%
1846715+3.3%
1851727+1.7%
1856812+11.7%
1861796−2.0%
1866863+8.4%
1872865+0.2%
1876979+13.2%
18811.171+19.6%
18861.220+4.2%
18911.416+16.1%
18961.405−0.8%
19011.499+6.7%
19061.726+15.1%
19111.795+4.0%
19211.901+5.9%
19261.971+3.7%
19311.993+1.1%
19361.883−5.5%
19461.857−1.4%
19542.212+19.1%
19623.221+45.6%
19683.401+5.6%
19754.800+41.1%
198212.279+155.8%
199018.681+52.1%
199921.595+15.6%
200722.117+2.4%
201223.471+6.1%
201722.568−3.8%

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë dhjetë grupe të shkollave fillore publike (parashkollore dhe fillore) në Torcy, së bashku me tre shkolla të mesme të ulëta dhe një shkollë të mesme të lartë. [3]

  1. ^ La communauté asiatique met le cap à l'est Le Parisien, 16 November 2011 (in French)
  2. ^ Guillon, Michelle.
  3. ^ "Établissements scolaires Arkivuar 12 maj 2021 tek Wayback Machine."