Jump to content

Traktati i Paqes i Moskës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zonat e lëshuara nga Finlanda për Bashkimin Sovjetik

Traktati i Paqes në Moskë (1940) u nënshkrua nga Finlanda dhe nga Bashkimi Sovjetik më 12 mars 1940, dhe ratifikimet u këmbyen më 21 mars.[1] Kjo shënoi fundin e luftës 105-ditore të dimrit, mbi të cilën Finlanda i dha zonat kufitare Bashkimit Sovjetik. Traktati u nënshkrua nga Vyacheslav Molotov, Andrei Zhdanov dhe Aleksandr Vasilevsky për Bashkimin Sovjetik dhe Risto Ryti, Juho Kusti Paasikivi, Rudolf Walden dhe Väinö Voionmaa për Finlandën. Kushtet e traktatit nuk u ndryshuan pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik dhe çështja Karelian mbetet e diskutueshme.

Qeveria finlandeze mori kushtet e para të paqes nga Bashkimi Sovjetik (përmes Stokholmit) më 31 janar 1940. Deri atëherë, sovjetikët bënë pretendime më të mëdha sesa kishin përpara se të fillonte lufta. Kërkesat ishin që Finlanda të lëshonte istëmin Karelian, duke përfshirë qytetin Viipuri dhe bregun e Finlandës të Liqenit Ladoga. Gadishulli Hanko duhej t'i jepej me qira Bashkimit Sovjetik për 30 vjet.

Finlanda refuzoi kërkesat dhe intensifikoi lutjet e saj drejt Suedisë, Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar për mbështetje ushtarake nga trupat e rregullta. Raportet nga fronti ende mbanin shpresë për Finlandën, duke parashikuar një ndërhyrje të Lidhjes së Kombeve. Sinjalet pozitive, sidoqoftë të paqëndrueshme, nga Franca dhe Britania dhe pritjet më reale të trupave nga Suedia, për të cilat planet dhe përgatitjet ishin bërë gjatë gjithë viteve 1930, ishin arsye të tjera që Finlanda të mos nxitonte në negociata të paqes.

Në shkurt 1940, komandanti i përgjithshëm i Finlandës, Marshalli Carl Gustaf Emil Mannerheim shprehu pesimizmin e tij në lidhje me situatën ushtarake, e cila bëri që qeveria të fillojë bisedimet e paqes më 29 shkurt, të njëjtën ditë kur Ushtria e Kuqe filloi një sulm ndaj Viipuri (tani Vyborg )

Ministri i Jashtëm i Finlandës Väinö Tanner duke lexuar kushtet e traktatit të paqes në radion finlandeze në mesditën e 13 marsit 1940.[2]

Në 6 mars, një delegacion finlandez, i udhëhequr nga kryeministri finlandez Risto Ryti, udhëtoi për në Moskë.[3] Gjatë negociatave, Ushtria e Kuqe shpërtheu linjat mbrojtëse finlandeze rreth Tali dhe ishin afër rrethimit të Viipurit.

Traktati u nënshkrua më 12 mars 1940. Të dy palët do të ndërpresin armiqësitë në 13 Mars 1940, në 12:00 të mesditës me kohën e Leningradit.[4]

Koncesionet finlandeze dhe humbjet territoriale tejkaluan ato të kërkuara nga sovjetikët para luftës. Finlanda u detyrua të lëshojë përafërsisht gjysmën e Karelia finlandeze (me qendrën industriale të Finlandës, duke përfshirë Vyborg / Viipuri (qyteti i katërt më i madh i Finlandës) dhe Käkisalmi; Sortavala dhe Suojärvi dhe tërë Gjirin e Viipurit, me ishujt e saj; gjithsej, gati 10% të territorit) edhe pse pjesët e mëdha ende mbaheshin nga ushtria finlandeze. Trupat ushtarake dhe civilët e mbetur u evakuan me ngut brenda në kufirin e ri; 422,000 Karelian, 12% e popullsisë së Finlandës, humbën shtëpitë e tyre.

Ekzistonte edhe një zonë që rusët pushtuan gjatë luftës që mbeti në duart finlandeze sipas traktatit: Petsamo. Traktati përcaktoi gjithashtu që Finlanda do të jepte kalim falas për civilët sovjetikë përmes Petsamo në Norvegji.

Finlanda gjithashtu duhej të lëshonte një pjesë të zonës Salla, pjesën finlandeze të gadishullit Kalastajansaarento (Rybachi) në Detin Barents dhe në Gjirin e Finlandës ishujt Suursaari, Tytärsaari, Lavansaari (tani Ishulli Moshchny о. Мощный), Peninsaari (tani Ishulli Maly, о. Малый) dhe Seiskari. Më në fund, Gadishulli Hanko iu dha me qira Bashkimit Sovjetik si një bazë detare për 30 vjet me një qira vjetore prej 8 milion markash.

Përkundër një besimi të përbashkët, të drejtat e transferimit të trupave sovjetike me hekurudhë në bazën Hanko nuk u dhanë në traktatin e paqes, por ato u kërkuan më 9 korrik, pasi Suedia kishte pranuar tranzitin hekurudhor të trupave të Wehrmacht në Norvegjinë e okupuar.

Kërkesat shtesë ishin dorëzimi i çdo pajisjeje dhe instalimi në territoret që u dhanë. Kështu Finlanda duhej të dorëzonte 75 lokomotiva; 2,000 makina hekurudhore dhe një numër makinash, kamionësh dhe anijesh. Zona industriale Enso, e cila ishte qartë në anën finlandeze të kufirit, ashtu siç ishte tërhequr në traktatin e paqes, gjithashtu shumë shpejt u shtua në humbjet finlandeze të territorit dhe pajisjeve.

Kufiri i ri nuk ishte arbitrar nga pikëpamja sovjetike:

 • Para luftës, Finlanda kishte qenë prodhuesi kryesor i tulit me cilësi të lartë, i cili ishte një lëndë e parë e rëndësishme për eksplozivët. Duke përfshirë fabrikat Enso, Bashkimi Sovjetik kapi 80% të kapacitetit prodhues të Finlandës.
 • Finlanda duhej të lëshonte një të tretën e energjisë së saj hidroelektrike, kryesisht në formën e hidrocentraleve në lumin Vuoksi, e cila ishte shumë e nevojshme në Leningrad, ku industria pësoi 20% mungesë të energjisë elektrike.
 • Vendndodhja e kufirit të ri ishte në përputhje me doktrinën mbrojtëse sovjetike, e cila parashikonte marrjen e luftës në tokën e armikut nga kundërsulmet dhe sulmet paraprake. Nën atë doktrinë, kufiri ideal nuk duhet të lejojë që armiku të ketë barriera natyrore të mbrojtshme dhe kështu që në vend që të kalojë nëpër vendet kufitare natyrore, si Gjiri i Viipurit ose rajoni i kënetës në istmus midis Liqenit Saimaa dhe Liqenit Ladoga, kufiri i ri u zhvillua në anën perëndimore të tyre. Sidoqoftë, ato pozicione ishin gjithashtu shumë të lehta për t'u rrethuar për një armik sulmues të Ushtrisë së Kuqe, siç do të tregohej së shpejti.

Finlandezët u tronditën nga kushtet e ashpra të paqes. Dukej sikur më shumë territor kishte humbur në paqe sesa në luftë, në shumë mënyra disa nga zonat me vlerësimin më të lartë të Finlandës. Humbja e territorit ishte e dhimbshme për Finlandën në disa mënyra:

 • Pjesë të mëdha të rajonit jugor më të populluar që mbetën në Finlandë ishin lidhur me botën përmes sistemit të Kanalit Saimaa, i cili tani ishte shkëputur në Vyborg, ku lidhet me Gjirin e Finlandës.
 • Pjesa jugore e zonës së humbur ishte zemra industriale e Finlandës.
 • Karelianët dhe finlandezët janë të lidhur ngushtë popuj fino-urgrikë. Rreth gjysma e Karelia finlandeze humbi si rezultat i traktatit, i cili çoi në pyetjen Karelian.
 • Para luftës, mizoritë sovjetike kundër Ingrian Finns kishin qenë një burim kryesor i hidhërimit për shumë finlandezë. Humbja e një pjese të Karelia finlandeze i shtoi kësaj ankthi.
 1. ^ First published in English as Finland - Union of Soviet Socialist Republics. Treaty of Peace. Signed at Moscow, 12 March 1940; ratifications exchanged, 21 March 1940. American Journal of International Law 34 (3), Supplement: Official Documents. (July 1940), 127-131.
 2. ^ Pietinen Otso, kuvaaja. "ulkoministeri Väinö Tanner Yleisradiossa ja talvisodan rauhanehdot". www.finna.fi (në anglisht). Marrë më 2019-12-31.
 3. ^ Jussila, Osmo; Hentilä, Seppo; Nevakivi, Jukka (1999). From Grand Duchy to Modern State: A Political History of Finland since 1809 (në anglisht). London: Hurst & Company. fq. 187. ISBN 1-85065-421-2.
 4. ^ "Protocol appended to the treaty of peace concluded between Finland and the Union of Soviet Socialist Republics on 12 March 1940" (në anglisht).

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]