Jump to content

Tregtia e paligjshme e drogës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendet kryesore prodhuese të heroinës në botë (me ngjyrë të kuqe).

Tregtia e paligjshme e drogës, trafikimi i drogës ose narkotrafikimi është një treg i zi global i dedikuar kultivimit, prodhimit, shpërndarjes dhe shitjes së drogave të ndaluara. Shumica e juridiksioneve ndalojnë tregtinë, përveç me licencë, të shumë llojeve të barnave përmes përdorimit të ligjeve të ndalimit të drogës. Raporti i Transnational Crime and the Developing World i Global Financial Integrity vlerëson madhësinë e tregut global të drogave të paligjshme midis 426 dhe 652 miliardë dollarë amerikanë vetëm në vitin 2014.[1] Me një GDP botërore prej 78 trilion dollarësh në të njëjtin vit, tregtia e paligjshme e drogës mund të vlerësohet si gati 1% e tregtisë totale globale. Konsumi i drogave ilegale është i përhapur në mbarë botën dhe mbetet shumë e vështirë për autoritetet lokale të ulin normat e konsumit të drogës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ May, Channing (mars 2017). "Transnational Crime and the Developing World" (PDF). Global Financial Integrity: 3. Marrë më 23 gusht 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)