Tringa Hysa

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Tringa Hysa
Tringa hysa.jpg
Lindi më (1996-01-08) 8 Janar, 1996 (24 vjeç)
Vendlindja Prishtinë, Kosovë
Nënshtetësia Republika e Kosovës
Profesioni Valltare, balerinë
Vitet aktiv 2005–akoma
E njohur për  Përfaqësimin e KosovësFestivalin Evropian të Kërcimtarëve të Rinj 2011

Tringa Hysa (e lindur më 8 janar 1996, në Prishtinë, Kosovë) është balerinë kosovare. Në vitin 2011 ajo e përfaqësoi KosovënFestivalin Evropian të Kërcimtarëve të Rinj që u mbajt në Oslo, Norvegji. Përvoja e saj në vallëzim filloi në vitin 2005, kur ajo u bë pjesë e "Studio Rudina", një kurs baleti në Prishtinë.

Jeta e hershme dhe karriera[edit | edit source]

Tringa Hysa ka lindur në Prishtinë, Kosovë (atëherë pjesë e Jugosllavisë). Ajo ka studiuar në Gjimnazin "Sami Frashëri" në qytetin e saj, dhe më vonë u përzgjodh nga Radio Televizioni i Kosovës se do të përfaqësonte Kosovën në Festivalin Evropian të Kërcimtarëve të Rinj 2011Oslo, Norvegji.[1] Përzgjedhja është bërë me prova. Ka pasur 17 pjesëmarrës nga e gjithë Kosova. Juria profesionale e televizionit nga Kosova, RTK e ka zgjedhur Tringa Hysën dhe Patrisa Pruthin. Më vonë një komision i FEKR-së vendosi ta marrë balerinën e parë që ta përfaqësojë Kosovën në edicionin e vitit 2011 të Eurovision Young Dancers.

Shfaqje[edit | edit source]

 • Mbretëresha e zanave
 • Vdekja e mjellmës
 • Shtriga
 • Zana e bardhë

Shfaqje tjera si soloiste[edit | edit source]

 • Muzat
 • Kapelet
 • Planetet
 • Finalja 1
 • Djallushet
 • Vallezimi i princeshave
 • CAN
 • Cigania
 • Zhizeli
 • Fortuna
 • Maskat
 • Finalja 2
 • Vera
 • Dimri

Referimet[edit | edit source]

 1. ^ "Tringa Hysa was selected by Kosovo". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 tetor 2011. Marrë më 4 prill 2016.