Festivali Evropian i Kërcimtarëve të Rinj 2011

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali Evropian i Kërcimtarëve të Rinj 2011 ishte edicioni i dymbëdhjetë i Festivalit Evropian të Kërcimtarëve të Rinj, i mbajtur në Shtëpinë e Valleve në Oslo, Norvegji më 24 qershor 2011.[1] Organizuar nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) dhe transmetuesi pritës Korporata Norvegjeze e Transmetimit (NRK), valltarë nga dhjetë vende morën pjesë në finalen e këtij konkursi. Kroacia dhe Kosova bënë hyrjen e tyre të parë ndërsa Gjermania dhe Portugalia u kthyen. Shtatë vende u tërhoqën nga konkursi. Ky ishte edicioni i parë që u mbajt me sukses që nga 2005, pas anulimeve në 2009 dhe 2007.

Festivali Evropian i Kërcimtarëve të Rinj 2011

Finalja 24 qershor, 2011
Prezantues(it) Erik Solbakken
Kryetari Erik Conders
Televizioni transmetues Korporata Norvegjeze e Transmetimit (NRK)
Vendi Shtëpia e kërcimit, Oslo, Norvegji
Kënga fituese Norvegjia Norvegjia
Daniel Sarr
Sistemi votues
Tri juritë profesioniste zgjedhin 2 shfaqjet më të mira, dhe pas betejës përfundimtare, ata zgjedhin balerinën fituese
Numri i pjesëmarrësve 10 (zyrtare)
Vendet debutuese Kroacia Kroacia
Kosova Kosova
Vendet e kthyera Gjermania Gjermania
flamuri Portugalia
Vendet e larguara Belgjika Belgjika
Qipro Qipro
Republika Çeke Republika Çeke
Finlanda Finlanda
LettlandLetonia Letonia
Rumania Rumania
Britania e Madhe Britania e Madhe
Festivali Evropian i Kërcimtarëve të Rinj 2011
◄2010        2012►

Ngjarja kishte për qëllim kërcimtarët e rinj nga 15 deri në 21 vjeç, duke garuar në vallet moderne, qoftë solo apo në çifte, për sa kohë që nuk ishin të angazhuar profesionalisht. Daniel Sarr nga Norvegjia fitoi konkursin, me Petra Zupanupič nga Sllovenia në vendin e dytë.[2]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dansens Hus (Shqip: Shtëpia e kërcimit) në Oslo, Norvegji ishte vendi nikoqir për edicionin e vitit 2011 të Festivalit Evropian të Kërcimtarëve të Rinj.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formati përbëhet nga valltarët të cilët janë jo profesionistë dhe në mes të moshave 16-20 vjeç, duke garuar në një performancë të rutinave të vallëzimit sipas zgjedhjes së tyre, të cilat ata kanë përgatitur para konkursit. Të gjitha aktet më pas marrin pjesë në një valle grupore të koreografizuar gjatë 'Javës së Kërcimtarëve të Rinj'.

Erik Solbakken ishte nikoqiri i konkursit të vitit 2011. Solbakken më parë ishte nikoqir i Festivalit Evropian të Këngës 2010 në Oslo, së bashku me Haddy Jatou N'jie dhe Nadia Hasnaoui.

Paneli i jurisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e jurisë të një aspekti profesional dhe përfaqësojnë elementët e stileve të vallëzimit balet, bashkëkohor dhe modern, vlerësojnë secilën nga rutinat e vallëzimit individual dhe grupor. Pasi të llogariten të gjitha votat e jurisë, të dy pjesëmarrësit që morën totalin e pikëve më të madh, shkojnë përpara në një raund përfundimtar. Raundi i fundit përbëhet nga një 'duel' 90 sekondësh, nëse secili nga finalistët kryen një rutinë të rastit të kërcimit 45 sekondash. Fituesi i përgjithshëm pas përfundimit të vallëzimeve përfundimtare zgjidhet nga anëtarët e jurisë profesionale. Anëtarët e jurisë përbëheshin nga sa vijon:

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja Shteti Pjesëmarrësi Kërcimi Koreografi Rezultati
01 Suedia Suedia Louise Lind "Oya" Mauro Rojas Jashtë
02 Kroacia Kroacia Grigor Bazdar "Under the Skin" Valentina Ivankovic Pelikan Jashtë
03 Gjermania Gjermania Joy Kammin "Change Your Levels" Joy Kammin & Erika Winkler Jashtë
04 Norvegjia Norvegjia Daniel Sarr "Full Force" Daniel Sarr & Maria Karlsen Avancuar
05 Kosova Kosova Tringa Hysa "Rebirth" Rudina Berdynaj Jashtë
06 Holanda Holanda Floor Eimers "Dutch Breeze" Floor Eimers Jashtë
07 Polonia Polonia Adam Myslinski "Mania - C" Katarzyna Kmiec Jashtë
08 Sllovenia Sllovenia Petra Zupančić "On the Edge" Mitja Popovski Avancuar
09 flamuri Portugalia Ricardo Macedo "Todos Os Ais São Meus" Catarina Moreira Jashtë
10 Greqia Greqia Spiridoula Magouritsa "Ultima Carta" Katerina Sarri Jashtë

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Pjesëmarrësi Rezultati
Norvegjia Norvegjia Daniel Sarr Fitues
Sllovenia Sllovenia Petra Zupančić Vendi i dytë

Transmetuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konkursi është transmetuar nga transmetuesit si vijon:[3]

Data e transmetimit[3] Shteti[3][4] Kanali[3]
24 qershor 2011  Greqia ERT1
 Kosova RTK
 Norvegjia NRK1
 Polonia TVP Kultura
25 qershor 2011  Portugalia RTP1
 Suedia SVT2
2 korrik 2011  Sllovenia RTVSLO2
3 korrik 2011  Holanda NTR2
9 korrik 2011  Kroacia HRT 2
10 korrik 2011  Gjermania WDR Fernsehen

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurovision Young Dancers 2011: About the show". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2014. Marrë më 5 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Eurovision Young Dancers 2011: Participants". youngmusicians.tv. European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2014. Marrë më 5 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d "Norway wins 2011 Eurovision Young Dancers". EBU. 27 qershor 2011. Marrë më 10 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Eurovision Young Dancers revamped for prime time". Eurovision.tv. 2011-04-26. Marrë më 2015-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]