Jump to content

Troncens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Troq
Pamje e përgjithshme e Troqit
Pamje e përgjithshme e Troqit
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuMirande
KantoniPardiac-Rivière-Basse
NdërkomunalitetBastides et vallons du Gers
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Francis Daguzan[1]
Sipërfaqja
1
12.970 km2 (5.008 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
176
 • Dendësia14/km2 (35/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32455 /32230
Lartësia182–342 m (597–1,122 ft)
(avg. 150 m or 490 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Troncens (Shqip: Troqi) është një komunëdepartamentin GersAkuitanisë së ReFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja

Troqi ndodhet në jug të departamentit pranë departamentit të Pirenejve të Epërm .

Troqi dhe komunat përreth tij

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
5221.818—    
4161.848+1.7%
6521.896+2.6%
4291.912+0.8%
4021.947+1.8%
2781.962+0.8%
2191.968+0.3%
1981.975+0.4%
1971.982+0.4%
2061.990+0.4%
2061.999+0.5%
1992.008+0.5%
184—    
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.