Tuneli i Llogarasë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tuneli i Llogarasë (2022)

Tuneli i Llogarasë është një tunel rrugor në ndërtim e sipër në jug të Shqipërisë . Tuneli i gjatë 6 kilometra, më i gjati në vend, si pjesë e SH8 kalon nën Qafën e Llogarasë ( 1027 metra mbi nivelin e detit), që lidh Vlorën me Rivierën Shqiptare . Hapja është planifikuar për verën e vitit 2024. [1]

Historia e ndërtimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me rritjen e turizmitRivierën shqiptare, lindi nevoja për lidhje më të mira me rajonin. Rruga SH8 u zgjerua vazhdimisht. Megjithatë, shtrirja e rrugës në Qafën e Llogarasë, e cila është më shumë se 1000 metra e lartë, me akse rrugore të pjerrëta dhe nganjëherë kthesa të ngushta u ruajt. Në vitin 2017 kryeministri Edi Rama shpalli për herë të parë idenë e një tuneli në qafën e Llogarasë. Pas një tenderi të shkurtër, kontrata për planifikimin u dha në fund të vitit 2020, duke përfshirë një zyrë inxhinierike austriake. [2]

Më pak se një vit më vonë, kontrata iu dha një konsorciumi ndërtimor turk. Shuma e ndërtimit është dhënë për 140 milionë euro. [3] Puna zyrtare e gërmimit filloi në nëntor 2021. [4] Rreth 14 muaj më vonë, në janar 2023, tubi i parë u ça. [1]

Ndërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kthimi i kalimit në anën jugore në 2007 - portali i tunelit është vetëm në të majtë të detajeve të figurës në kthesën më të ulët

Portali verior ndodhet në fshatin Dukat në rrëzë të kalimit për në Llogara, rreth gjashtë kilometra në jug të Dukatit të Ri dhe rreth 14 kilometra në jug të Orikumit . Urat dhe një rrugë më e gjerë do të zëvendësojnë kthesat e para të kapëseve të kthesave në rrugë.

Portali jugor është rreth 750 metra nga kalimi në perëndim të kthesës së parë të kapëses së kthesave në shpatin e pjerrët jugor poshtë qafës. Ndërtimi i urës dhe një rrugë hyrëse janë gjithashtu të nevojshme këtu.

Tuneli ka dy tuba në rreth 400 metra mbi nivelin e detit . Portali verior është pika më e lartë. Pak para skajit jugor, tuneli ka një kthesë të lehtë në lindje. Gjatësia e tunelit me portale artificiale është 5992 metra. [2]

Rruga e re është rreth njëmbëdhjetë kilometra më e shkurtër dhe redukton ndjeshëm kohën e udhëtimit. Tuneli i Llogarasë eliminon rreth 600 metra lartësi dhe kalimet e ngushta dhe të pjerrëta të rrugës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Përfundojnë gërmimet në tunelin e Llogarasë". Gazeta Express. 2023-01-31.
  2. ^ a b "Të hënën hapet gara për ndërtimin e tunelit të Llogarasë". TV Klan. 2020-12-12.
  3. ^ "Shpallen fituesit/ Dy kompani turke do të ndërtojnë tunelin e Llogarasë dhe rrugën deri në Himarë". Shqiptarja.com. 2021-10-09.
  4. ^ "Post". Facebook. 2022-01-25.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]