Ulërima (vokalization)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ulërima)
Jump to navigation Jump to search
Dreri i kuq duke ulëritur

Një zhurmë është një lloj vokalizimi i kafshëve i përbërë nga të dyja një frekuencë të ulët themelore (ritëm) dhe frekuencë të ulët formant.[1][2] Shumë gjitarë kanë aftësinë për të prodhuar ulërima dhe zhuritje të tjera të zhurmshme. Këto përfshijnë macet e mëdha, gorillat, elefantët, disa ripërtypës, arinjtë dhe dreri i kuq.

Aftësia për të ulërirë ka një bazë anatomike, shpesh që përfshin modifikime të kockave të laringut dhe hapësirave të brendshme të zgjeruara për rezonancë akustike me frekuencë të ulët. Ndërsa, kafshët mund të shtrijnë qafat e tyre dhe të ngrenë kokat e tyre për të rritur hapësirën për rezonancë. Megjithëse zakonisht në ajër, disa zhurma lëshohen nën ujë, si në rastin e vulës së portit mashkullor.[2]

Anatomia e të ulëriturit[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Weissengruber, G. E.; Forstenpointner, G.; Peters, G.; Kübber-Heiss, A.; Fitch, W. T. (2002). "Hyoid apparatus and pharynx in the lion (Panthera leo), jaguar (Panthera onca), tiger (Panthera tigris), cheetah (Acinonyx jubatus) and domestic cat (Felis silvestris f. catus)". Journal of Anatomy. 201 (3): 195–209. :10.1046/j.1469-7580.2002.00088.x.  1570911Nuk kërkohet regjistrim.  12363272. 
  2. ^ a b Frey, Roland; Gebler, Alban (2010). "Chapter 10.3 – Mechanisms and evolution of roaring-like vocalization in mammals". më Brudzynski, Stefan M. Handbook of Mammalian Vocalization — An Integrative Neuroscience Approach. f. 439–450.  9780123745934.