Umeboshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Umeboshi

Umeboshi (Japonisht: 梅干) janë fruta ume turshi (e njomur me ujë të kripur) të zakonshme në Japoni.

Umeboshi janë një lloj tsukemono të popullarizuar japonez dhe janë jashtëzakonisht të thartë dhe të kripur. Gjithashtu ekziston umeboshi të ëmbëla që bëhen me mjaltë. Zakonisht shërbehen si pjatë anësore për oriz ose të ngrëna në toptha orizi për mëngjes dhe drekë. Ata shërbehen herë pas here të ziera ose të kaluara për darkë.[1]

Karateristikat fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Umeboshi janë zakonisht të rrumbullakët, dhe ndryshojnë nga të buta në shumë të rrudhur. Zakonisht ata shijohen të njelmëta dhe janë jashtëzakonisht të thartë për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit citrik,[2] por versionet më të ëmbla ekzistojnë gjithashtu. Umeboshi ishin të njohura për aftësinë e tyre për të ngrënë ushqim me kuti e zakonshme të drekës të tërhequra nga alumini, të përdorura zakonisht në vitet 1960. Kombinimi i acideve organike dhe kripës në umeboshi ishin shkaku i këtij fenomeni.[3]

Zona qendrore e prefekturës Wakayama është e njohur në të gjithë Japoninë për numrin dhe cilësinë e ume dhe umeboshi. Qyteti i Minabe, Wakayama, në veçanti, rritet më shumë ume dhe prodhon më shumë umeboshi sesa çdo qytet tjetër në Japoni.[3]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Umeboshi duke u tharë në diell

Umeboshi bëhen tradicionalisht duke korrur fruta ume kur piqen rreth muajit qershor dhe duke i paketuar në fuçi me 20% kripë për peshë frutash. Kripa nxjerr lëng, të cilin ume pastaj e thith brenda për rreth dy javë. Ky lëng i kripur, i thartë tregtohet si umezu (酢 酢; shpesh përkthehet si 'uthull ume', megjithëse nuk është një uthull i vërtetë.[4])

Shumë lloje të umeboshi të shitura në treg janë të skualifikuara në një farë mase dhe ri-njomet në një lëng aromatik. Ato nganjëherë lyhen me të kuqe duke përdorur barishte perillash të purpurta (të quajtura akajiso), ose të aromatizuara me katsuobushi, kombu ose madje edhe të ëmbëlsuar me mjaltë. Për shkak se këto varietete me aromë përfundojnë në përmbajtje kripe 3% deri 15%, ato zakonisht përmbajnë një ruajtës natyral ose artificial për të zgjatur jetëgjatësinë. Ruajtësit natyralë përfshijnë uthullën, alkoolin dhe vitaminën B1.

Konsumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Umeboshi hahet zakonisht në sasi të vogla me oriz, për aromë të shtuar. Është gjithashtu një përbërës i zakonshëm në onigiri, topat e orizit të mbështjellë me nori, dhe ato mund të përdoren gjithashtu në makizushi. Makizushi i bërë me umeboshi mund të bëhet ose me ngjitje umeboshi ose me ngjitje umeboshi (e cila është më e lirë), shpesh në lidhje me gjethet e perime të freskëta perille (shiso). Ilaçi standarde popullore japoneze për ftohjet dhe gripet është okayu (supë orizi) me umeboshi. Një përdorim tjetër i umeboshi është në "Ume chazuke", një pjatë me oriz me derdhje në çaj jeshil të mbushur me umeboshi.

Umeboshi u vlerësua nga samurai për të luftuar lodhjen në betejë, një funksion i përmbajtjes së tyre të kripës dhe acidit citrik, midis faktorëve të tjerë. Kripa, acidi citrik dhe polifenolet gjithashtu kontribuojnë në aktivitetin e tyre antimikrobik, kështu që ato janë një ruajtës natyral për ushqimet dhe ndihmojnë në parandalimin e helmimit nga ushqimi dhe problemet e tjera bakteriale të stomakut.

Umeboshi përdoret si një theks gatimi për të përmirësuar aromën dhe prezantimin. Mund të shërbehen gjithashtu si një plotësues i një pije me shochu dhe ujë të nxehtë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Umeboshi: perfect in any culinary pickle | The Japan Times
  2. ^ "Nakatafoods: Umeboshi". Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2015. Marrë më 12 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Itoh, Makiko, "Umeboshi: perfect in any culinary pickle", Japan Times
  4. ^ Mary Choate and Aaron Brachfeld. At Home in Nature, a user's guide (në anglisht). Coastalfields Press. fq. 303. GGKEY:K5213DDZJD2. Marrë më 21 janar 2013.