Universiteti Teknik Yıldız

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti Teknik Yıldız
Yıldız Teknik Üniversitesi
Yıldız Technical University logo.svg
Llojiteknik, shtetëror
Themelimi1911
Rektoriİsmail Yüksek
Stafi akademik
1,384
Studentë21,000+
Location,
Kampusi3 kampuse:
 • Yıldız (Beşiktaş)
 • Davutpaşa
 • Ayazağa
ColorsBlu, verdhë dhe bardhë
Faqja zyrtareyildiz.edu.tr

Universiteti Teknik Yıldız (turqisht: Yıldız Teknik Üniversitesi, shk. YTÜ) është universitet teknik shtetëror në Stambolli, Turqi. Është themeluar më 28 gusht 1911 si Kondüktör Mekteb-i Alisi (sq. Shkolla e Lartë e Drejtuesve), për tranjimin e specialistëve të teknikës në administaratën e vilajetevePerandorisë Osmane.

Kampusi qendror "Yıldız" gjendet në rrethin Beshiktash, ndrërsa kampusi i ri "Davutpaşa" gjendet në rrethin Esenler. Rektori i universitetit është İsmail Yüksek. Motoja e universitetit është Her Zaman Parlayan Yıldız, që do të thotë "Ylli përherë ndriçues".

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]