Jump to content

Universiteti i Milanos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Milanos

Universiteti i Milanos ( italisht: Università degli Studi di Milano; latinisht: Universitas Studiorum Mediolanensis}}), i shkurtuar zyrtarisht në UniMi, ose i referuar në gjuhën e folur si La Statale (shqip. "shtetëror"), është një universitet kërkimor publik në Milano, Itali. Është një nga universitetet më të mëdha në Evropë, me rreth 60,000 studentë, [1] dhe një staf të përhershëm mësimor dhe kërkimor prej rreth 2,000. [2]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Milanos u themelua në vitin 1924 nga bashkimi i dy institucioneve që mburreshin me një traditë të madhe të studimeve mjekësore, shkencore dhe humaniste: Accademia Scientifico-Letteraria (Akademia shkencore-Letrare), aktive që nga viti 1861, dhe Istituti Clinici di Perfezionamento (Institutet e Specializimit klinik), themeluar në vitin 1906. Deri në vitin 1928, Universiteti tashmë kishte numrin e katërt më të lartë të studentëve të regjistruar në Itali, pas Universiteti I Napolit, Universiteti Sapienza I Romës dhe Universiteti I Padovës. Lokalet e saj janë të vendosura në Città Studi (Qyteti i Studimeve), rrethi universitar i ndërtuar nga viti 1915 e tutje (që është gjithashtu shtëpia e Politecnico di Milano), ku ndodhen shkollat shkencore, dhe në disa ndërtesa në qendrën historike të qytetit, të cilat strehojnë shkollat humane.[3]

Universiteti i Milanos ka dhjetë shkolla dhe ofron 140 programe universitare dhe pasuniversitare, 32 shkolla doktorale dhe 65+ shkolla specializimi. Aktivitetet kërkimore dhe mësimore të Universitetit janë rritur me kalimin e viteve dhe kanë marrë njohje të rëndësishme ndërkombëtare.

Universiteti është i vetmi anëtar italian i Lidhjes së Universiteteve Kërkimore Evropiane (LERU), një grup prej njëzet e një Universitetesh Evropiane me kërkime intensive. Ai renditet vazhdimisht si universiteti i parë në Itali ( ARWU ) duke ndarë vendin me Universitetin e Pizës dhe Universitetin Sapienza të Romës, dhe është gjithashtu një nga universitetet më të mira të Italisë, si në përgjithësi ashtu edhe në fusha specifike lëndore në sisteme të tjera të renditjes.

Universiteti është frekuentuar nga shumë studentë të shquar, duke përfshirë një laureat të Nobelit në fizikë, Riccardo Giacconi, [4] një medalist të Fields, Enrico Bombieri, [5] si dhe ish -kryeministrat Silvio Berlusconi dhe Bettino Craxi . [6] Universiteti ka qenë gjithashtu i lidhur me fakultet të shquar si laureati Nobel në kimi Giulio Natta, [7] dhe Çmimi Wolf në Fizikë Giuseppe Occhialini .

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Milanos është një universitet publik mësimor dhe kërkimor, universiteti i dytë më i madh në Itali, i cili me nëntë shkolla dhe një staf mësimor prej rreth 2,200 pjestarësh përfshin një shumëllojshmëri të gjerë fushash disiplinore.

Shkollat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shkolla e Drejtësisë
 • Shkolla e Mjekësisë
 • Shkolla e Shkencave Humane
 • Shkolla e Mjekësisë Veterinare
 • Shkolla e Shkencave Bujqësore dhe Ushqimore
 • Shkolla e Shkencave Farmaceutike
 • Shkolla e Shkencës dhe Teknologjisë
 • Shkolla e Shkencave të Ushtrimeve dhe Sporteve
 • Shkolla e Shkencave Politike, Ekonomike dhe Sociale
 • Shkolla e Gjuhësisë dhe Ndërmjetësimit Kulturor

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Student data". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Research Facts and Figures". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "History and Heritage - University of Milan". www.unimi.it. Marrë më 26 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Riccardo Giacconi biography". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Enrico Bombieri biography". 9 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "10 personaggi celebri dell'UniMi - StuDocu Blog" (në italisht). 11 korrik 2016. Marrë më 2021-10-17.
 7. ^ "Archivio di Giulio Natta". www.giulionatta.it. Marrë më 2021-10-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)