Vajguri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vajguri është një lëng i djegshëm që rrjedh nga nafta.

Perdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo përdoret gjerësisht si një lëndë djegëse në industri dhe në shtëpi. Vajguri vlon në temperatura shumë të larta duke filluar nga 347 gradë. Në temperaturë dhome, vajguri ka një densitet prej 0.80 gram për mililitër. Dendësia rritet kur temperatura zvogëlohet. Vajguri është një lëng pa erë në temperaturën e dhomës me një ngjyrë të verdhë të zbehtë. Megjithatë, kur digjet, vajguri nxjerr një erë të fortë tymi.