Valorant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


VALORANT
VALORANT
Autor Moby Francke
Botues Riot Games
Dizajner Trevor Romleski

Salvatore Garozzo

Programues Paul Chamberlain

Dave Heironymus David Straily

Verzioni First-person shooter
Viti botimit June 2, 2020
Lloji Multiplayer
Lojtar Moby Francke
Për moshen 18
Platforma Microsoft Windows
Media Microsoft Windows
Dirijuesit Riot Games

Valorant (stilizuar si VALORANT) është një free-to-play multiplayer tactical first-person shooter zhvilluar dhe publikuar nga Riot Games, për Microsoft Windows . Për herë të parë punuar me emrin e koduar Project A në Tetor 2019, loja filloi një periudhë beta të mbyllur me qasje të kufizuar në 7 Prill, 2020, ndjekur nga publikimi zyrtar në 2 Qershor 2020.

Rreth Lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valorant është një lojë tactical shooter dhe first-person shooter bazuar në ekipe agjentësh dhe i vendosur në të ardhmen e afërt. [1] [2] [3] [4] Lojtarët luajnë si një grup agjentësh, karaktere të dizenjuar bazuar në disa vende dhe kultura në të gjithë botën. Në mënyrën kryesore të lojës, lojtarët caktohen në ekipin sulmues ose mbrojtës me nje skuadër që ka pesë lojtarë. Agjentët kanë aftësi unike, secila kërkon ngarkesa, si dhe një aftësi unike përfundimtare e cila kërkon ngarkimin për të vrarë, vdekjeve ose aksioneve me spike. Çdo lojtar e fillon çdo raund me një pistoletë "classic" dhe një ose më shumë ngarkesa "aftësie nënshkrimi" . Tarifat e tjera të armëve dhe aftësive mund të blihen duke përdorur një sistem ekonomik në lojë, i cili jep para bazuar në rezultatin e raundit të mëparshëm, çdo vrasje për të cilën lojtari është përgjegjës dhe çdo veprim i ndërmarrë me majë. Loja ka një shumëllojshmëri të armëve duke përfshirë armë anësore, mitralozë, armë gjahu, pushkë dhe snajperë . [5] [6] Ka armë automatike dhe gjysmë automatike që kanë një model të shtënash të cilat duhen të kontrollohen nga lojtari në mënyrë që të jetë në gjendje të qëllojë me saktësi.

"Lojë e pavleresuar" (Kategori ndeshje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Në mënyrën standarde të pa renditur, ndeshja luhet si më e mira e 25 - ekipi i parë që fiton 13 raunde fiton ndeshjen. Ekipi sulmues ka një pajisje të tipit bombë të quajtur Spike. Ata duhet të dorëzojnë dhe aktivizojnë Spike në një nga vendet e shumta të specifikuara. Nëse skuadra sulmuese mbron me sukses Spike e aktivizuar për 45 sekonda, ajo shpërthen dhe ata marrin një raund. [2] Nëse ekipi mbrojtës është në gjëndje të çaktivizojë Spike, ose kohëmatësi 100 sekondësh skadon pa e aktivizuar Spike ekipi sulmues, ekipi mbrojtës merrën një raund. [7] Nëse të gjithë anëtarët e një ekipi eliminohen para se të aktivizohet Spike, ose nëse të gjithë anëtarët e ekipit mbrojtës eliminohen pasi aktivizohet Spike, ekipi kundërshtar fiton një round. Nëse të dy ekipet fitojnë 12 raunde, ndodh një lojë-vdekje e papritur, në të cilën ekipi fitues i asaj raundi fiton ndeshjen, duke ndryshuar nga koha shtesë për "Ndeshjet konkurruese" (Kategori ndeshje). Për më tepër, nëse pas pesë raundesh, në qoftë se një ekip dëshiron ta humbasë atë ndeshje, ata mund të kërkojnë votë për t'u dorëzuar. Nëse votimi është kompletuar, ekipi fitues merr të gjitha pikët e fitores për çdo raund të nevojshëm për t'i çuar ata në 13, me ekipin humbës që merr pikët humbëse. [8]

Spike Rush (Kategori ndeshje)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Në menyren Spike Rush, ndeshja luhet si më e mira e shtatë raundeve - skuadra e parë që fiton 4 raunde fiton ndeshjen. Lojtarët fillojnë raundin me të gjitha aftësitë plotësisht të ngarkuara, përveç ultimate, i cili karikohet dy herë më shpejt sesa në lojërat standarde. Të gjithë lojtarët në ekipin sulmues kanë një Spike, por vetëm një Spike mund të aktivizohet për raund. Armët janë të rastësishme dhe çdo lojtar fillon me të njëjtën armë. Pikët e retheve ultimate përfundimtare të pranishme në lojën standarde nuk janë të pranishme, por ndonjëherë një rruzull energjie do të shfaqet në vendin e tyre. [9]

Konkurruese (Kategori ndeshje)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ndeshjet konkurruese janë të njëjta me ndeshjet standarde me shtimin e një sistemi renditje-të-bazuar në fitore i cili cakton një gradë për secilin lojtar pasi të jenë luajtur 5 lojëra. Në korrik 2020, Riot prezantoi një kusht "fitore me dy" për ndeshjet konkurruese, ku në vend që të luanin një raund të vetëm të lojës shtese në 12-12, ekipet do të alternojnë raundet e lojës në sulm dhe mbrojtje në kohën shtesë deri sa një ekip të pretendojë fitoren dy ndeshje radhazi. Çdo raund shtesë i jep lojtarëve të njëjtën shumë parash për të blerë armë dhe aftësi, si dhe afërsisht gjysmën e ngarkimit të aftësisë së tyre ultimejti. Pas çdo grupi prej dy raundesh, lojtarët mund të votojnë për të përfunduar ndeshjen në një barazim, duke kërkuar që 6 lojtarë pas setit të parë, 3 pas sekondës së dytë, dhe më pas vetëm 1 lojtar të pajtohet me një barazim. Sistemi i renditjes konkurruese varion nga hekuri në rrezatues. Çdo gradë por rrezatuese ka 3 nivele. [10] [9]

Ndeshja e vdekjes (Kategori ndeshje)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Modaliteti Deathmatch u prezantua në 5 Gusht 2020. [11] 14 lojtarë hyjnë në një ndeshje 10-minutëshe falas për të gjithë (free-for-all) dhe personi i parë që arrin 40 vrasje ose lojtari që ka më shumë vrasje kur ka mbaruar, fiton ndeshjen . Lojtarët dalin me një agjent të rastësishëm që ata kanë zhbllokuar në lojë, dhe të gjitha aftësitë janë me aftësi të kufizuara gjatë ndeshjes.

Zhvillimi (Development)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valorant u zhvillua dhe u botua nga Riot Games, të cilët më parë kanë zhvilluar League of Legends . [12] [4] Zhvillimi filloi në vitin 2014, në kuadër të sektorit të tyre të kërkimit dhe zhvillimit . [1] Joe Ziegler, Valorant ' drejtor game, është kredituar me idenë fillestare të Valorant ndërsa formulimin lojra mundshme me zhvilluesit e tjerë Riot. David Nottingham është drejtori krijues për Valorant . Trevor Romleski, ish- League of Legends projektuesi ' dhe Salvatore Garozzo, ish- lojtar profesionist dhe hartë projektuesi i Counter-Strike: Global Offensive janë designers lojë për Valorant. [13] Moby Francke, ish zhvilluesi i Valve, i cili ka qenë dizajner arti dhe personazhi për Half-Life 2 dhe Team Fortress 2, është drejtori artistik. [14] [15]

Valorant u ndërtua duke përdorur Unreal Engine 4, i cili lejoi ekipin e zhvillimit të përqendrohej në lojë dhe optimizime. [16] Në mënyrë që të arrinte 30 korniza për sekondë në kërkesat minimale të pajisjeve, ekipi i tij inxhinierik, i udhëhequr nga Marcus Reid, i cili më parë ka punuar në Gears of War 4, duhej të bënte disa modifikime në motor, të tilla si redaktimi i paraqitësit duke përdorur interpretimin celular të motorit shtegu si bazë. Ata gjithashtu optimizuan performancën e serverit duke paaftësuar animacionet e karaktereve në situata jo luftarake dhe duke hequr vlerësime të panevojshme në procesin e regjistrimit hit.

Gjatë zhvillimit, Riot Games bëri premtime për të punuar drejt një ping më pak se 35 milisekonda për të paktën 70% të lojtarëve të lojës. [17] Për ta arritur këtë, Riot premtoi servera në ose në afërsi të qyteteve më të mëdha në botë, si dhe duke punuar me ofruesit e shërbimeve të internetit për të vendosur lidhje të dedikuara me ato serverë. Për shkak të rritjes së trafikut në internet gjatë pandemisë COVID-19, Riot ka pasur probleme në optimizimin e lidhjeve dhe përshtatjen në nivelet e tyre të premtuara. [18]

Leshimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valorant doli me një titull provues Project A në Tetor 2019. [19] U njoftua më 1 Mars, 2020, me një video lojë në YouTube të quajtur "The Round". [4] [20] [21] Beta e mbyllur e lojës u lançua më 7 Prill, 2020. Për një shans për të marrë një çelës hyrjeje beta, lojtarëve u kërkohej të regjistroheshin për llogari me Riot Games dhe platformën streaming Twitch dhe të shikonin transmetimet e lidhura. [22] Kjo beta përfundoi më 28 maj 2020, me lojën që u lëshua plotësisht më 2 qershor 2020. [23]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Video game reviewsValorant është krahasuar me Counter-StrikeValve: Sulmuese Globale, me të dy ndeshjet që kanë dy ekipe me nga pesë që përpiqen të vendosin një bombë, [3] dhe revole me bazë në klasë të Blizzard Overwatch , pasi të dyja lojërat kanë klasa të shumëfishta stile të ndryshme loje. [24]

Austen Goslin i Polygon vlerësoi betën e Valorant duke e përshkruar atë si të rafinuar dhe "një nga rekreativët më argëtues taktikë që kam luajtur". [1] Në ditën e parë të fillimit të tij beta, Valorant grumbulloi shikuesit e dytë më të njëkohshëm për çdo lojë në Twitch, me 1.7 milion shikues që akordohen në dhjetra transmetime. Vetëm një lojë tjetër nga Riot Games, League of Legends, ka parë më shumë shikues - kur 1.73 milion shikuan finalen e Kampionatit Botëror 2019. [25]

Polemika e programeve anti-cheat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Loja është kritikuar për softuerin e saj anti-mashtrim, Vanguard, pasi u zbulua se funksiononte në një drejtues të kernelit, i cili lejon hyrjen në sistemin kompjuterik. [26] OSNews shprehu shqetësimin se Riot Games dhe pronari i saj, konglomerati teknologjik kinez Tencent, mund të spiunojnë lojtarët dhe që shoferi i kernelit mund të shfrytëzohet potencialisht nga palët e treta. Sidoqoftë, Riot Games deklaroi se shoferi nuk u dërgon asnjë informacion atyre dhe nisi një program bug bounty për të ofruar shpërblime për raportet që demonstrojnë dobësitë me softuerin. [27] [28] Referencat

 1. ^ a b c Goslin, Austen (mars 2, 2020). "Valorant: How Riot finally made something new". Polygon. Vox Media. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Goslin 2020a" defined multiple times with different content
 2. ^ a b Goslin, Austen (mars 2, 2020). "Valorant: Everything we know about Riot Games' new shooter". Polygon. Vox Media. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Goslin 2020b" defined multiple times with different content
 3. ^ a b Goslin, Austen (mars 2, 2020). "Riot's Valorant mashes up Rainbow Six with CS:GO for a speedy new tactical shooter". Polygon. Vox Media. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Goslin 2020c" defined multiple times with different content
 4. ^ a b c Kim, Matt (mars 2, 2020). "New Riot Shooter, Valorant Announced: Screenshots, Release Window, PC Specs". IGN. Ziff Davis. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "First Announced 1" defined multiple times with different content
 5. ^ Geddes, George (prill 9, 2020). "All weapons in Valorant". Dot Esports. Gamurs. Marrë më prill 15, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Geddes 2020" defined multiple times with different content
 6. ^ Toms, Ollie (prill 7, 2020). "Valorant weapons guide: all stats and recoil patterns". Rock, Paper, Shotgun. Gamer Network. Marrë më prill 15, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Toms 2020" defined multiple times with different content
 7. ^ Shea, Brian (mars 2, 2020). "Valorant Preview: A Deep Dive On The New Hero-Based Tactical Shooter From Riot Games". Game Informer. GameStop. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Shea 2020" defined multiple times with different content
 8. ^ "How to surrender in Valorant". Shacknews (në anglisht). Marrë më 2020-11-05.
 9. ^ a b Klimentov, Mikhail. "New 'Valorant' mode, Spike Rush, is just okay. Reyna is the real change". Washington Post (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ "VALORANT Patch Notes 1.03". playvalorant.com (në anglisht). Marrë më 2020-07-09.
 11. ^ "VALORANT Patch Notes 1.05". playvalorant.com (në anglisht). Marrë më 2020-08-07.
 12. ^ Browne, Ryan (mars 2, 2020). "The company behind 'League of Legends' is taking on Activision Blizzard with a new shooter game". CNBC. NBCUniversal. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Browne 2020" defined multiple times with different content
 13. ^ Rubio, Minna (prill 21, 2020). "Valorant devs explain how they balance abilities and tactical gameplay". Daily Esports. Marrë më prill 22, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Rubio 2020" defined multiple times with different content
 14. ^ Pack, Takyun (mars 2, 2020). "[Valorant] Interview with the developers - Part 1: "If we didn't think it'll succeed, we wouldn't have even developed it."". InvenGlobal. Inven Communications. Marrë më prill 22, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Pack 2020" defined multiple times with different content
 15. ^ Petitte, Omri (shkurt 13, 2013). "Valve lays off several employees in hardware, mobile teams [Updated]". PC Gamer. Future plc. Marrë më prill 22, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Petitte 2013" defined multiple times with different content
 16. ^ Reid, Marcus (qershor 17, 2020). "VALORANT's foundation is Unreal Engine". Unreal Engine. Marrë më qershor 18, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Reid 2020" defined multiple times with different content
 17. ^ Davison, Ethan (prill 14, 2020). "Valorant's super-fast servers are attracting streamers and pros in droves. Here's why". Washington Post (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 18. ^ Wilde, Tyler (6 maj 2020). "Riot confirms that increased internet usage due to COVID-19 is affecting pings". PC Gamer. Future US. Marrë më 21 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 19. ^ Webster, Andrew (mars 30, 2020). "Riot's shooter Valorant goes into beta on April 7th". The Verge. Vox Media. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Webster 2020" defined multiple times with different content
 20. ^ Jones, Alistair (mars 2, 2020). "Riot's Next Game is Valorant, A First-Person Shooter". Kotaku. G/O Media. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "First Announced 2" defined multiple times with different content
 21. ^ Cropley, Stephen (mars 2, 2020). "Valorant's first eight agents & abilities revealed". VPEsports. Marrë më prill 14, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "First Announced 3" defined multiple times with different content
 22. ^ Rad, Chloi (maj 29, 2020). "How To Get A Valorant Beta Key Before Beta Ends [Update]". GameSpot. Marrë më korrik 3, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 23. ^ Erzberger, Tyler. "Riot Games announces June 2 release date for VALORANT". ESPN. Marrë më maj 21, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "espn" defined multiple times with different content
 24. ^ Machkovech, Sam (prill 8, 2020). "Valorant closed beta: The tactical hero shooter I never knew I wanted". Ars Technica. Condé Nast. Marrë më prill 13, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Machkovech 2020" defined multiple times with different content
 25. ^ "VALORANT draws near-record 1.73 million viewers on Twitch". ESPN.com (në anglisht). 2020-04-08. Marrë më 2020-05-18.
 26. ^ Pearson, Ryan (prill 16, 2020). "Riot Games' Free-to-Play FPS Valorant Criticized for Kernel-Based Anti-Cheat Software, Riot Denies Spying". Niche Gamer. Marrë më prill 23, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Pearson 2020" defined multiple times with different content
 27. ^ Orland, Kyle (prill 14, 2020). "Ring 0 of fire: Does Riot Games' new anti-cheat measure go too far?". Ars Technica. Condé Nast. Marrë më prill 24, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Orland 2020a" defined multiple times with different content
 28. ^ Orland, Kyle (prill 20, 2020). "Riot addresses "kernel-level driver" concerns with expanded bug bounties". Ars Technica. Condé Nast. Marrë më prill 24, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Orland 2020b" defined multiple times with different content

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Campbell 2020" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Higham 2020" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Oloman 2020" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Tack 2020" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare