Vaska Zojçeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
{{{Emri}}}


Vasilka Danailova Zoycheva, e njohur gjithashtu si Vaska Zoycheva, është një vajzë shtatë vjeçare e cila u bë simbol i mosbindjes Bullgare gjatë okupimit Serb dhe shkombëtarizimit të Maqedonisë së Vardarit. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vaska Zoycheva është vajza e Danaila Zoycheva dhe Lyuba Zoycheva nga Prilep. Babai i saj ishte anëtar i komitetit të IMRO Prilep deri në Hurriyet, por edhe pas kësaj ai vazhdoi aktivitetin e tij nacionalçlirimtar. [2]

Ndërsa prindërit e Vaskës po punonin në Shkup, më 14 tetor 1912, në një urë guri mbi lumin Vardar në Shkup, trashëgimtari serb i fronit dhe udhëheqësi i ushtrisë serbe, Aleksandar Karadjordjevic, u prit me lule në qytet si një çlirimtar nga sundimi turk nga fëmijët vendas. Midis tyre është shtatë vjeçarja Vaska Zoycheva. Për pyetjen e tij "Pa šta si ti?" ("Cfare do jesh ti "), vajza e vogel jep nje pergjigje " Bugarka! "(" Grua bullgare! "). I tronditur nga përgjigja, mbreti i ardhshëm serb i ra një shuplakë fëmijës së vogël. Lajmi për atë që ndodhi shkaktoi indinjatë të madhe në shtypin dhe shoqërinë Bullgare dhe tregoi se Serbia nuk ka ndërmend të përmbushë marrëveshjet e saj me Bullgarinë për ndarjen territoriale të Maqedonisë, sipas të cilit shumica e pjesës së Vardarit të rrethit pas luftës duhet të kishte mbetur për Bullgarinë, dhe pjesa veriore dhe veriperëndimore e rrethit u bë një "Zonë e Diskutuar",e cila deri në vendimin e Arbitrazhit të Carit Rus. për të vendosur çështjen e përkatësisë së tij të ardhshme do të ishte nën sundimin e përbashkët bullgaro-serb,dhe së bashku me gjenocidin e shqiptarëve, e planifikuar për të nënshtrohen bullgarët e Maqedonisë për serbizimin dhunshëm, dhe u bë një arsye e rëndësishme për shpërthimin e luftës së dytë Ballkanike, e cila synonte të shpëtonte popullsinë Bullgare në Maqedoni nga mizoritë Serbe dhe Greke. Duke u bashkuar me zemërimin emocional të publikut, babai i letërsisë bashkëkohore Bullgare, me nofkën "poeti popullor" Ivan Vazov, në Prill 1913, shkroi poezinë e tij "Pa sta si ti?", Në të cilën ai deklaron se pavarësisht nga fakti se serbët në mënyrë sistematike persekutoni brutalisht të gjithë Bullgarët në Maqedoni, duke treguar intolerancë edhe ndaj kremtimit të fitoreve të Bullgarisë, (e cila aleate me Serbinë) gjatë luftës, e cila luajti një rol vendimtar në përcaktimin e rezultatit të saj, gjithçka në Maqedoni dëshmon për origjinën Bullgare të popullsisë së saj Sllave. Në vitin 1913, familja e Vaskës kërkoi strehim në Sofje.[3]

Perceptimi negativ i këtij akti në të gjithë botën e shtyn Aleksandër Karaçorçeviqin, tashmë mbretin e Mbretërisë së Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve, të vazhdojë të jetë i interesuar për familjen Zoychevi. Ambasada Serbe në Sofje në 1920 dhe 1921 përpiqet t'i ofrojë babait të vajzës një milion leva në atë kohë, nëse ai do të thoshte publikisht se ishte një "trillim" që princi i kishte qëlluar me shuplakë fëmijës dhe ai u ftua në ambasadë atë qëllim, por refuzoi të shkojë të marrë ryshfetin e ofruar. Edhe pas shumë vitesh, mbreti Aleksandër nuk pushon së shqetësuari për atë që i ndodhi vajzës, ku është ajo etj. [4]

Për shkak të këtij rasti, Vaska Zoycheva u përfshi në seksionin "Martirët" të albumit të famshëm Almanac - almanak "Maqedoni", dhe përmendet gjithashtu në librin "Krimet Serbe në Maqedoni" (1912-1913). ) "Kiril Parlichev, djali i poetit të madh rilindas Bullgar Grigor Parlichev. [1] [5]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Албум-алманах „Македония“, София, 1931.
  2. ^ Църнушанов, Коста. Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него, Университетско издание Св. Климент Охридски, София, 1992, стр. 108.
  3. ^ Бобчев, Стефан (1915). Какво бълнуват сърбите. София. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Църнушанов, Коста. „Македонизмът и отпорът против него“, Университетско издание Св. Климент Охридски, София, 1992
  5. ^ Пърличев, Кирил. „Сръбските жестокости в Македония (1912 – 1913)“, София, 1917.