Vayrac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vajrak
Komunë
Dordonja në Vajrak, me hamletin e Mézels në sfond
Dordonja në Vajrak, me hamletin e Mézels në sfond
Stema Vajrak
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLot
QarkuGourdon
KantoniMartel
NdërkomunalitetCausses et Vallée de la Dordogne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Loïc Lavergne-Azard[1]
Sipërfaqja
1
16.330 km2 (6.305 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.305
 • Dendësia80/km2 (210/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
46330 /46110
Lartësia110–312 m (361–1,024 ft)
(avg. 139 m or 456 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Vayrac ( shqiptimi frëngjisht: [vɛʁak] ; Ocitanisht: Vairac ; Shqip: Vajraku) është një komunëdepartamentin OltFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vajraku ndodhet në Haut Quercy, në veri të Oltit, në Luginën e Dordogne Lotoise midis Martel dhe Bretenoux në D803 dhe buzë lumenjve Sourdoire dhe Maumont.

Komunat fqinje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet me departamentin Corrèze.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në komunën Vajrak gjendet oppidumi galik i Puy D'issolud (rreth 300 m mbi nivelin e detit). Ky vend u njoh zyrtarisht, në prill 2001, nga Ministria Franceze e Kulturës si vendi i Uxellodunum- it të lashtë, [2] vendndodhja e betejës së fundit të Julius Cezarit kundër Galëve rebelë në 51 pes pas Betejës së Alesia . Përveç një sasie mbresëlënëse armatimesh (shigjeta galike dhe romake), janë zbuluar galeritë e famshme nëntokësore, të bëra nga xhenierët e Cezarit për të devijuar burimin që ushqente burimin e vetëm në të cilin mund të vinin edhe galët, për të marrë Furnizim me ujë.

Vende dhe monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha Saint-Martin - kishë e fortifikuar nga fundi i shekullit të 15-të ose fillimi i shekullit të 16-të, i klasifikuar si monument historik më 3 maj 1913.
  • Musée d'Uxellodunum (i hapur korrik/gusht), place du 11-Novembre 1918 në Vajrak, paraqet një model të vendit historik të Uxellodunum si dhe një numër objektesh të gjetura gjatë fushatave të ndryshme të gërmimeve arkeologjike (majat e shigjetave, qeramikë, objekte të ndryshme).
  • Kisha Saint-Martin
  • Bashkia
  • Musée d'Uxellodunum
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ "UXELLODUNUM". UXELLODUNUM (në frëngjisht). Marrë më 2019-05-26.