Velenje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Velenje
Qytet
Njohur si Qyteti i Minierave
noform
Pamje në Velenje
Vendndodhja
Velenje is located in Sllovenia
Velenje
Velenje

Koordinatat: 46°21′45″V 15°06′52″L / 46.36250°V 15.11444°L / 46.36250; 15.11444

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovenia
Rajoni Savinja
Komuna Velenje
Kryetari i Bashkisë Bojan Kontiq
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.6[1] km2
Lartësia 396 m (m.n.d.)
Popullsia 24.939 banorë
Dendësia 2,021 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 20 shtator 1959
Zona Kohore CET (UTC+1)
Kodi Postal 3320
Koordinatat 46° 21′ 45″ Veri

15° 06′ 52″ Lindje

Faqja Zyrtare www.velenje.si

Velenje është qyteti i pestë më i madh në Slloveni dhe seli i komunës së Velenje. Ndodhet 75 km prej kryeqytetit Lubljana dhe Mariborit dhe 25 km prej qytetit të tretë më të madh, Celje.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Velenje ka gjashtë shkolla fillore, shtatë shkolla të larta, një universitet dhe një shkollë muzike.[2]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Velenje është një nga qendrat ekonomike në Slloveni, pajisur me infrastrukturë moderne. Zhvillimi ekonomik bazohet në industrinë e energjisë, përpunimit të metaleve dhe ndërtimit. Shërbimet e mbrojtjes së mjedisit, artizanatit dhe tregtisë kanë përjetuar një zhvillim të qëndrueshëm. Qyteti ka tre qendra të mëdha tregtare. Këtu përfshihen Hypermarket Mercator Velenje, Velenjka dhe Qendra Tregtare Velenje.[3]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Data on the selected settlement: Velenje (Municipality of Velenje)". Zyra e Statistikës së Republikës së Sllovenisë. Marrë më 22 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Education in Velenje
  3. ^ "Shopping in Velenje". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 30 gusht 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Neath Port Talbot Twin Towns". Neath Port Talbot County Borough Council. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-08-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Split Twin Towns". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)