Vende Pelegrinazhi Hindu në Indi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Varanasi eshte nje nga vendet kryesore te pelegrinazhit

Në besimin dhe spiritualitetin hindu, pelegrinazhi ka domëthënie të madhe. Anëtarët e besimin marin pjesë në tipet në vazhdim të pelegrinazhit. Pelegrinazhi në çdo vend të shenjtë ka domethënien e tij fetare.

Tipet e Pelegrinazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vende të Shenjta

Char Dhami himalajan - Badrinathi, Kedarnathi, Gangotri dhe Yamunotri. Varanasi/Kashi, Allahabad/Prayag, Haridwari-Rishikeshi, Mathura-Vrindavani dhe Ayodhya. Mahamahami: festa e famshme botërisht në qytetin tempullor të Kumbakonamit që festohet një herë në 12 vjet. Më shumë se 25 lakhe njerëzish mblidhen këtu nga vende të ndryshme të botës.

Tempuj të Shenjtë

Katër peethat e Purit, Rameswarami, Dwarka dhe Badrinathi. Katra, shtëpia e tempullit të Vaishno Devit; Puri, shtëpia e tempullit vaishnavit të Jagannathit dhe festa Rath Yatra Tirumala - Tirupati, shtëpia e Tempullit Tirumala Venkateswara; Sabarimala, shtëpia e Swami Ayyappanit. Shakti Peethat e hyjneshave shaktiane - Kalighata dhe Kamakhya. Jyotirlingat. Pancha Bhoota Stalamët.

Melat e Shenjta

Kumbh Mela ("festa e shtambës") është një nga pelegrinazhet më të shenjta hindu që mbahet çdo dymbëdhjetë vjet; vendndodhja qarkullon midis Allahabadit, Haridwarit, Nashikut dhe Ujjainit. Shravani Mela e Deogharit. Pitrapaksha Mela e Gayas.

Hyjnitë e Shenjta

Kuladaivat Hindu families have their own family patron deity. This deity is common to a lineage, a clan or a locality.

Varret dhe Samadhit e Shenjtëve

Alandi, Samadhi i Dnyaneshwarit: Shirdi, shtëpia e Sai Babas së Shirdit

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dwaraka temple
Tirupati temple
Jagannath temple
Badrinath temple
Amarnath temple
Kesava Deo temple

Në Indi ndodhen katër Dhamë dhe dymbëdhjetë Jyotirlingë bashkë me 51 Shakti Peetha. Dymbëdhjetë Jyotirlingat janë në Kedarnath 18 km nga Gorikundi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]