Jump to content

Vilajeti i Stambollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sanxhaqet e vilajetit

Vilajeti i Kostandinopojës[1] ose vilajeti i Stambollit (turqisht: Vilâyet-i İstanbul) ishte një ndarje administrative e nivelit të parë (vilajet) e Perandorisë Osmane, që përfshinte kryeqytetin perandorak, Kostandinopojën (Stamboll).

Ai kishte një organizim të veçantë, pasi ishte nën autoritetin e menjëhershëm të Ministrit të Policisë (Zabtiye Naziri), i cili kishte një rol të barabartë me guvernatorin (vali) në vilajetet e tjera.[2]

Ai përfshinte Stamboulin (qytetin e brendshëm, i njohur në turqisht si Stamboll) dhe lagjet e Eyüp, Kassim Pasha, Pera dhe Galata, dhe të gjitha periferitë nga Silivri në Detin Marmara deri në Detin e Zi në anën evropiane dhe nga Ghili në Detin e Zi deri në fund të Gjirit të Izmit në anën aziatike.[2]

Në vitin 1878, një strukturë provinciale, me një guvernator (wali) dhe oficerë provincialë, u krijua për të kryer të njëjtat funksione brenda Konstandinopojës që autoritetet provinciale kryenin diku tjetër në Perandori.[3]

Ndarjet administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sanxhaqët dhe kazatë, rreth vitit 1877:[2]

  • Sanxhaku i Stambollit: kazatë e Fatih-Sulltan-Mehmet, Eyüp, Kartal, Ishujt Princ
  • Sanxhaku i Perës: kazaja e Gallatës, Yeniköy.
  • Sanxhaku i Uskudari: kaza e Bejkozit.
  • Sanxhaku i Büyükçekmece: kaza e Çatalcës.
  1. ^ Geographical Dictionary of the World (në anglisht). Concept Publishing Company. fq. 1796. ISBN 978-81-7268-012-1. Marrë më 20 maj 2013.
  2. ^ a b c Baker, James (1877). Turkey in Europe (në anglisht). Cassell, Petter & Galpin. fq. 515–516.
  3. ^ Stanford Jay Shaw; Ezel Kural Shaw (1977). History of the Ottoman Empire and Modern Turkey (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 94. ISBN 978-0-521-29166-8. Marrë më 2013-06-04.