Jump to content

Villeret, Aisne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vijeret
Komunë
Bashkia e Vijeretit
Bashkia e Vijeretit
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiAisne
QarkuSaint-Quentin
KantoniBohain-en-Vermandois
NdërkomunalitetPays du Vermandois
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Michel Marie[1]
Sipërfaqja
1
3,95 km2 (153 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
282
 • Dendësia071/km2 (18/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
02808 /02420
Lartësia97–147 m (318–482 ft)
(avg. 138 m or 453 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Villeret ( shqiptimi frëngjisht: [vilʁɛ]; Shqip: Vijereti ) është një komunëdepartamentin Aisne në rajonin Hauts-de-FranceFrancën veriore.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962413—    
1968390−5.6%
1975323−17.2%
1982291−9.9%
1990293+0.7%
1999311+6.1%
2008314+1.0%
2012312−0.6%

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Parë Botërore, Vijereti ishte nën pushtimin gjerman. Qytetarët e Vijeretit strehuan fshehurazi një grup ushtarësh britanikë që ishin shkëputur nga njësitë e tyre në shtator 1914. Katër nga burrat u zbuluan nga gjermanët dhe u ekzekutuan në vitin 1916. Kjo histori ishte tema e librit të vitit 2011 "The Englishman's Daughter / A True Story of Love and Betrayal in Lufta I Botërore" nga Ben Macintyre . Kapitujt e hershëm të librit përmbajnë informacion mbi historinë e Vijeretit.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.