Viriat

Coordinates: 46°15′11″N 5°12′58″E / 46.253°N 5.216°E / 46.253; 5.216
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vërri
Veriê (Arpitanisht)
Viriat (Frëngjisht)
Jugnon
Jugnon
Stema Vërri
Viriat is located in Earth
Viriat (Earth)
Koordinatat: 46°15′11″N 5°12′58″E / 46.253°N 5.216°E / 46.253; 5.216
VendiFranca
Sipërfaqja
1
45.350 km2 (17.510 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
6.665
 • Dendësia150/km2 (380/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Viriat (Arpitanisht: Veriê ; Shqip: Vërria) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ainrajonit Auvergne-Rhône-Alpes.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi aty daton që nga koha kelte.

Në shekullin e XII-të, emri "Viriacus" shfaqet në një regjistrim, duke iu referuar një kishe dhe një priori.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17932.122—    
18002.119−0.02%
18062.199+0.62%
18212.309+0.33%
18312.394+0.36%
18362.476+0.68%
18412.535+0.47%
18462.530−0.04%
18512.587+0.45%
18562.580−0.05%
18612.578−0.02%
18662.545−0.26%
18722.629+0.54%
18762.690+0.58%
18812.708+0.13%
18862.870+1.17%
18912.741−0.92%
18962.704−0.27%
VitiPop.±% p.a.
19012.580−0.93%
19062.574−0.05%
19112.529−0.35%
19212.517−0.05%
19262.578+0.48%
19312.570−0.06%
19362.579+0.07%
19462.678+0.38%
19542.660−0.08%
19622.644−0.08%
19683.012+2.20%
19753.562+2.42%
19823.997+1.66%
19904.701+2.05%
19995.288+1.32%
20075.719+0.98%
20126.160+1.50%
20176.418+0.82%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]