Vishva Hindu Parishad

Coordinates: 28°20′N 77°06′E / 28.33°N 77.10°E / 28.33; 77.10
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vishva Hindu Parishad
VHP Logo
Logo e V.H.P, që paraqet një pemë të llojit Banjan dhe slloganin dharmo rakṣati rakṣitaḥ
ShkurtesaVHP
Formuar më29 Gusht 1964; Error: first parameter cannot be parsed as a date or time. (29 Gusht 1964)[1]
ThemeluesStampa:Bulletedlist
LlojiSkaji i djathtë[2]
QëllimiMilitantizmi hindu[3][4][5][6]
Nacionalizmi hindu, Hindutva, dhe fetë dharmike
SeliaNju Delhi, Indi
Koordinatat28°20′N 77°06′E / 28.33°N 77.10°E / 28.33; 77.10
Rajoni i shërbimit
Mbarëbotëror
Gjuha zyrtare
Hindi
Presidenti Ndërkombëtar
Rabindra Narain Singh[7]
PërkatësitëSangh Parivar
Faqja në internetvhp.org

Vishva Hindu Parishad ( VHP ) ( përkth. Këshilli Botëror i Hinduve [8] ) është një organizatë indiane hindu e krahut të djathtë e bazuar në nacionalizmin hindu . [9] VHP u themelua në vitin 1964 nga M.S. Golwalkar dhe S.S. Apte në bashkëpunim me Swami Chinmayanandën . Objektivi i deklaruar i saj është "të organizojë, konsolidojë shoqërinë hindu dhe t'i shërbejë dhe mbrojë Dharmën Hindu". [1] Ajo u krijua për të ndërtuar dhe rinovuar tempuj hindu dhe për t'u marrë me çështjet e therjes së lopëve dhe konvertimit fetar . VHP është një anëtar i grupit Sangh Parivar, [10] [11] familja e organizatave nacionaliste hindu të udhëhequra nga RSS . [12]

VHP është kritikuar për kontributin në dhunën kundër muslimanëve në Indi, veçanërisht për rolin e saj në prishjen e Xhamisë Babri në vitin 1992 lidhur me mosmarrëveshjen e Ajodhjës . [13] [14]

 1. ^ a b "VHP at Glance". Vhp.org. 1964-08-29. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2021. Marrë më 2021-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Sravasti Dasgupta (8 korrik 2022). "Far Right Groups in India opens Hindu Helpline". The Independent. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Valiani, Arafaat A. (11 nëntor 2011). Militant publics in India: Physical culture and violence in the making of a modern polity. New York, NY: Palgrave Macmillan. fq. 180. ISBN 978-0-230-37063-0. Marrë më 17 shkurt 2021 – nëpërmjet Google Books. In 2002, almost 2,000 Muslims were killed in carefully planned attacks by the VHP and the Bajrang Dal. The state was governed by the BJP in 2002, and some BJP representatives brazenly justified and abetted the violence. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Parashar, Swati (5 mars 2014). Women and Militant Wars: The politics of injury (në anglisht). Routledge. fq. 27. ISBN 978-1-134-11606-5. Marrë më 13 shkurt 2021 – nëpërmjet Google Books. The Sangh Parivar (literally known as the Sangh family) includes groups such as the Rashtriye Swayamsewak Sangh, the Bajrang Dal, Shiv Sena and the Vishwa Hindu Parishad. They articulate a militant Hindu nationalist politics, opposing the Muslim 'other'.
 5. ^ Alter, Joseph S. (1994). "Somatic Nationalism: Indian Wrestling and Militant Hinduism". Modern Asian Studies. 28 (3): 557–588. doi:10.1017/S0026749X00011860. ISSN 0026-749X. JSTOR 313044. S2CID 146291615. Marrë më 13 shkurt 2021 – nëpërmjet JSTOR. It would be anathema for the leaders of such militant groups as the RSS, Shiva Sena, and Bajrang Dal, to let a Muslim 'voice' speak to the issue of what is lacking among Hindus, much less turn—even nominally—to an Islamic model of civility to define the terms of Hindu self development. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Anand, Dibyesh (maj 2007). "Anxious Sexualities: Masculinity, Nationalism and Violence". British Journal of Politics and International Relations. 9 (2): 257–269. doi:10.1111/j.1467-856x.2007.00282.x. S2CID 143765766. Marrë më 13 shkurt 2021 – nëpërmjet Academia.edu. Amrish Ji, a leader of a militant organisation Bajrang Dal, in a public speech accused Muslims of treating 'Bharat Mata' ('Mother India') as a 'dayan' ('witch') (Amrish Ji 2005). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Rabindra Narain Singh elected as VHP president". 13 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Jaffrelot, Christophe (2009). Hindu Nationalism: A Reader (në anglisht). Princeton University Press. fq. 19. ISBN 978-1-4008-2803-6.
 9. ^ Jaffrelot, Christophe (2008-12-31). "Hindu Nationalism and the (Not So Easy) Art of Being Outraged: The Ram Setu Controversy". South Asia Multidisciplinary Academic Journal (në anglisht) (2). doi:10.4000/samaj.1372. ISSN 1960-6060.
 10. ^ Jelen, Ted Gerard; Wilcox, Clyde (2002). Religion and Politics in Comparative Perspective: The One, The Few, and The Many. Cambridge University Press. fq. 253. ISBN 978-0-521-65031-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ DP Bhattacharya, ET Bureau (2014-08-04). "Communal skirmishes rising after Narendra Modi's departure from Gujarat - Economic Times". Articles.economictimes.indiatimes.com. Marrë më 2014-08-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Timeline of events, including formation of VHP". RSS. Marrë më 2021-04-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Thomas Blom Hansen (1999). The Saffron Wave: Democracy and Hindu Nationalism in Modern India. Princeton University Press. ISBN 978-0195645743. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "VHP's social service activities". The Hindu. 2011-12-18. Marrë më 2014-08-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)