Vrshac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vršac
Вршац
Qytet
noform
Pamje nga qendra e qytetit
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Vršac is located in Serbia
Vršac
Vršac

Koordinatat: 45°7′0″V 21°18′12″L / 45.11667°V 21.30333°L / 45.11667; 21.30333

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Provinca Vojvodina
Komuna Komuna Vršac
Distrikti Banati Jugor
Kryetari i Bashkisë Branislava Vukajlović
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 198,5 km2
Lartësia 101 m (m.n.d.)
Popullsia 36,040 banorë
Dendësia 185 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 26300
Prefiksi (+381) 13
Targa
Koordinatat 45° 7′ 0″ Veri

21° 18′ 12″ Lindje

Faqja Zyrtare www.vrsac.com

Vršac (Serbisht: Вршац) është qytet në Serbi. Ndodhet në pjesën lindore të Vojvodinës në veri të Serbisë. Qyteti ka pasur 36,040 banorë më 2011.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Grupet etnike[redakto | përpunoni burim]

Popullsia e qytetit është i përbërë nga grupet e mëposhtme etnike (sipas regjistrimit të popullësisë më 2011).

Grupet etnike Popullsia
Serbët 37,595
Rumunët 5,420
Hungarezët 2,263
Romët 1,368
Maqedonët 472
Jugosllavët 302
Të tjerë 4,606
Gjithsej 52,026

Popullsia e qytetit[redakto | përpunoni burim]

 • 1838: 18,481
 • 1857: 19,087
 • 1869: 21,095
 • 1880: 22,329
 • 1890: 21,859
 • 1900: 24,770
 • 1910: 26,941
 • 1921: 27,011
 • 1931: 29,411
 • 1948: 23,038
 • 1953: 26,110
 • 1961: 31,620
 • 1971: 34,256
 • 1981: 37,513
 • 1991: 36,885
 • 2002: 36,623
 • 2011: 36,040

Komuniteti serbë[redakto | përpunoni burim]

Disa nga kultura e serbëve në Vršac janë quajtur "Laza Nančić", "Penzioner" and "Grozd".

Komuniteti rumunë[redakto | përpunoni burim]

Rumunët e qytetit kanë teatër, shkollë dhe muze në gjuhën rumunçe. Organizata kulturore dhe grupi folklorik "Luceafarul" mbajnë shumë ngjarje kulturore në Vršac. Në vitin 2005, rumunët kanë hapur konsullatë në Vršac.[1]

Industria[redakto | përpunoni burim]

Vršac është qytet i famshëm për industri, sidomos për verë, birrë, ëmbëlsira dhe tekstile.

Ndërtesa fetare[redakto | përpunoni burim]

Manastiret[redakto | përpunoni burim]

Qyteti ka dy manastire ortodokse serbe:

Kishat[redakto | përpunoni burim]

 • Katedralja ortodokse serbe, u përfundua në vitin 1728.[2]
 • Katedralja ortodokse rumune, u përfundua në vitin 1912.[3][4]
 • Kisha katolike rumune, u përfundua në vitin 1863.[5]

Binjakëzimet[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]