Jump to content

Vrshac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vrshac
Вршац
Qytet
Pamje nga qendra e qytetit
Pamje nga qendra e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej36.040
{{{postal_code_type}}}
26300
Targat
Faqja zyrtarewww.vrsac.com

Vršac (Serbisht: Вршац) është qytet në Serbi. Ndodhet në pjesën lindore të Vojvodinës në veri të Serbisë. Qyteti ka pasur 36,040 banorë më 2011.

Popullsia e qytetit është i përbërë nga grupet e mëposhtme etnike (sipas regjistrimit të popullësisë më 2011).

Grupet etnike Popullsia
Serbët 37,595
Rumunët 5,420
Hungarezët 2,263
Romët 1,368
Maqedonët 472
Jugosllavët 302
Të tjerë 4,606
Gjithsej 52,026

Popullsia e qytetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1838: 18,481
 • 1857: 19,087
 • 1869: 21,095
 • 1880: 22,329
 • 1890: 21,859
 • 1900: 24,770
 • 1910: 26,941
 • 1921: 27,011
 • 1931: 29,411
 • 1948: 23,038
 • 1953: 26,110
 • 1961: 31,620
 • 1971: 34,256
 • 1981: 37,513
 • 1991: 36,885
 • 2002: 36,623
 • 2011: 36,040

Komuniteti serbë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga kultura e serbëve në Vršac janë quajtur "Laza Nančić", "Penzioner" and "Grozd".

Komuniteti rumunë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rumunët e qytetit kanë teatër, shkollë dhe muze në gjuhën rumunçe. Organizata kulturore dhe grupi folklorik "Luceafarul" mbajnë shumë ngjarje kulturore në Vršac. Në vitin 2005, rumunët kanë hapur konsullatë në Vršac.[1]

Vršac është qytet i famshëm për industri, sidomos për verë, birrë, ëmbëlsira dhe tekstile.

Qyteti ka dy manastire ortodokse serbe:

 • Katedralja ortodokse serbe, u përfundua në vitin 1728.[2]
 • Katedralja ortodokse rumune, u përfundua në vitin 1912.[3][4]
 • Kisha katolike rumune, u përfundua në vitin 1863.[5]
 1. ^ Anca Alexe, "Consulat Nou" ("New Consulate") Arkivuar 27 shtator 2012 tek Wayback Machine, Jurnalul Național, 22 January 2005
 2. ^ http://www.travel.rs/sr/kultura/manastiri/saborna-crkva-u-vrscu
 3. ^ "Sărbătoare românească la hramul catedralei din Vârşeţ". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2013. Marrë më 3 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Biserica – Catedrala Înălţarea Domnului din Vârşeţ − monument al artei bizantine". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2010. Marrë më 3 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ http://www.travel.rs/sr/kultura/manastiri/rimokatolicka-crkva-u-vrscu