Jump to content

Wikipedia:Zyra e Ankesave/Arkivi 1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Tek kjo faqe mund të shkruani përshtypjet tuaja rreth Wikipedias Shqiptare. Gjithashtu mund të leni dhe mesazhe për ndonjë yçkël që keni hasur.

Shkruani përshtypjet tuaja

pershendetje &pyetje , drejtuesve ,

Jam i impresionuar per punen tuaj , porë me mundon një gjë: nese ka elaborime te reja te gjuhës (heqje e termave, apo vendosje e termave te huaja ) , ndodhë kjo ,apo nuk i varet veshi nga gjuhtaret Shqipetarë ?!.. Nese janë te imponuara ne vendet ku gjuha është zyrtare , apo adaptimi i ture nga ne, neper vendet jashtë Shqiperisë , Kosovë ,Maqedoni , Malin e zi , Kosoven Veriore Preshevë , Medvegjë e Bujanocë te quajtur "Serbi" te jugut e treva tjera ku gjuha shqipe flitet ne praktikë . Pyes keshtu sepse me janë shtruar pyetje ne një nga universitetet e Belgjikes nga një profesore e gjuhes Flamanishte , nese gjuha jonë është moderne apo modernizohet ne kuptimin praktik te te shprehurit , ne komunikime ne jeten bashkë kohore ! me respekt: Meti Belaj,

    20 Marijolaine str.
    1120 Brussel. 

metibelaj@hotmail.com

Meti, Wikipedia eshte nje projekt enciklopedie, dhe shkruhet nga lexuesit e saj. Me vjen keq, por une s'kam ndonje informacion zyrtar apo vendimtar. Mund te te jap mendimin tim vetjak, qe gjuha Shqipe eshte modernizuar duke marre fjale nga gjuhe te tjera. Po ashtu modernizohen edhe gjuhet e tjera be bote.
Po pate pyetje rreth Wikipedias, mos nguro te me pyesesh. Gjithuashtu do te te ftoja te merrje pjese ne ndertimin e enciklopedise duke shruajtur artikuj nese ke deshire Dori | Diskutim 2004 Prill 6 14:01 (UTC)

edhe me mire

tungi une jam gëzimja ju pershndes puna juaj po me pelqen gjithqka ok por dua vetm te them qe me pas ma hume artikuj ne shqip pershembull une kom lyp per flmengon qe eshte pjee e kultures spanjolle por nuk kam gjetur asgj po nejse kjo mbase eshet vetem ne zygjerim apo pse jo edhe kritik gjithashtu kam kerkuar per nje kengtare spanjolle nuk kam gjetur asgj mire po kisha pas deshire me ba per rocio jurado nje biografi une kam lexuar edhe ne anglisht edhe ne gjuhen spanolle mire po kur do her njeriu ka deshire qe sdopak ta kuptoj ne gjuhen e vet amtare ju uroj shume suksese dhe shpresoj qe te ardhme tek vendi k♪rko te kemi ma shume artikuj gjithqka.

Pershendetje

Ju pershendes ,ju mbeshtes dhe ju uroj pune te mbare ne kete rruge te mbare.

per cdo artikull

Titulli i lidhjes

thjesht doja te gjej nje menyre komunikimi. Pune e mire qe interneti t'u jepet shqip, shqiptareve, por per mua ishte shume e veshtire ta kuptoj, megjithese jam shqiptar nga Republika e Shqiperise. Psh. nese mundeni me shpjegoni fjalen "cung" ne shqip e ne Anglisht. faleminderit.

gabime ne emrin Gergji Lala

emri e aktorit Shqipetare nuk eshte Gergji Lala as Gjergj Lala por emri eksakt eshte "Gjergji Lala". Falemnderit

Ju Pershendes te gjithve

Me sa me duket sa i perket historis ne gjuhen shqipe shum sende po mungojn kisha pash qef me dit a e ka signjalizu ndojkush ndoj historian te historis shqiptaro illir per me pas me be ndoj artikull ne keto faqe te wikipedis se ketu pa drejtat e autorit nuk gxon te publikosh asgje.
 FALENDERIM PER WIKIPEDIA, ENCIKLOPEDIA E LIRE!

Sot eshte 7 mars 2009. Nuk kisha menduar ndonjehere, se ne Wikipedia, gjendej nje faqe edhe per zonen time, me emrin Gramsh e qe ndodhet gati ne jug te Shqiperise. Vertet ishte kenaqesi, por kur pashe te shkruara gjera tallese e vandale u revoltova. Por, mesova nje gje: Po te jemi ne te predispozuar,te bejme kerkesat dhe ankesat tona, nga ana Juaj(Administrata e Wikipedia),ishte korrektesia maksimale.Brenda nje kohe teper te shkurter nga ana Juaj u moren masat e duhura. Jam teper i kenaqur dhe PERZEMERSISHT JU FALENDEROJ! Perfitoj nga rasti, t'u premtoj se do te jem i gatshem te bashkepunoj. Pune te mbare dhe jete te gjate misionit tuaj. astrit@kosturi.com

perfekte

Puna e juaj eshte per lakmi dhe me te vertet ju uroj per punen e ber por kam nje kerkes mendoj eshte ne te miren e te gjithve :

Ju lutem qe kenu mundesi te plotsoni faqen e KOSOVE-es me foto te takimit te Presidentit Bush me Presidentin Sejdiu dhe Kryeminstrin Thaqi,besoj qe do te jet nje pamje shum e fort dhe fjalimin e presidentit Bush te shkruani sepse me t evertet eshte fjalim historik per kosoven

Falemniderit per mirkuptik

Vehbiu FALENDERIM PER WIKIPEDIA, ENCIKLOPEDIA E LIRE!

Sot eshte 7 mars 2009. Nuk kisha menduar ndonjehere, se ne Wikipedia, gjendej nje faqe edhe per zonen time, me emrin Gramsh e qe ndodhet gati ne jug te Shqiperise. Vertet ishte kenaqesi, por kur pashe te shkruara gjera tallese e vandale u revoltova. Por, mesova nje gje: Po te jemi ne te predispozuar,te bejme kerkesat dhe ankesat tona, nga ana Juaj(Administrata e Wikipedia),ishte korrektesia maksimale.Brenda nje kohe teper te shkurter nga ana Juaj u moren masat e duhura. Jam teper i kenaqur dhe PERZEMERSISHT JU FALENDEROJ! Perfitoj nga rasti, t'u premtoj se do te jem i gatshem te bashkepunoj. Pune te mbare dhe jete te gjate misionit tuaj. astrit@kosturi.com

Permes Wikipedia bota e diaspores apo mergate.

Mbresat e nje MERGIMTARI.Historia na mesoj qe ne shqiptaret mos te harrojm fjalet ete madhit NOLkudo qe te shkojm te huaj jemi.Permes komunikimeve dhe dashuris per njeri tjetrin jemi me afer me njeri tjetrin.Fati deshhi qe ne sishqiptar te katandisemi ne vendet e huaj,tek njerzit e huaj tek kultura e huaj.Por ndoshta esht edhe nje mire sepse dote kemimundesi twe njehemi me kulturar dhe historin e vendit ku migrojm.Brexat tan keta dhe ata qe dote vin pasne kurr mos ti harrojn fjalet ete madhit NOLI.Integrimi ne vendet e huaja esht shumi i veshtir poredhe ndonjeher i pamundur.Klasa politike e shtetit ton te kosoves dhe e shiperis ne pergjithsi,nuk e pa si detyrim dhe obligimqe permes politikave te bashkpunimit meshtetet ku jetojn bashke kombasit te bej lwehtesime dhe integrim te drejt konform tedrejtave te njerit me konventen e lirive dhete drejtat e njeriut.Ministri per diaspor ikosoves as nje her nuk u njof pwer se afermi me mergaten apo diasporen .Ne jemize i pafuqishem per te shprehur paknaqesin dhe diskriminimin ne ren te par si njerz e pastaj si shqiptar.Askush nuk din te rrefehet perdike qe ne lekuren eti se ka provuar.Nevoja perte mbijetuar na dha rrugen e migrimit se pse shtetet ku kemi lindur dhe jemirritur na i mbylli polet e jetes per rinin dhe popullin e saj duke mos pasur programe dhe vizjon dhe as deshir politike qe brezat te ken mundesin e zhvillimit ne token ku kan lindur dhe jan rritur.Akemi drejt ti bashkojm zerat per nje te ardhme me te mir dhe trajtimte drejt si njerz.Integrimi i shqiptarve ne vendet e huaja drejt dhe konform ligjeve dhe rregullave qe ka shtetiku migrojm kerkon mbeshtetje dhe partneritet nemes shqipris kosoves dhe italis.Sot kureter evropa po per ballet me krizen globale nuk we pa te udhes askush nga qeverit tona te solidarizohet me fatin ton.Largimi nga vendet e punes mos mbeshtetja dhe diskriminimitotal na behet nga kompanit dhe firmat e ndrushme te ashte qujtura skuadro ku shesi krahun e puntorve tan neper kantjeret e italis per perfitimwe personale e qe vlera e nje shitje kap vleren rreth pes euro per ore pune nga nje puntor.Ky fenomen ka len jasht thithjes se benificjoneve qe i cakton ligji i punes po thuaj qdo bashk kombas tonin qe punon neper kantjeret e italis.Duke i pershendetut te gjith shqiptaret qe jetojn ne i tali u ker koj mirkuptimdhe bashke punim qe te vem nje lidhjepermes komunikimit dhe miqsis qe te jetojm me dinjitet dhe kshtu ti japim botes pasqyren e vertet q e jemikrenar qe jem shqiptar merespek t per te gjith lezusit. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Brescia (diskutimiredaktime) 31 maj 2012 13:08‎.


Ankese ndaj Puntorit

Fyerje apo sharjet ne drejtim te nje perdoruesi duhen ndeshkuar duke filluar pikesepari analizen e nje dokumentimi te materialeve te redaktuara nga perdoruesit qe zihen me njeri-tjetrin. Dikush tjeter duhet te nderhyje menjehere kur dy persona me funksione administrative fillojne te grinden. Eshte mese normale qe edhe grindje do te kete se kjo eshte e pashmangshme. Duhet dikush ta uli koken i pari kur fillon grindja dhe ai duhet te jete ai qe e ndjen veten fajtor. Por kur kemi te bejme me persona qe nuk e kuptojne dot se jane ne gabim atehere kryeadministratoret duhet tja bllokojne konton fajtorit per nje kohe te mjaftueshme per tu qetesuar. Se ka disa punetore qe nuk dine as te ulin nervat por fillojne dhe hiqen sikur ata dhe vetem ata jane te zotet e wikipedias. Uni 8 Shtator 2006 13:33 (UTC)

Ankese ndaj perdoruesit Dan

Eshte vandalist dhe nje perorues qe shfrytezon titullin si administrator per te bllokuar perdorues te tjere qe nuk i shkojne pas avazit. I nderuari perdoruesi me nofkat Hipi Zhdripi, Shpiuni, Dan etj., je nga ata persona qe hedhin gurin dhe fshehin doren, ai asnjehere nuk ka dashur te behet dikush administrator, sepse i frigohet perballjes ideologjike. Eshte njeri qe ka nxitur gjithmone grindjet, ne vend qe te perpiqet ti zbuse ato, mban qendrime asnjanese, zoteria nuk luan ndonje rol organizativ por nje roj percares. Ai shpedoron postin qe ka marre nga byrokrati Dori, duke vepruar totalisht jashte regullave dhe normave te moralit njerezor. Eshte ky qe i nxit grindjet ne vend qe te mundohet ti eleminoje ato, eshte ai qe gris faqet e redaktuesve ne kohen kur ata nuk ndodhen per nje kohe te gjate prezent, eshte ai qe bllokon faqet shqiptare duke i prere rrugen redaktimit te tyre, neper diskutime nuk le njeri pa marre neper goje, Eshte ai qe ka bllokuar pa te drejte perdorues me prejardhje nga Shqiperia, sepse i frigohet aftesive dhe formimit te tyre shkollor dhe intelektual, e nese keto nuk te mjaftojne, kam plot dijeni te tjera rreth veprimtarise se tij jo frytdhenese, nje veprimatari anti-shoqerore

Protokoll vandalizmash

 1. 9 Shtator 2006 15:38 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Përdoruesi:172.178.93.238" (përmbajtja ishte: 'Mo mele se më fike. hahhahaha Shko kalxoj mames që po vandalizojëThuj ai gjupi prej Kosovës' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.177.203.74'))
 2. 9 Shtator 2006 15:38 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Aksaray (Provincës)" (përmbajtja ishte: '#REDIRECT Aksaray (Provincë)' (dhe i vetmi redaktor ishte 'Uni'))
 3. 9 Shtator 2006 15:36 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Edirne (Provincës)" (përmbajtja ishte: '#REDIRECT Edirne (Provincë)' (dhe i vetmi redaktor ishte 'Tarih'))
 4. 9 Shtator 2006 15:35 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Përdoruesi diskutim:Dan" (U gris për të liruar vendin për përcjellim)
 5. 9 Shtator 2006 15:31 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Përdoruesi:Dan" (U gris për të liruar vendin për përcjellim)
 6. 9 Shtator 2006 15:28 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Diskutim:Dreqi" (përmbajtja përpara boshatisjes ishte: 'O dreq respektoj rregullat. Ke humbur redaktimin. Hahhahahah. kallaj me konë djal po vështirë me u konë babë e me majt shpinë ahahahaha')
 7. 9 Shtator 2006 15:27 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Zagari" (përmbajtja përpara boshatisjes ishte: 'Jo mele pse Zagari i Shqipëris i ka të gjitha në kontrollëA nuk po e di cili është, ke bërë kundështarë shumë!!')
 8. 9 Shtator 2006 15:26 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Diskutim:Zagari" (përmbajtja ishte: 'hahhahaha. Ke harrua se në nivelet e ngritura ky termë përdoret edhe për personat që nuk dinë të sillen dhe të artikullohen brenda normave të...')
 9. 9 Shtator 2006 15:25 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Category:Grupe sociale" (përmbajtja ishte: 'Hama karin' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.174.201.177'))
 10. 9 Shtator 2006 15:25 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Category:Grupe shoqërore" (përmbajtja ishte: 'Hama karin' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.174.201.177'))
 11. 9 Shtator 2006 15:25 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Category:Organizma sociale" (përmbajtja ishte: 'Hama karin' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.174.201.177'))
 12. 9 Shtator 2006 15:24 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Wikipedia:DataboxNewSportclub" (përmbajtja ishte: 'Hama karin')
 13. 9 Shtator 2006 15:24 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Çështjë Publike" (përmbajtja ishte: 'Hama karin' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.174.201.177'))
 14. 9 Shtator 2006 15:23 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Stampa:User uk-N" (përmbajtja ishte: 'Hama karin' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.174.201.177'))
 15. 9 Shtator 2006 15:23 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Islamabad" (përmbajtja ishte: 'Hama karin' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.174.201.177'))
 16. 9 Shtator 2006 15:23 Bet 0 (Diskutim | kontribute | blloko) grisi "Jakarta" (përmbajtja ishte: 'Hama karin' (dhe i vetmi redaktor ishte '172.174.201.177'))

Kush ka redatuar nga IP: 172.174.201.177 ?

Kam bërë kërkesë për të parë nëse ndonjë nga përdoruesit e konfliktit ka redaktuar nga IP-ja e mësipërme. Ju lutem votoni nëse jeni darkord me kërkesën. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 16:13 (UTC)

 1. PËR Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 16:13 (UTC)
 2. PËR Uni | Diskuto 16 Nëntor 2006 08:43 (UTC)
 3. PËR Puntori | Diskuto 16 Nëntor 2006 08:43 (UTC)

Ankesa ndaj Përdoruesit Uni

 • Në konfliktet që ka pas me anëtarin që nuk i njehë mirë rregullat ka përdorur fjalë pesonale ndaj përdoruesit [1]
 • E ka penguar tërheqjen e fjalëve personale [2] [3]

[4] [5] (falsifikim i pohimit) [6] e më tutje deri në versionin e fundit: [7]--Hipi Zhdripi 8 Shtator 2006 14:19 (UTC)

 • Ka pasur probleme me u ballafaqu me krijimtarin e krijuar nga duar e tij ka tëhekë baskin e ka menu se po e hekë gavrrën e baskisë jo vetëm këtu por po thuaj se në gjitha hapsirat e projektit për këtë qëllim ka rrezikuar edhe konflikt me Përdoruesi diskutim:Bet 0#Rikthimet e redaktimeve (shiko konfliktin konkrete Regjistri i grisjeve)
 • Nuk i rrespekton sjelljet rreth fletave shtojcë të fletave për paraqitje të përdorusve (për të cilat mendon se janë kapital personal dhe ka drejtë autorsie mbi to. Përdoruesit duhet shpjeguar se nuk ka drejt autori mbi ato fleta (tekstet e tija janë të lëshuara nën licencen GNU) por vetëm disa të drejta që rrjedhin nga marrëveshjet e përdoruese që ja mundësojnë Përdoruesve një këndë për paraqitje të botkuptimeve të veta personale në fletën për paraqitje të përdoruesve shpesh të quajtur Fleta personale (pasi që aty mund të paraqitet edhe personaliteti vetjak dhe jo vetëm botkuptimet). Termi fleta apo faqe personale në kptimin e pronësis nuk ka asnjë do me thënje në Wikipedia e sidomos fleta shtojcë e fletave të përdoruesve në të cilat mbahen dikutimet aty nuk ka asnjë privilegjë askush më të mashë se tjetri.--Hipi Zhdripi 8 Shtator 2006 19:12 (UTC)
 • Përsëri problem ballafaqimi me krijimtarin e vetë krijimtarin e vetë --Hipi Zhdripi 8 Shtator 2006 19:12 (UTC)

Ej a ka mundesi tna tregosh hapur se cilin kam share dhe si e kam share? Ca jane ato lidhje koti ashtu. Kush ti beson shpifjet ty more Kosovar prej Dardanie. Ti dhe ai prej Kumanoves se Maqedonise e di une se ca doni por e pate dje se sa ju vlen lekura. E nese doni luft prap po ju them bujrum!!!

Reagime

Me sa shoh Uni ka qenë më destruktiv në këtë konflikt. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 15:24 (UTC)

Per cfare konflikti e ki fjalen ti Dori kjo e djeshmja ishte lufte, por e pane te dy shume mire se si perfundoi. Nese kane qef hajde ta provojne prape, si ta ken qefin une pallen lart e kam mbajt dhe lart do ta mbaj ngref per gjith ato qe i kryhet. Dhe ti cfare ke lexuar se sna the dicka o Dori? Konkretisht thuaj se si dhe ke kam share. Thuaje troc qe ta lexojne te gjithe. Kurse une ta futa protokollin ketu lart. Sa per dijeni ato sharje ne ate gjuhe jane dhe nuk ka se si te jene ndryshe shprehje te personit se ja njof dialektin Uni 9 Shtator 2006 16:01 (UTC)

Me sa shoh Uni ka qenë më destruktiv në këtë konflikt. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 15:24 (UTC)
Uni këto fjalë janë të papranueshme dhe fyerse sepse nuk ka rendësi se prej nga janë redaktuesit. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 15:57 (UTC)
Uni, t'i thuash të tjerëve "Kosovar prej Dardanie" dhe "prej Kumanoves se Maqedonise" me tone përbuzjeje është e papranueshme. Gjithashtu të thuash se ke bërë dhe do të bësh luftë nuk është e pranueshme. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 16:06 (UTC)

Pse jane fyerse kur Puntori e ka deklaruar vete ne faqen e tij se eshte nga Kumanova e Maqedonise

Pse a ka njeri turp te thote se nga vjen? Une e kam per nder dhe krenohem te them se jam Shqiptar nga Shqipria

Pse nuk thua dhe ti se nga je, qe ta dime se paku: A je dhe ti krenar si une?

E pra e shikon qe une mund tju tregoj me fakte se nuk kam fyer njeri por jam munduar ti tregoj fytyren e vertete cdokujt. Uni 9 Shtator 2006 16:07 (UTC)

Unë jam krenar për çfarë bëj dhe jo se nga vij se atë s'e kam patur unë në dorë. Meqë më pyete jam nga Tirana. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 16:09 (UTC)

Ne qoftese je nga Tirana ose e ke prejardhjen prej andej, po te them qe duhet te jesh krenar me shume se kushdo tjeter ketu ne wikipedian shqipe, mundohu te dallosh se ku fillon konflikti dhe kush e krijoi. Me thuaj se kush ka interes qe te kaloje kohe te tera per te mbrojtur faqet nga dhuntimet e vandalisteve. Duaji dhe mbroji edhe ti vlerat dhe perpjekjet tona, per te zhvilluar dijet, duke perdorur dhuntite dhe aftesite e tua profesionale. Gjyko drejt dhe mos beso gjithshka qe shkruhet. Me jep nje administrator ndihmes nga Shqiperia qe te zgjidhet cdo problem. Vetem atehere une do te garantoj se ketu nuk do kete me shamate. Shendet dhe te fala tironsit! Uni 9 Shtator 2006 16:23 (UTC)

Aha cfare kujton ti more se nuk te njof se kush je? Ti di te gjitha adresat more tirans fallso. Mos u merzit se dhe me ty do filloje lufta sepse po mbron vandalistat

Ankesa pa baza

Po po, shiko sa te duash Dor, por konfliktit nuk ja ke hyre me rrenje. Fillo ke puntori qe vandalizoi faqen personale dhe bllokoi konton, dhe vazhdo ke Dan qe shau dhe fyente pas tij. Une nuk kam ofenduar njeri.

 • Une i kam te faktuara me protokoll fyerjet.
 • Asnje nuk fakton dot ndonje fyerje prej meje.