Jump to content

Wikipedia:Zyra e Ankesave/Arkivi 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

Reklamimi i vetvetes në artikujt e Wikipedias

Përshëndetje. Shoh një mani të shumë personave që shkruajne artikuj ne Wikipedia, per te vene emrin e tyre ne fund te artikullit. Duhet t'ua bejme te qarte qe Wikipedia nuk eshte forum, dhe as faqe reklamash. Kam nje rast qe une ia fshij emrin, ai prape vazhdon dhe e vë: Përgatiti për Wikipedia: Rinor (Isuf) Kryeziu, nga 46.99.251.43 Mund te shihni kembenguljen e tij këtu. Ju lutem merrni masa ndaj ketyre personave qe bejne mire qe shkruajne, por duhet te mesojne se nuk u bë Wikipedia pazar. (Edvini 28 janar 2012 15:10 (CET))

Pse ne shenimet e historise se Kosoves e kam fjalen per luften e fundit ne Kkosove te vitit 1998-1999 nuk eshte e shenuar qe lufta ka filluar me masakren ne Qirez/Likoshan e fshatrat perreth po eshte ne Prekaz qe eshte gabim eshte fjala per daten 28 shkurt 1998 ku e keni cekur qe lufta ka filluar ne Prekaz ju lutem mblidhni te dhena dhe ndryshojeni

Pershendetje, me pelqeu shume kjo faqe mendoj se eshte mjaft interesante te diskutosh.Ju pershendes

Vandalizem-demtim i artikullit tim për Sak Faslinë

Te nderuar, Artikulli im per heroin Sak Faslia, i publikuar ne vitin 2006, tash ka nje nderhyrje vandale te turpshme dhe te papranueshme. Si eshte e mundshme qe te lejohet nga redaktoret apo mbikqyresit e Wikipedias qe nje artikull te ndryshohet ne ate menyre dhe ne te te futen fjale fyese dhe denigruese per nje personalitet si Sak Faslia? E kujt eshte pergjegjesia????? Shpresoj qe menjehere do te ktheni artikullin burimor, te pa poshtruar, si ky qe ndodhet tani ne wikipedia. Nese ka nevoje, mund t'ju ndihmoj me artikullin burimor. Me shprese se do te reagoni shpejte, ju pershendes!

Perdoruesi "Gunishta"

Mungese emrash te letersise...

Duke shfletuar faqen e letersise shqiptare, verej se ka shume mungesa autoresh shqiptare,... .

te drejtat e autorit , fotot Agim Zajmi, http://sq.wikipedia.org/wiki/Agim_Zajmi

Miredita,

Ka nje problem te te drejtave te autorit me faqen e Agim Zajmit. Pikturat qe jane vendosur ketu jane pa lejen e perdorimit te autorit. Ato jane futur aty, sigurisht me qellimin e mire per te ilustruar, por pa te drejten e autorit gje qe do te thote qe wikipedia shqip nuk ka te drejte ti perdore ato per asnje publikim. Ju lutemi fshini keto fotografi pikturash nga faqja http://sq.wikipedia.org/wiki/Agim_Zajmi sepse perdoroimi i tyre eshte i ndaluar. Keto fotografi jane marre nga faqja http://www.albanian-art.com qe eshte faqja e Agim Zajmit, por qe nuk do te thote qe kemi te drejte ti perdorim.

Are your bureaucrats missing?

Teh stewards have a request for rename of account for bureaucrats which have not been undertaken. Looking at your Administrators page, it would seem that you have open request or admin nominations that are opeen, and should be closed. Are your bureaucrats active? Have you look for them? Billinghurst (diskutimet) 1 shkurt 2014 06:14 (CET)

Kopjo-ngjit

Përshëndetje, Jam munduar së paku qe dy vjet të ju tregoj se në faqet shqipe gjindet disa artikuj të publikuar me kojo-ngjit, pa lejen time si autor por edhe të autorëve të tjerë ku unë kam qenë editor-publikues. Kam bë shumë tentativa për t'i fshi shkrimet në fjalë por pa sukses. është dëm se disa prej studimeve që i kam publikuar unë (jo këtu në Wikipedia) ishin një parapërgatitje për një libër shkencor. Autori i tërhoq shkrimet se JU këtu nuk i morrët parasysh reagimet tona. Kur them JU këtu, mendoj për ata që i rivendosnin pa ndërpre shkrimet që të interesuarit i fshinin. Dobësi e paskrupullt nga ana e Wikipedias. Kur të kem kohë do të ju jap edhe nyjet ku janë botuar shkrimet kundër kësaj politike të juajën. Do të ju jap këtu edhe nyjet e shkrimeve të publikuara me të vjedhur. Sa lehtë e merrni në qafë një autror që ia ka dhëne me vite mundin një vepre. Merrni akoma dhe plasoni në Wikipedia se do bëheni zengina... Të pafytyrë. Zoti ju marroftë! Ka dashur të reagoj në Wikipedian fr që të dukeni më së fundmi, por edhe parap ju muk jeni njerez ?!

Per cilat artikuj eshte fjala? Mund te perdoresh edhe ti {{grise}} duke treguar nga ku eshte kopjuar per te mundesuar fshirjen. --Arianit (diskutimet) 24 prill 2014 20:18 (CEST)

Prek Cali

Pershendetje te nderuar bashkëatdhetarë,dua që të shpreh ankesë tek artikulli im që kam shkruar "Prek Cali" (ne gjuhen angleze),disa sllav po shkruajn gjëra të pasakta,natyrisht te bazuara në libra komunisto-serb,duke e quajtur Prek Calin,çetnik,gjë që sësht e vertetë. Un kam kontaktuar me "wikipedian" te huaj,dhe u kam dhënë informacione dhe referenca ,por ata nuk reaguan. Ky wikipedian serb quhet "Antidiskriminator" i cili po fut hundët ne çdo artikull shqiptar, prsh Fisi i Kelmendit sipas tij,qenka me origjin sllave,Prek Cali qenka çetnik,dhe shum keqinfromata tjera. Do jua dija per nder nqs do intervenoni,qe te ndryshoni artikullin e Prek Calit ne gjuhen angleze,sepse mua sme lejojn,spao i bej ndryshimit ata i fshijnë. Ata (wikipedianet e huaj) nuk duan apo nuk e kuptojnë se ata libra janë propagandë komuniste,dhe kam mjaft burime dhe informacione : si kto prsh : An Englishman in Albania: memoirs of a British officer 1929-1955|http://books.google.me/books?id=BfoJAQAAMAAJ&q=Preng+Cali&dq=Preng+Cali&hl=en&sa=X&ei=63Q1U9KEBsGshQeVhYCoBw&ved=0CDoQ6AEwAw, Uran Butka,ne librin e tij "Ringjallja|http://books.google.me/books?ei=yXE1U_mMK4PQhAezkIDwDw&id=ip-4AAAAIAAJ&dq=Kelmend+antikomunist&focus=searchwithinvolume&q=cali shkruan : "" Kur na çuen ke shtabi i batalionit, në Rrapsh të Hotit, Mehmet Shehu, u ndodh ballë për ballë me Prek Calin: - E, Prekë Cali, - i tha Mehmeti, - të pat ardhur dita ta mbyllesh historinë tënde me shkronja ari, po të bëheshe me ne! Pse bëre kështu? - Zotni, - iu përgjigj Prekë Cali, - faji bie mbi ju, se ju u batë aleat me anmikun shekullor tonin, me Serbin.” ,ja nje burim tjeter: Long life to your children!: a portrait of High Albania|http://books.google.me/books?id=Q31pAAAAMAAJ&q=Preng+Cali&dq=Preng+Cali&hl=en&sa=X&ei=63Q1U9KEBsGshQeVhYCoBw&ved=0CEAQ6AEwBA, Isa Blumi : Reinstating the Ottomans: Alternative Balkan Modernities, 1800-1912|http://books.google.me/books?id=ca3IAAAAQBAJ&pg=PR5&dq=Prenk+Cali&hl=en&sa=X&ei=cXc1U-uaO42DhQfbnoDgCA&ved=0CC8Q6AEwAQ#v=onepage&q=Cali&f=false, The criminal file of Albania's communist dictator|http://books.google.me/books?ei=enk1U568BsjKhAfsmoDABg&id=7XotAQAAIAAJ&dq=Preng+Cali&focus=searchwithinvolume&q=+Cali, Live to Tell: V. 1 1944-1951 a True Story of Religious Persecution in ... By Zef Pllumi|http://books.google.me/books?id=rbbT8olOChUC&pg=PA277&dq=Zef+Pllumi&hl=en&sa=X&ei=oA1AU-uKIIrJtQaL-YCIDw&ved=0CCkQ6AEwAA#v=onepage&q=Cali&f=false,

Ketu|http://www.mediafire.com/view/mj7qqvik39dmgbe/Prek_Cali_Biografia,anglisht.docx keni verzionin tim te shkruar ne Anglisht,i cili esht i bazuar ne libra të historisë zyrtare,kurse artikulli aktual është thjesht propagandë,sepse shumica e të dhënave janë nga librat sllav,që natyrisht do të shkruajn shpifje per figuren e Prek Calit dhe çdo heroi tjeter shqiptarë. Këtu keni burimin e informacionit ne shqip,i cili është marrë nga monografia e Prek Calit,e shkruar nga Dr.Luigj Martini ,"Prek Cali,Kelmendi dhe kelmendasit"|https://www.flickr.com/photos/115369317@N06/

Jane marre te dhena nga libri im:Amantia qytet i Ilirse jugore:

Eshte botuar :Parku arkeologjik Amantia jane marre te gjithe te drejtat e autorit Gezim Llojdia

Pershendetje, kerkojme falje nese kjo ka ndodhur. Do t'marrim masa qe te fshihet. A mund t'na tregoni nga eshte marr? A eshte permbajtja online qe te verifikohet kopjimi? A eshte krejt e kopjuar? --Arianit (diskutimet) 24 prill 2014 20:09 (CEST)

ADMINISTRATORËT

Administratorët kanë vdekur në uikipedian shqipe artikuj pa asnjë lidhje enciklopedike me histori familjare të flliqur me dy fjalë shkrim qëndrojnë përgjithmonë ne uikipedia dhe gjithkush i lexon i lutem 'ADMINISTRATORËVE të marrin parasysh këtë problem sepse uikipedia shqipe është dhe po bëhet kosh plehrash çdo ditë e më shumë !!!!!

Në fakt jo vetëm që shumë artikuj nuk kanë lidhje me enciklopedi, dhe janë shumica reklamin personash, por është bërë si forum ku personat shkruajnë ça të duan. Nuk kemi ende një rregull se a do të përdoret trajta e shquar apo e pashquar për hyrjet e reja. Kjo enciklopedi ka nevojë për më shumë administratorë, dhe më shumë shkrues, pasi është turp që jemi enciklopedia me numrin më të vogël të shkrimeve po ta krahasosh me shtete të tjera të pavarura evropiane. (Edvini (diskutimet) 7 Tetor 2014 23:23 (CEST))

Shkarravitje

Perdoruesi Kolega2357 ndërhyn ne faqet shqipe dhe prish tekste ose shkruan shkronja ndermjet tyre. Vandalizon tekstet te tera. Ju lutem ndermerrni diçka. Ja nje shembull ku ai nderhyri paskrupull:

https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Opoja&oldid=1422309#Gjeografia

artikull per gjeologun a Asti Papa

Mirembrema,

Nuk e kuptoj pse pas 2 muajsh me behen verejtje per artikullin mbi Asti Papen. Normat dhe referencat jane respektuar.

Pershendetje

Eva Poulichet

Poulichet (diskutimet) 12 prill 2015 19:59 (CEST)

Prsh, po flas së pari në lidhje me vërejtjen. Vërejtjet mund të jepen në çdo kohë dhe nga çdokush që e sheh faqen si të paplotësuar. E dyta, norma strukturore është e mirë, por teksti dhe vërtetësia e tij janë në pikëpyetje. Disa referenca janë shtuar në formë literature, që nuk tregojnë se cila pjesë e tekstit mbështetet nga cila referencë.
P.S.:Duhet të përmend, kam kërkuar në Google për personin e lartëpërmendur dhe më duhet të them se nuk gjendet dot edhe vetëm një referencë përveç artikullit të krijuar nga ju. --AMMARTIVARI DISKUTO 13 prill 2015 14:36 (CEST)

faqja asti papa

Mirembrema,

Artikulli mbi Asti Papen u korrigjua dhe jane vene te gjitha referencat. Ka plot artikuj te tjere ne WIkipedia qe kane me pak referenca. Ju lutem te hiqni stampat ne faqen Asti Papa. Ka artikuj per gjeologe te tjere qe nuk kane bera gjera me te rendesishme. Asti Papa qe ka shkuar e perkthyer gjithe jeten e vet deshiron de vazhdoje te kontriboje per artikuj ne Wikipedia sur rubrikat e gjeologjise. Por n.q.s ju e quani pa rendesi, ai nuk pyet shume se ne jete ka patur qellime te tjera.

Ju lutem te pergjigjeni. N.q.s stampat do vazhdojne, une do kerkoj te hiqen te gjithe artikujt qe redaktoj dhe qe me jepen nga zoti PAPA.

Pershendetje

Eva Poulichet

--Poulichet (diskutimet) 16 prill 2015 22:42 (CEST)

faqja alfred frashëri

Mirembrema,

Zoti Frasheri eshte i indinjuar nga stampa e vene dhe kerkon qe faqja te griset patjeter.

Me thoni si mund te hiqet kjo faqe nga qarkullimi.

Pershendetje

Eva Poulichet

Redaktimet

Redaktimet ne shqip ka muaj qe nuk kompletohen. Ose rritni numrin e administratoreve, ose po largohem nga wikipedia.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Botuesi (diskutimiredaktime).

Pershendetje Botuesi! Ju lutem renditni ketu artikujt te cilet kane redaktime te pakontrolluara dhe doni qe te kontrollohen. --Olsi (diskutimet) 30 korrik 2015 19:47 (CEST)

--Flladi (diskutimet) 17 shkurt 2016 19:19 (CET)== Kontrolli i artikujve ==

Do te doja te dija rreth kontrollit te artikujve dhe versioneve. Ka kaluar rreth nje muaj dhe nuk po shoh ti kontrolloi njeri artikujt apo versionet qe jane bere. Jam i ri si anetar dhe duke pare se kontributet injorohen nuk e ndjej se mund te vazhdoi te kontribuoi. Ne qofte se ne artikuj ka diçka qe nuk shkon, le ta thote dikush, me mjafton te kem nje shpjegim edhe pse pretendoi se i kam trajtuar ne menyre mjaft shteruese. Flladimi--Flladi (diskutimet) 17 shkurt 2016 19:19 (CET)

Kontrolli i artikujve

Do te doja te dija rreth kontrollit te artikujve dhe versioneve. Ka kaluar rreth nje muaj dhe nuk po shoh ti kontrolloi njeri artikujt apo versionet qe jane bere. Jam i ri si anetar dhe duke pare se kontributet injorohen nuk e ndjej se mund te vazhdoi te kontribuoi. Ne qofte se ne artikuj ka diçka qe nuk shkon, le ta thote dikush, me mjafton te kem nje shpjegim edhe pse pretendoi se i kam trajtuar ne menyre mjaft shteruese.--Flladi (diskutimet) 17 shkurt 2016 19:22 (CET)

Pershendetje Flladimi! Fatkeqesisht eshte e vertete ajo qe thua ti, mund te kalojne jave ose dhe muaj te tere dhe perseri disa artikuj mbeten pa kontrolluar. Kjo ndodh ngaqe nuk ka shume perdorues aktive per momentin, ata qe jane aktive, nuk i kontrollojne dot te gjithe artikujt, prandaj, duke pare kontributet tuaja ne Wikipedia, po te jap privilegjin e kontrolluesit, qe do te thote qe redaktimet tuaja do te miratohen automatikisht dhe gjithashtu mund te kontrolloni redaktimet e te tjereve. Pune te mbare. --Olsi (diskutimet) 17 shkurt 2016 20:27 (CET)

Pengimi i padrejte nga administratori per vendosjes e fotove cilesore

Do te doja qe wikipedia te arsyetonte mbi nderhyrjen e administratorit Liridon mbi pengimin e fotove ne madhesine dhe vendin ku artikull-shkruesi mendon se jane me mire. Vendosja e fotove dhe imazheve sa me te mira nuk eshte se eshte vetem nje prirja ime subjektive, edhe pse duke qene pak i lidhur me artin e di rendesine qe kane imazhet ne prezantimin e artikujve. Nga ana tjeter duke lexuar me vemendje kriteret per vleresimin e artikujve me te mire, nuk mund te mos permend kriterin 1.2 paragrafi i fundit i kritereve te nje artikulli te perkryer. Duke qene se nderhyrjet e administratorit ne fjale nuk jane mbi permbajtjen e gabuar apo pasaktesi ne artikull, pengimin nga ana e tij te menyres se paraqitjes se imazheve e shikoj thjesht si nje xhelozi te pakendeshme. Qellimin e ketyre veprimeve e shoh thjesht si nje prirje vandaliste per te mos lejuar paraqitjen cilesore nga ana ime te imazheve cilesore qe e bejne artikullin me te prezantueshem, dhe keshtu si nje kandidat i mundshem per artikull te perkryer. Behet fjale per artikujt Historia e arteve, Historia e arteve pamore dhe Rilindja. Flladi (diskutimet) 25 mars 2016 11:24 (CET)

Shpresoj të marrin pjesë edhe Administratorët/Burokratët e tjerë në debat, @Flladi të rekomadoj ti dërgosh email, sepse këtë periudhë nuk janë aktiv. Problemi është se vendosja e imazheve në kësaj madhësie Rilindja, Historia e arteve, Historia e arteve pamore në fillim të artikullit e bën të duket më shumë si blog se sa artikull enciklopedik (ndonje administrator tjeter nuk do ishte kaq tolerant). Nuk jam xheloz, dhe nuk hakmerrem personalisht me përdoruesit, as sq.wikipedia nuk është pronë e imja, por pasi jam Administrator dhe Burokrat kam ca më shumë privilegje për të të dhënë këshilla, dhe për të parandaluar të veprosh kundër rregullave të Wikipedias. Askush nuk ti mohon meritat dhe punën e deritanishme në artikuj, të kam vlerësuar për punën, bile artikujt tuaj i kam vendosur në faqen e parë.--Liridon (diskutimet) 25 mars 2016 12:08 (CET)
Pikerisht kete do te doja se kur shtrova ceshtjen e emertimit te administratave vendore, u pergjigje vetem ti duke e mbyllur diskutimin dhe duke vazhduar ti quash administratat e qyteteve te ndryshme te botes si komuna, qe per shumicen e shqiptareve nenkupton se behet fjale per administrate fshatare. Por per te ardhur te ceshtja ne fjale po te them se nuk shoh asnje arsye per te penguar vendosjen e fotove sa me te mira ne krye te artikullit dhe duke qene se e di se imazhet kane gjuhe me sugjestive se sa fjalet e shohe si nje menyre prezantimi sa me te mire te artikullit. Mund te gjesh artikuj te tille sa te duash neper wikipedite e tjera. Nga ana tjeter artikujt kane gjithmone nje imazh si identitet te tyrin ku paraqiten paraprakisht. Nga ana tjeter ato jane kriter vleresues per artikujt me te mire, ku nuk vleresohet vetem permbajtja por per te qene artikuj te perkryer duhet te kene edhe paraqitje sa me te mire. Lexo Wikipedia:Kriteret e një artikulli të përkryer pika 1.2 paragrafi i fundit ku theksohet vendosja dhe cilesia sa me e mire e imazheve. Flladi (diskutimet) 25 mars 2016 12:23 (CET)
Nderhyrja e Liridonit eshte mjaft e drejte ndersa veprimet e tua Flladimi, jane paksa te nxituara. Fakti qe ti ke shkruajtur apo ke permiresuar keto artikuj, nuk te jep ty te drejte te besh me to cfare te duash dhe t'i vendosesh fotot si te duash. Fotot, duhet te ilustrojne sa me mire artikujt dhe nuk duhet jene as te teperta dhe as shume te medha. E kuptoj qe kane rendesi per ty, por jo per lexuesit e thjeshte. Mund te shikosh edhe enciklopedite ne gjuhe te tjera dhe do te shohesh se s'ka ndonje artikull me foto kaq te medha. Nese deshiron te kandidosh ndonje artikull per artikull te perkryer te siguroj se askush nuk do te merret me madhesine e fotove, madje do te thoja se fotot shume te medha mund te benin qe nje perdorues te votonte kunder zgjedhjes se atij artikulli si artikull te perkryer. Nuk te kuptoj kur thua se eshte nje xhelozi e Liridonit, kur Liridoni eshte i vetmi perdorues qe te vleresuar per punen e bere ketu, dhe madje edhe keshillat, t'i ka dhene ne nje menyre teper miqesore, gje qe administratore te tjere zor se do e benin, ndersa pergjigjet tuaja kane lene shume per te deshiruar. --Olsi (diskutimet) 25 mars 2016 16:32 (CET)

Mungesa e artikujve

Peshendetje , ka nje ankese mbi llojeve te informacioneve te cilat jame te pakta ku mund te permend djegjen e pyjeve ku ka shume pake informacione mbi statistikat e pyjeve te djegura.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Sofia aa (diskutimiredaktime).

@Sofia aa, Keni shumë të drejtë. Nëse keni dëshirë të krijoni artikuj me këto tema ne mund tju ndihmojmë si të filloni redaktimet e para.--Liridon (diskutimet) 8 nëntor 2016 22:15 (CET)

Pershendetje . une kam bere nje ankese ne lidhje me djegjen e pyjeve ne Shqiperi dhe me von me vin nje mesazh nga Liridoni i cili methote qe kam te drejte pasi eshte e vertete per mungesen e informacioneve per kete teme . Por me vone me vin nje mesazh nga njefar OlsiBeta i cili me kundervihet duke me then se skam te drejte . Prandaj une i kerkoj ketij ta rishikoje edhe njeher ate mesazh . DHE PRES TE ME KERKOJE FALJE PASI U NDJEVA E FYER.Dhe nje gje OlsiBeta duhet te jeni me komunikues me te tjeret merr shembull nga Liridoni.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Sofia aa (diskutimiredaktime).

Pershendetje! Perdoruesi OlsiBeta nuk ekziston ne Wikipedia, por besoj se behet fjale per perdoruesin OlsiBot, i cili eshte nje robot qe u dergon mesazh mireseardhjeje perdoruesve te rinj ne faqet e tyre te diskutimit, dhe ne mesazhin qe ka lene OlsiBot nuk dalloj ndonje kundervenie ndaj asaj qe keni thene ketu. Per cdo paqartesi apo problem mund te shkruani serish. Gjithe te mirat. --Olsi (diskutimet) 23 nëntor 2016 16:39 (CET)

Me falni nqs se ju ate nuk e quani kundervenie atehere si e konceptoni ju pasi une ashtu e kuptoj dhe pse e keni fshire ate lloj mesazhi dhe me pas thoni s eshte kundervenie .FSHIRJA E ATIJ MESAZHI QUHET FSHEHJE ❌❌❌❌❔❕❔🕳– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Sofia aa (diskutimiredaktime).

ME FALNI per mesazhin e fundit pasi u nxitova dhe nuk i kontrollova mire mesazhet mund TE FSHIHET AJO "ANKES" JU LUTEM .Dhe nese eshte e mundur mund te bisedoj personalisht me administratorin DIHET NQS AI KA DESHIRE.Nese po mund te te jap gmail-in tim.JU LUTEM MOS E MERRNI PER KEQ KETE MESAZH.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Sofia aa (diskutimiredaktime).

Nuk ka problem, nuk kemi pse ta marrim per keq mesazhin. Wikipedia ka disa administratore, listen e te cileve mund ta gjeni ketu. Nese doni te kontaktoni nje administrator privatisht, mund te klikoni emrin e tij dhe te perdorni opsionin "Email perdoruesit", qe gjendet ne anen e majte te faqes. --Olsi (diskutimet) 24 nëntor 2016 00:33 (CET)