Përdoruesi diskutim:Edvini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Edvini. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje, Edvini!
Anëtarët e Wikipedia-s shqip të urojnë mirëseardhjen.

Edvini, kjo është faqja juaj personale (aktualisht gjendesh në faqen personale të diskutimeve). Mirë do të ishte që faqja personale të plotësohej me disa informacione për veten dhe për qëllimin tënd në Wikipedia-n shqip, nëse ke një të tillë. Kujdes! Faqet e përmendura më sipër nuk janë faqe për të vendosur tekst enciklopedik apo një mënyrë për të shkruar artikuj. Materiali i vendosur te to nuk do të shfaqet në motorët e kërkimit të internetit.

Për tu përfshirë më lehtë në komunitet dhe për të rritur frytin e punës tënde, të këshillojmë të shkosh te Portali i Komunitetit.

Mos harro që anëtarët e Wikipedia-s shqip janë punëtorë vullnetarë dhe ndihmojnë me gjithë dëshirë kështu që, mos ngurro të shtrosh pyetje.

Puna e mbarë!

If you don't understand Albanian, please ask for assistance here.Artikujt[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Edvini

Me pelqejne artikujt e fundit qe ke punuar, thjeshte the interesant, dhe me kualitet. Te përgëzoj, dhe po te fus ne listen e kontrolluesve automatik[1] .--Liridon 10 janar 2012 13:53 (CET)Reply[reply]

Falemnderit Liridon. (Edvini 10 janar 2012 14:02 (CET))Reply[reply]

Request for translation. Yanka Kupala and Yakub Kolas[Redakto nëpërmjet kodit]

Warm greeting from Belarusian Wikipedia! This year we celebrate 130. birthday of Belarusian great poets en:Yanka Kupala and en:Yakub Kolas Could you help us to translate articles into your unique and honourable language? Thank you in advance! --Rymchonak 16 janar 2012 21:30 (CET)Reply[reply]

Romët[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Edvin, pse kërkon ta grisim faqen mbi romët? -- Tëf 28 janar 2012 00:55 (CET)Reply[reply]

Sepse teksti qe ishte aty fliste mbi vllehet (arumunet) qe nuk kane fare lidhje me romet dhe sic duhet eshte hapur me tendenca per te mbjelle injorance. Kam lexuar mjaft per vllehet dhe kam miq personalisht qe jane vllehe, dhe kam redaktuar sot faqen e tyre duke vene dhe burime. Per romet besoj se duhet te hapet nje faqe me vete, dhe te titullohet thjesht Romet, dhe aty te jene dhe jevgjit e magjypet pasi kane prejardhje te perbashket: http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people (Edvini 28 janar 2012 01:00 (CET))Reply[reply]
Ahh, thjesht u habita se ke shkruajtur 'shpifje', por në kuptim të injorancës, e kuptova. Plus që unë mendoj që ne shqiptarët jemi populli më tolerant ndaj t'huajve (krh.) dhe është mirë kështu. Punë të mbarë. -- Tëf 28 janar 2012 01:06 (CET)Reply[reply]
Ah, nuk e pashe qe e kishe hapur kete faqe...E kisha fjalen qe eshte e gabuar dhe duhet te korrigjohet. Me ka rene rasti shpesh qe shqiptare nga Kosova barazojne vllehet (arumunet) me romet, dhe kjo vjen ngaqe nuk kane ndonje informate rreth arumuneve dhe nisen nga ndonje ngjashmeri ne emer (si psh disa njerez ngaterrojne rumunet me romet). Ne Kosove deri ne 1912, ka pasur vllehe e arumune, por pas kesaj date zhduken nga historia, e sot kane mbetur vetem mbiemrat Vlasi (Vllahu), kurse ne Shqiperi ka shume vllehe, dhe meqe i njoh, eshte e gabuar te shkruajme ne enciklopedi qe jane rome pasi ata jane po aq rome, sac jane shqiptaret etnike rome.

Nuk e kisha kundra teje, mos e merr personalisht, nuk e pashe kush e kishte shkruar artikullin. Duhet te ndryshojme edhe artikullin mbi romet (jevgjit) pasi aty shkruhen lloj lloj gjerash te paqena. Enciklopedia duhet te jete nje enciklopedi me fakte dhe jo me supozime. Pune te mbare e gjithe te mirat! (Edvini 28 janar 2012 01:15 (CET))Reply[reply]

Hahah as nuk e dija më që e krijova unë. Kjo ka qënë në fillim të redaktimeve të mija në uikipedia dhe në atë kohë thjesht i përktheva tekstet (përfshirë edhe artikulli i romët) nga gjermanishtja dhe nuk mendova shumë mbi përmbajtjen. Nëse jam i sinqert, unë gjithashtu do të klasifikoja veprimet time të herëshme si injorant. Kalofsh mirë. -- Tëf 28 janar 2012 01:27 (CET)Reply[reply]

copetimi i Shqiperise[Redakto nëpërmjet kodit]

Sa mbajta qendrimin tim personal ne Kuvend per kete teme Mendimi ishte : Nise une do te ndihmoj me aq sa mundem--Flokarti 31 janar 2012 18:19 (CET)--Flokarti 31 janar 2012 18:19 (CET)--Flokarti 31 janar 2012 18:19 (CET)Reply[reply]

Sapo fillova ta shkruaj. Do te te njoftoj kur ta mbaroj, qe te hysh te me ndihmosh e shtosh ca gjera qe te duket qe ka disa redaktore qe po punojme mbi te. (Edvini 31 janar 2012 18:44 (CET))Reply[reply]

mungon burimi[Redakto nëpërmjet kodit]

pershendetje


eshte hera e pare qe shkruaj ne wikipedia dhe nuk e di perdorimin e saj ne kete aspekt. po lexoja artikullin e edvinit http://sq.wikipedia.org/wiki/Pasaporta_e_Shqip%C3%ABris%C3%AB

komplimenta eshte shume interesant sidomos fotot e pasaportave te vjetra. por mendoj se duhet nje citim per fjaline "Në fillim të vitit 2011 është hapur debati lidhur me mundësinë që Republika e Shqipërisë të lëshojë pasaporta për të gjithë pjestarët e bashkësisë shqiptare kudo në Ballkan". Gjithe te mirat,

Ermali

Ne fakt une nuk kam shkruar asnje fjale te atij artikulli. Thjesht kam kontrolluar. Do te ve stampen per kerkim citimi ne ate fjali. Falemnderit. (Edvini 6 shkurt 2012 00:12 (CET))Reply[reply]

I dashur![Redakto nëpërmjet kodit]

Kur te shkosh heren tjeter ne muzeun kombetar shko e dhe te pavioni i Luftes NACL dhe atje ke edhe hartene e falu Muzeut na ish predsident Moisiu ku shkruan Qorrfuz per korfuzin ! dhe Kërkyra nuk është shqip--92.60.18.154 9 shkurt 2012 18:51 (CET)Reply[reply]

Ndihmeee[Redakto nëpërmjet kodit]

Edvin Faleminderit per kontrollon dhe mbikqyrjen e ndryshimeve qe bera ne faqe sot. Si fillestare qe jam nuk po ve dot asnje foto ne faqe, si dhe bera lemsh dhe referencat. Po mundohem qe ti jap kesaj faqeje pamjen e faqeve qe kane gjithe aktoret ne bote, por po deshtoj keq. Te me falesh kjo pune eshte thjesht ndihme qe po mundohem te jap. Faleminderit H

Per cilen faqe e ke fjalen se ngaqe bej shume kontrollime ne dite, nuk e mbaj mend te gjitha. Per te ngarkuar foto mund te shkosh ketu: http://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:Ngarko dhe te gjitha udhezimet i ke ne shqip, eshte shume e thjeshte. Nga aty pastaj merr foton dhe e ve te faqja. (Edvini 16 shkurt 2012 19:34 (CET))Reply[reply]

Sicilia[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje. Në fjalorët e tanishme në gjuhën shqipe standarde, duhet të përdoret drejtshkrimi Sicilia e jo Siçilia.

Falemnderit.

--AXRL 23 shkurt 2012 01:23 (CET) Po pse duhet keshtu? 4 milione shqiptare ne Shqiperi e perdorin Siçili, edhe ne te folme, edhe ne dialekt edhe ne gjuhen standarde. Pse ky ndryshim me dhune? (Edvini 23 shkurt 2012 21:27 (CET))Reply[reply]

Nuk eshte "ndryshim me dhune", por drejtshkrim nga Fjalori Shqip-Shqip.

Votimet per Wiki-projektin UEJL 2012[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje,

Ne wikiprojektin e organizuar nga Wikimedia Maqedoni, Ministria e arsimit, dhe Universiteti i Europes Jug-Lindore ka perfunduar punimi i artikujve, jo aq i suksesshem sa pritej por shpresojme vitet e ardhshme te kontriboje me shume. Gjithsesi, ka nje kohe per tu votuar artikujt nga studentet dhe perdorues tjere te wikipedias, te votohet se cilet jane artikujt me te mire te punuar gjate ketij projekti. Secili perdorues ka te drejte te votoj 3 artikuj te ndryshem, dhe nese keni kohe shihni artikujt dhe vlersoni cilet jane me te mire.

Wikiprojekt: Wikipedia:WikiProjekt UEJL 2012
Votoni :Votimi për artikull më të mirë

--Liridon (diskutimet) 23 qershor 2012 11:42 (CEST)Reply[reply]

Ftesë për pjesëmarrje në diskutimin mbi heqjen arbitrare të referencave mbi dënimet me vdekje të Kristaq Rama[Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutem ndiqeni pak debatin tek Kuvendi (http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kuvendi#Diskutim_mbi_referencat_e_d.C3.ABnimeve_me_vdekje_nga_Kristaq_Rama). Po bëhen disa veprime absurde e arbitrare. Shpresoj në një ndërhyrje tuajën, duke njohur edhe aktivizmin pozitiv tuajin për Shqipërinë. Me respekt!-- Mr. Pseudo diskuto 26 shkurt 2013 00:40 (CET)Reply[reply]

Kontrollimi[Redakto nëpërmjet kodit]

Meqe jam nje kontribues i rralle, pyes kush e kontrollon perfundimisht nje artikull dhe si ai artikull del nga "Duke u kontrolluar" ne "Lexo". Kam hasur artikuj, ku ju keni kontrolluar vetem drejtshkrimin, por, pas "kryej ndryshimet", ju nuk keni verejtur vandalizma tekstesh. Keshtu qe versioni juaj i kontrolluar, por i vandalizuar pak me pare, ka dalur ne "Lexo" Une e kam te qarte se ju nuk e keni verejtur. Kete pyetje e bej me qellim te informimit se si ti largoj ata vandalizma perfundimisht. (Nje verejtje nga nje diskutim ketu, me sa e di une romet dhe jevgjit dallojne)

Kntrollimi[Redakto nëpërmjet kodit]

I nderuar Edvin,

E kishit kontrolluar faqen https://sq.wikipedia.org/wiki/Opoja dhe e kishit spostuar ne "Lexo". Megjithese edhe sot pash disa ndryshime te me hershme pa asnje kriter, qe me ishin pervjedhur, ju lutem ta kontrolloni prape. Nuk me treguat se si zhvendoset faqja nge "Duke e kontrolluar" ne "Lexo". Flm dhr çdo te mire.

WALUG (votimi për rregulloren)[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Edvin,

Wikimedians of Albanian Language User Group është një grup i wikimedianëve shqiptarë tashmë i njohur nga Fondacioni i Wikimedias, që aktualisht po përpilon rregulloren/strategjinë e funksionimit. Propozimet, votimi dhe diskutimi për Vizionin e User Grupit është deri më 23:59 CEST 3 korrik 2016. Jeni i ftuar të jepni propozime/ide ose të votoni për propozimet e dhëna.--Liridon (diskutimet) 29 qershor 2016 00:02 (CEST)Reply[reply]

artikull i ri[Redakto nëpërmjet kodit]

de:Festlegung der albanischen Grenze

took me about a year – sorry …

--Albinfo (diskutimet) 11 maj 2017 02:41 (CEST)Reply[reply]

Vota[Redakto nëpërmjet kodit]

Edvin, te lutem firmos te fundi i votimit tend. 1l2l3k (diskutimet) 23 shtator 2017 16:23 (CEST)Reply[reply]

Faleminderit per firmen. Wiki shqip do shume pastrim qe te jete i besueshem. Kontrollova qindra faqe ne pending changes kete jave, dhe ka copyvio ne do thoja 80% te artikujve. Normalisht shoqerohet me mungese referencash. Do te te falenderoja ngrohtesisht nese do sillje ne grisje cdo vetepromovim. Avash avash ngritja e cilesise do sjelli edhe besimin e editoreve te rinj qe do perkthejne artikuj te huaj e do rishkruajne me referenca artikujt qe i perkasin botes shqiptare. Gjithe te mirat! 1l2l3k (diskutimet) 24 shtator 2017 19:13 (CEST)Reply[reply]


Ambasadat[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar për të verifikuar dëshirën tuaj për të vepruar si ambasador i Wikipedia-s shqip në lidhje me gjuhët që keni zgjedhur te faqja Wikipedia:Ambasadat. Faqja në fjalë do të pësojë së shpejti disa ndryshime në organizim si pjesë e programit standardizues ndërwiki të ndërmarrë nga unë. Modeli përfundimtar i saj do të jetë i ngjashëm me faqen këtu. Të lutem, lexo me kujdes hyrjen te faqja në fjalë dhe përgjigju poshtë këtij mesazhi nëse dëshiron të vazhdosh të jesh ambasador, dhe nëse po, përcakto gjuhët. Një mungesë e përgjigjes tënde për më shumë se 1 javë nga data e dërgimit të mesazhit do të nënkuptojë refuzimin e detyrës së ambasadorit. Kini parasysh se mesazhi në fjalë vlen vetëm për ambasadorët e parë që do të mbarten në versionin e ri të faqes nga faqja aktuale. Pasi ndryshimet të kenë përfunduar çdokush mund të shtojë dhe heqë lirisht emrin e tij nga lista e ambasadorëve. - Klein Muçi (diskutimet) 21 maj 2019 18:17 (CEST)Reply[reply]

Faqet me ndryshime në pritje[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar i dërguar te të gjithë personat që kanë veglat e kontrolluesit (duke përjashtuar administratorët). Kontrollimi është një privilegj i cili u jepet vullnetarëve, redaktimet e të cilëve kanë qenë të sakta dhe i kanë shërbyer komunitetit. Përveç privilegjit që t'u pranohen menjëherë redaktimet që bëjnë, kushdo që ka veglat e kontrolluesit ka gjithashtu përgjegjësinë për të kontrolluar redaktimet e të tjerëve. Kjo gjë mund të realizohet lehtësisht duke parë ndryshimet më të fundit me anë të një shtypjeje te butoni majtas që lexon Ndryshimet më të fundit. Një mënyrë tjetër për ta realizuar këtë gjë, është me anë të faqes këtu e cila gjendet te Faqet speciale. Faqja e mësipërme liston të gjitha faqet me ndryshime në pritje sipas kohës që ato janë kryer. Aktualisht, Wikipedia ka 148 kontrollues e megjithatë së shpejti do të kapim numrin e 500 faqeve me ndryshime në pritje nëse nuk fillohet kontrollimi masiv i tyre. Faqet me më shumë kohë në pritje kanë rreth 1 muaj aty. Nëse për 1 muaj bëhen rreth 500 faqe me ndryshime në pritje atëherë kuptohet që procesi i mirëmbajtes është një proces i cili duhet të jetë i vazhdueshëm pasi mund të dalë jashtë kontrollit me shpejtësi.


Ju lutem, ndihmoni të kontrollojmë ndryshimet në pritje dhe ç'është më e rëndësishmja, ndihmoni të ndërgjegjësojmë vullnetarët kontrollues në komunitetin tonë për privilegjet e përgjegjësitë që ata kanë. Konsideroni gjithashtu mundësinë e vendosjes së stampës {{Kontrollues topicon}} në faqen tuaj të përdoruesit për të treguar gjendjen tuaj si kontrollues si dhe për të bërë më të lehtë gjetjen dhe kontaktimin tuaj nga komuniteti në rast nevoje. Për çdo pyetje në lidhje me procesin e kontrollimit apo të vendosjes së stampës mos ngurroni të më shkruani në faqen time të diskutimeve. - Berishasinan (diskutimet) 24 maj 2019 15:11 (CEST)Reply[reply]

We sent you an e-mail[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello Edvini,

Really sorry for the inconvenience. This is a gentle note to request that you check your email. We sent you a message titled "The Community Insights survey is coming!". If you have questions, email surveys@wikimedia.org.

You can see my explanation here.

MediaWiki message delivery (diskutimet) 25 shtator 2020 20:53 (CEST)Reply[reply]

Kontroll[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje!

Ky është një mesazh automatik i dërguar te të gjithë kontrolluesit shqipfolës që kanë qenë aktivë së fundmi. Aktualisht në listën e faqeve me ndryshime në pritje gjenden rreth 4000 faqe, disa prej tyre në pritje për më shumë se 1 viti. Kontrollimi i ndryshimeve në pritje është një nga përgjegjësitë bazë të çdo komuniteti Wiki kështu që ju ftojmë të ndihmoni ta zbrazim atë listë. Lista mund të gjendet këtu. - MediaWiki message delivery (diskutimet) 16 mars 2022 15:04 (CET)Reply[reply]