Wikitravel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wikitravel logo
Wikitravel logo

Shume e rendesishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga fillimi i 2009 u shtrua edhe kerkesa per ta bere ne gjuhen shqipe.

Deri me sot jane vetem tre perdorues qe jane te gatshem ta celin ne gjuhen shqipe.

Dhe kerkohet edhe nje. Bashkohu ketu

Wikitravel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikitravel është një projekt interneti që synon të jetë si një libër udhëtimi për të gjithë botën.

Wikitravel duhet tu përshtatet nevojave të udhëtareve dhe pushuesve, që të kenë mundësinë për mënyrën sa më të shpejte të udhëtimit.

Për të bërë të mundur që secili të ndihmoje Wikitravel është ndërtuar Wiki dhe përdor persoftware MediaWiki. Projekti është frymëzuar nga Wikipedia, por nuk është një projekt motër dhe nuk mbahet nga Fondacioni Wikimedia.

Wikitravel filloi në korrik 2003 në gjuhën angleze, një version në gjuhën gjermane pasoi më 7 tetor 2004.

Në gjuhet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill 2007 ekzistonin pesëmbëdhjete variante gjuhësore, faktikisht në gjuhet (duke zbritur sipas madhësisë) anglisht, italisht, gjermanisht, japonisht, frëngjisht, portugeze, spanjisht, suedisht, holandisht, katalanisht, rumanisht, esperanto, hungarisht, polonisht, finlandisht dhe hindi.

23 mars 2007, Wikitravel ka 28099 artikuj në gjithë gjuhët.[1]

Si te Wikimedia projektet përdoret edhe te Wikitravel licenca Copyleft "Creative Commons Attribution-ShareAlike", kjo lejon që të kopjohen përmbajtja e faqeve.

20 prill 2006 u njoftua shitja e domenes wikitravel.org tek ndërmarrja Internet Brands[1].

Që nga 1 prill 2008 Wikitravel financohet përmes Google-Rreklama.

1 maj 2007 Wikitravel fitoi Webby Award në kategorinë "udhëtime"[2].

2007 nisi Wikitravel Extra (ende në Beta-Test). Këtu mundën përdoruesit e Wikitravel të shkruajnë blog dhe të diskutojnë mbi pervojet e veta të udhëtimeve që kanë bërë.

Ne shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga fillimi i 2009 u shtrua edhe kerkesa per ta bere ne gjuhen shqipe. Deri me sot jane vetem dy perdorues qe jane te gatshem ta celin ne gjuhen shqipe. Dhe kerkohet dhe nje i trete.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ corporate-ir.net
  2. ^ "Webby Nominees". Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2011. Marrë më 26 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]